УЛОГУ МОРАШ ДА РАЗГАЗИШ КАО ЦИПЕЛЕ: Интервју - Миодраг Мики Крстовић, глумац
НАГРАДАМА са именима великих глумаца (Миливоје Живановић, Раша Плаовић, Милош Жутић, Зоран Радмиловић) ових дана Миодраг Мики Крстовић придружио је још једну: Гран при "Татјана Лукјанова" - за вишегодишњи допринос Београдском драмском позоришту и културном животу Србије.

фото Н.Скендерија
Образложење да је "његов сведени начин суздржаног исказивања бурних емоција изразитих карактера препознат", можда најбоље говори о умећу лауреата: да на делу покаже оно што је у глуми (као и животу) најтеже, да у свему пронађе меру и с мање постигне више. С господском одмереношћу, пун поштовања, говори и о онима чије награде имена носе:
- И Тању Лукјанову и Зорана Радмиловића, обожавао сам. Али сам и тужан што нисам имао прилику да бар мало будем с њима на сцени. Не знам колико пута смо пута госпођу Лукјанову гледали са усхићењем у оној чувеној представи "Харолд и Мод" - каже у разговору за "Новости" Мики Крстовић. - То ми је била прва помисао кад сам чуо да сам добио ову награду. Заиста сам узбуђен и поносан, знајући чије име носи и ко је све био добитник пре мене.
Почели сте у Београдском драмском, после много година, улоге баш у овој кући донеле су вам бројна признања?
- Све дође на своје. То је добри Бог случај. Дипломирали смо 1977. на њиховој сцени. Сутрадан ме је тадашњи управник Мија Илић позвао да дођем у БДП, али сам већ снимао и одлучио да идем у слободне уметнике. Данас бих можда другачије поступио,али је данас и друго време у односу на филм. На другој години студија почео сам да снимам, мој први филм био је "Врхови Зеленгоре". Ево, ове године навршиће се пола века... Три месеца сам провео у Калиновику, стално на диспозицији. Мислио сам да није ни пристојно ни морално да одсуствујем тако дуго, а да се за то време моје представе не играју, да доводим колеге и позориште у незгодну ситуацију. Морате се определити. Данас је другачије време, све је подношљивије.
Ипак, многе ваше колеге дају предност снимању због чега трпе позоришни репертоари?
- Потпуно се слажем. Некада је то било незамисливо. Сећам се да је покојни, велики и божанствени Милутин Бутковић, говорио: "Сине, подела изађе на табли и ту уопште нема разговора. Кад је прва проба долазиш, добијаш текст и радиш". Сада је другачије,али ја сам из неког другог времена. Зато сам се и захвалио управнику Илићу... А онда, после 45 година, Југ Радивојевић ме је позвао и понудио да радим са Себастијаном Хорватом и дивном Миланом Зупанчич, у представи "Цемент Београд" која ми је донела све те награде.

