АНДРИЋЕВО ПЕРО НА ДАР НОБЕЛОВОМ МУЗЕЈУ: Музеј града Београда, пола века од смрти писца, данас и сутра обележава у Стокхолму
ОСТАТИ равнодушан према књизи значи лакомислено осиромашити свој живот. Ова мисао Иве Андрића (10. октобар 1892 - 13. март 1975) записана је у унутрашњости кутије са његовим налипером марке "Паркер", које ће сутра, поводом пола века од смрти, представници Музеја града Београда, у чијем саставу је музеј посвећен великом писцу, предати Музеју Нобелове награде у Стокхолму.

Фото Муѕеј града Београда
А данас, на сам дан педесетогодишњице, у нашој амбасади у Шведској биће отворена симболична поставка у част нашег јединог нобеловца.
- Реч је о својеврсној инсталацији, сличној оној какву је урадио музеј за наш културни центар у Пекингу, а која ће трајно остати у српској амбасади у Стокхолму - открива, за "Новости", директорка Јелена Медаковић, која предводи делегацију Музеја града Београда, која ће се наћи на оба догађаја у шведској престоници. - Ту се налази избор Андрићевих књига, као и наслова посвећених његовом делу, које су други писали.
Домаћин овог догађаја биће амбасадорка Јелена Чукић Матић, а обогатиће га пројекције виртуелних тура кроз све просторе у којима је Андрић живео и стварао: од куће у Травнику, из које је потекао, преко апартмана у Сокобањи, где се лечио и писао, куће за одмор у Херцег Новом, до личног стана у Београду, у коме се сада налази његов музеј.

Фото Никола Скендерија
А сутра у 11 часова, према речима саговорнице, госте из Београда ће, на посебно уприличеној свечаности, примити дирекорка Музеја Нобелове награде. Ту ће, у присуству наших и шведских медија бити уручен дар, Андрићево перо, које није из сталне поставке, и није у статусу културног добра. Ипак, њиме је писао Андрић.
- Перо је скромно, какав је био и његов власник - наставља Медаковићева. - Ту специијално направљену кутију у коме ће се оно налазити, ћемо на том догађају отворити, и приложити перо за сталну поставку "Ствари које су промениле свет", тог јединственог музеја, својеврсне банке сећања на највећа људска достигнућа. Стицајем околности, од краја прошлог века када је почела да се ствара ова поставка, ми нисмо били укључени, све до сада. Постоји само један камен у музеју који је предала БиХ, који је асоцијативан, али није лични предмет. Јер, у тој званичној поставци налазе се искључиво лични предмети свих светских нобеловаца. Тако да ће ово перо бити први и једини Андрићев предмет у Музеју Нобелове награде.
Критичко издање - подухват задужбине
ПЕТ деценија од смрти, Задужбина Иве Андрића, данас у подне, обележава представљањем свог великог издавачког подухвата, критичког издања дела нашег нобеловца, у оквиру кога ссу, од 2017. до данас, објављене 24 књиге. О томе ће говорити академик Миро Вуксановић, председник Уређивачког одбора, професор др. Зорица Несторовић, руководилац пројекта и уредник издања, као и приређивач, професор др Милан Алексић.
Без обзира на закашњење од неколико деценија, према мишљењу директорке МГБ, начин на који смо Андрићеву заоставштину укључили у ову изложбу није могао да има сврсисходнији повод - 50 година од смрти, односно бољу симболику самог предмета - перо којим је нобеловац писао:
- То неће бити само комеморативни догађај, већ и гест којим јединог српског, али и јединог нобеловца са простора целе бивше Југославије, поново стављамо у фокус светске јавности, посвећујући му тај дан. Тиме га враћамо на место које га је учинило бесмртним и планетарно познатим.
Већ неколико година Музеј Иве Андрића, под окриљем МГБ, у контакту је са Музејом нобелове награде (уз прекид због короне), а онда је уз, како истиче Медаковићева, свесрдну и несебичну помоћ наше амбасадорке у Шведској, Јелене Чукић Матић, уследио позив из Стокхолма:
- Њено ангажовање је убрзало читав овај процес, и помогло је да се оба догађаја, изложба у амбасади и успостављање сарадње са Музејом Нобелове награде, спроведу, баш на обележавање пола века од Андрићеве смрти. То је веома значајно и у културном и у дипломатском смислу. Поласкани смо предусретљивошћу и жељом славног стоколмског музеја да добије један Андрићев предмет - додаје Медаковићева, уз коју су у делегацији још и Марија Стошић, шеф уметничког одељења МГБ, Филип Шолм, дизајнер нашег музеја, као и кустос Иван Милошевић.
Изложба у Вишеграду
У ГАЛЕРИЈИ "Петар Лубарда" Андрићевог института данас у подне отворена је изложба "Андрић и Вишеград: oд првих корака до незаборава", посвећенa обележавању 50 година од смрти једног од најзначајнијих књижевника јужнословенског простора и добитника Нобелове награде за књижевност. Организатор је Андрићев институт, а аутори - др Гордана Станчић, Славко Гарић, Горица Ћећез и Жељка Остојић, уз сарадника Дивну Васић. Коришћена је архивска грађа из Задужбине Иве Андрића, Музеја града Београда, Архива САНУ, Архива БиХ, као и установа из Вишеграда - Културног центра, Народне библиотеке, и средњошколског центра са именом нобеловца, Туристичке организације Вишеград и Архива Општине Вишеград.
Пред публиком ће се тако наћи фотографије, докумената и преписка, које осликавају животни пут Иве Андрића - од детињства, преко школских дана и првих књижевних корака, до зрелих година, на врхунцу стваралачког достигнућа. У оквиру поставке биће изложена Андрићева дела из фонда библиотеке Андрићевог института.
Одбор формиран поводом обележавања пола века од смрти, како каже саговорница, догађаје у овој години усмерио је ка догађајима, који овога писца позиционирају ван граница Србије, и шире од српског говорног подручја:
- Наш први догађај, који је организовао наш музеј је тако био у Пекингу, а онда смо у Херцег Новом учествовали у једној изложби са оригиналним експонатима из његове радне собе. Тим поводом је одржала и предавање наша кустоскиња Марија Стошић. А круна свих дешавања је наше присуство у Стокхолму, одакле је кренула његова слава светског писца.

РУЉА ИЗВУКЛА БРИТАНЦА ИЗ СТАНИЦЕ И ЗАПАЛИЛА ГА: Полиција није реаговала из страха за сопствену безбедност
БРИТАНСКИ држављанин преминуо је од последица тешких опекотина након што га је, према наводима локалних медија, група људи извукла из полицијске станице и запалила на улици, јавља Скај њуз.
22. 04. 2025. у 12:01

МАКРОН ПОСЛЕ РУСКОГ НАПАДА: Хитно нам је потребан мир
РУСКИ ракетни напад на град Суми на северу Украјине наглашава хитну потребу за наметањем примирја Русији, изјавио је данас председник Француске Емануел Макрон.
13. 04. 2025. у 15:34

Халид Бешлић "тежак" 13 милиона €, а живи од кирије - "увалио" се у кредит
"САДА изнајмљујем све и живим од кирије, тако је најбоље."
21. 04. 2025. у 18:56 >> 18:56
Коментари (0)