БАШТИНА ПОНОВО ПРЕД ЧИТАОЦИМА : Осавремењена је „Граматика српска или писменица“ Јована Поповића (ФОТО)

Јованка СИМИЋ

29. 01. 2025. у 10:00

КЊИГА „Српска граматика или писменица“ из 1843.године Јована Поповића, свештеника, учитеља и уредника неколико периодичних публикација, једна у низу граматика српског језика (са данашњег аспекта – доситејевског), написана током језичког фронта између вуковаца и традиционалиста - поново је пред читаоцима.

БАШТИНА ПОНОВО ПРЕД ЧИТАОЦИМА : Осавремењена је  „Граматика српска или писменица“ Јована Поповића (ФОТО)

Фото : Матица српска / Б. Лучић

Одељење за књижевност и језик Матице српске у Новом Саду објавило ју је у оквиру Едиције „Језичка баштина“ из пера приређивача проф. др Исидоре Бјелаковић и мср Бранислава Веселиновића.

Приређивачи истичу да Поповићева Српска граматика представља публикацију приређену у оквиру пројекта Матице српске “Писци предстанадардног периода српског књижевног језика и њихова дела“. Смисао овог подухвата је да се богата књижевнојезичка баштина Срба у 18. и 19. веку, често запостављана и заборављана, приближи ширем кругу читалачке публике.

- Настала у тзв. предстандардном периоду, најчешће штампана традиционалном нереформисаном ћирилицом и писана на једном од књижевних језика невуковског типа (у овом случају – на славеносрпском) многа дела остала су неприступачна савременим читаоцима. Из тог разлога, она су сада транскрибована савреме­ном ћирилицом - у уводном слову „нове“ Поповићеве Граматике наводе професорка Бјелаковић и мср Веселиновић.

Приређено издање подразумева репринт оригиналног текста, паралелни транскрипт и, на крају, речник непознатих и мање познатих речи. Реч је, истовремено, и о фототипском издању које прати транскрипт, а интерпретација текста олакшана је речником мање познатих речи. На тај начин, сачувана је аутентичност изворног језичког израза.

Поред наведеног, дат је преглед живота и рада аутора, те стручни коментари о графији, правопису и примењеним транскриптивним решењима. Публикација се састоји из три дела. У уводу су дати подаци о животу и раду Јована Поповића (1819−1886) и његовим филолошким поставкама.Следи поглавље са исцрпним напоменама о начину транскрипције овог дела.

Централни део публикације представља сам транскрибован текст, који прати текст оригинала. Књига се завршава речником мање познатих речи, без којег би ширем кругу читалачке публике праћење и рецепција текста били у знатној мери отежани.

Плод сарадње професора и студената

РЕЦЕНЗЕНТИ књиге су проф. др Ирена Цветковић Теофиловић и др Ана Мацановић, а сарадници на приређивању грађе студенти србистике на Филозофском факултету у Новом Саду: Аманда Алимановић, Ана Бура, Нада Гајић, Бернадет Ђере, Анастасија Костић, Теодора Куртиновић, Алексадра Марјановић, Санела Миленовић, Милица Мишковић, Анастасија Новаковић, Гордана Тривуновић и Хелена Шћопуловић. Књига је добила награду Фестивала хуманистике, културе и уметности „Пази шта читаш“ за фототипско издање.Овај издавачки подухват финасирало је Министарство културе Републике Србије.

Јован Поповић рођен је 1819. у свештеничкој породици, у селу Кумане код Новог Бечеја.Школовао се најпре у родном месту, а од 1840. у Препарандији у Сомбору,па на богословији у Вршацу (1843).По завршетку богословије радио је као учитељ у Падеју (1843–1846) и Обровцу(1847–1848). Током Мађарске револуције (1848–1849) са женом и децом боравио је у Пожаревцу где је отворио приватну школу која је припремала ђаке за упис у Београдску гимназију. Наредне године преселио се у Нови Сад и на Ченеју радио као
учитељ и ђакон. Истовремено је био и учитељ у Девојачкој основној школи у Новом Саду а потом  администратор парохије и свештеник (1852–1856).

Као суплент Новосадске гимназије предавао је латински језик ученицима током 1857. године.После извесног времена добио је намештење пароха у Успенској и Николајевској цркви у Новом Саду.
  У низу периодичних публикација објављивао је оде, текстове поучног карактера, беседе и преводе у Српском народном листу, Бачкој вили, Драгољубу, Подунавци, Српским новинама...Покренуо је 1868. године Беседу, лист за црквене, школске и народне потребе.Оженио се Катом са којом је имао осамнаесторо деце.Упокојио се 1886.године и почива на Успенском гробљу у новом Саду.


 

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ПРОЦУРИО ПОВЕРЉИВИ ДОКУМЕНТ ИЗ ПЕНТАГОНА: Европа нек се брани сама у случају руског напада, друга држава је главна претња

ПРОЦУРИО ПОВЕРЉИВИ ДОКУМЕНТ ИЗ ПЕНТАГОНА: Европа нек се брани сама у случају руског напада, друга држава је главна претња

СУПРОСТАВЉАЊЕ руској агресији, некада једна од кључних тачака Националне одбрамбене стратегије из 2022. године током администрације Џозефа Бајдена, три године касније више није међу најважнијим приоритетима Сједињених Америчких Држава.

01. 04. 2025. у 12:17

Коментари (0)

ЗАПАЊИО ЦЕО СВЕТ: Ово што је Никола Јокић урадио...