фото Н.Скендерија
Иако сте одувек слободни уметник, већина вас и даље везује за Атеље 212?
- Представа "Љубавно писмо" није ми одшкринула, него широм отворила позоришна врата. И играмо је већ 31 годину! Исте године, 1994, с Муцијем Драшкићем радио сам "Марију Стјуарт". Можда сам у једном тренутку имао највише наслова, мада сам био гост у кући. Атеље ме је доживљавао као свога, а и ја њих. Последњих година почео сам да играм и у БДП, Звездари, Народном, Мадленијануму.
Од 27. марта гледаћемо вас у новој представи Београдског драмског "Свака птица своме јату", по тексту Важдија Муавада и у режији Дина Мустафића?
- Одлучио сам да, кад ми неко понуди нови текст, више не читам. Хтео сам да се одморим, а и нисам желео много представа да се не претворим у аутомат који игра свако вече. Дивно је наћи неку меру. Јер, желим да се бавим овим док у томе уживам. И зато сам решио да направим малу паузу. Ипак, Југ ме је замолио да прочитам. Фантастичан је текст! Не бих много о томе, дивна је улога. Веома различита од Војина којег играм у Звездари: за сто осамдесет степени другачија. Био је велики изазов.
Војин у "Удовици живог човека" је војно лице. Још једно у каријери, у којој сте играли готово све чинове...
- Ваљда тако изгледам. И Воја Солдатовић у "Љубавном писму" је војно лице.
Чак и такве јунаке доносите на сцену сведеним средствима. Како то постижете?
- Све моје улоге су различите, зато сам и срећан и поносан. Трудим се да са малим средствима дочарам потпуно другачији карактер. Почело је на филму са "Врховима Зеленгоре", одмах потом био је "Двобој за јужну пругу": митраљезац, па митраљезац. Зато сам одбио главну улогу код великог господина и редитеља Саве Мрмка, који је у Сарајеву радио дводелну телевизијску причу. Требало је поново да играм митраљесца. Није могао да верује, помињао ми је Бату Живојиновића и Џона Вејна. Баш то нисам желео, да уђем у фах. Захвалио сам се, зато ме није дуго поново звао - све до "Краја династије Обреновић".
Успели сте да не уђете у манир, што многим вашим колегама, па и неким великим именима, није пошло за руком?
- Важно је знати шта нећеш, онда полако дођеш до тога шта хоћеш. Ја сам учио од старијих, касније и од младих колега...Зорана Радмиловића могли сте само да гледате и да му се дивите. Али, шта можете ту да научите? Ништа. Морате да имате тај Божји дар. И то је то. Више сам учио гледајући оно што ми се не допада. Гледам, рецимо, колегу који игра неко пијанство на сцени и кажем себи: "Ово не смеш себи никад да дозволиш..." Мислим да је то и ствар укуса и мере. Више волим да не добацим него да пребацим.
Ускочили сте, својевремено, у још један Ковачевићев комад - "Доктор шустер"?
- Да је Петар Краљ жив та представа би, сигуран сам, била актуелна и данас. Одиграо сам са њим скоро двеста представа.Драги мој колега Миодраг Кривокапић имао је сто извођења у сезони, а ја сам ускочио у сто прво. Душко ме гледа и каже: "Знаш, сад мораш да разгазиш улогу као ципеле". Све мора да се "разгази" да би вам легло. И баш је лепота у томе што смо Брик и ја играли свако на свој начин.
У чему је тајна дуговечности "Љубавног писма"?
- На почетку сам имао 44 године, сада имам 75. Гордан Кичић игра улогу коју је на премијери имао Растко Лупуловић, једно време и Борис Миливојевић. А ја Гордана још доживљавам као дете! Дружио сам се са његовим оцем, редитељем Бранком Кичићем и мајком, знам га од малих ногу... Сада Гордан има 44 године.
Да ли сте могли да наслутите да ће толико опстати на репертоару?
- Пре ње мало сам играо у позоришту, од "Писма" имам континуитет у театру. Нисам могао да верујем шта се дешава. Некима се допадало, некима не. Тања Бошковић је мислила да ћемо одиграти "две и по" представе, да бисмо доживели више од три деценије. Додуше, Бранко Кичић је урадио хороскоп представе који јој је предвиђао дуговечност! Био је сјајан телевизијски редитељ, али му је ово била прва представа у позоришту. Зашто је "Љубавно писмо" дуговечно? Јер се ми, и међусобно, тридесет година волимо и поштујемо. Колико бракова није тако дуго опстало? Као што сам с Петром после сваког "Шустера" стао за шанк, тако се ми после сваког "Писма" окупимо. Чак и ако неко жури, остане бар петнаест минута. А онда се запричамо...
Сви су у вашој породици "око" позоришта. Супруга Иванка је врсан костимограф, син Иван продуцент, а снаха Милена Живановић глумица. Јесте ли се срели у неком кадру?
- Нисмо, али сам препоносан кад је Милена у питању. Пре свега, дивна је особа, а мени је то увек на првом месту. И толико даровита.
Имате ли, ипак, нешто ново у плану?
- После овога ћу се, стварно, трудити да одржим реч. Јер, права мера је да у месецу имате десетак представа. Отприлике, сваки трећи дан. Ако играте свако вече, то није добро. Тада већ не идете у позориште с радошћу. А то публика осети.
На четири сцене
- У АТЕЉЕУ целу деценију играм у "Струјосеку", у Звездари више од десет година "Бајку о позоришту", од прошле године сам и у "Удовици мртвог човека" Душка Ковачевића с којом је прослављено 40 година Звездара театра - каже Мики Крстовић. - Само месец дана после премијере ова представа донела ми је у Зајечару награду "Зоран Радмиловић". У Народном играм у представи "У име оца и сина", а на Црвеном крсту сам од одласка Боде Нинковића ускочио у "Читача", што ми је и част и радост - каже наш саговорник.

МОНСТРУОЗНО! Овај хоће да влада Србијом! Жене му криве кад их неко силује или пребије!
ВУК Нектаријевић, студент блокадер са Машинског факултета у Београду, који је тобож бициклом ишао у Стразбур, има у најмању руку проблематичне ставове.
20. 04. 2025. у 14:35

МАКРОН ПОСЛЕ РУСКОГ НАПАДА: Хитно нам је потребан мир
РУСКИ ракетни напад на град Суми на северу Украјине наглашава хитну потребу за наметањем примирја Русији, изјавио је данас председник Француске Емануел Макрон.
13. 04. 2025. у 15:34

ОТВОРЕН ХРИСТОВ ГРОБ Ево шта су нашли: "Колена су ми клецала, нисам то очекивао - вековима је био затворен" (ВИДЕО)
"АПСОЛУТНО сам задивљен. "
19. 04. 2025. у 08:39
Коментари (0)