АФИШИ ИЗ БЕЛ ЕПОКА У МУЗЕЈУ ОРСЕЈ: Изложба која привлачи пажњу у Граду светлости (фото, видео)
Реденготи, прслуци и тричетврт палтои, све по мери у продавници конфекције код "Доброг ђавола", незапаљиви петролеј у канистрима од пет литара, бал под маскама у Јелисеју на Монмартру и најквалитетнији кинески абсинт.

Фото: Горан Чворовић
То је само део рекламних плаката из 19. века којима је ових дана посвећена изложба у париском музеју Орсеј, под називом "Уметност је на улици". Изложено је 230 радова који предстаљају права ремек-дела и оригинално артистичко сведочанство оног времена.
Изложене су слике, цртежи, естампи и фотографије на основу којих су настала ова дела. Њиховим поставаљањем на чувеним зеленим Морисовим колонадама неповратно је измењена визуелна слика Града светлости. Пролазник је тако могао да урони у уметнички свет обичним проласком улицом или тргом. Тако су се и артистичка достигнућа приближила свакодневним људима, чиме афише прати и социјална конотација.
КОНТРАСТИ
Пажњу на изложби привлачи и уметничка слика, уље на платну Фернана Пелеа из 1883. године која приказује сав контраст развоја и страдања. Док се на зиду виде остаци афиша који позива на велику забаву, испред, под отвореним небом, без крова над главом, седи мајка с четворо деце у ритама. Слика се зове "Без азила".
Био је то период и званичног укидања цензуре, али која је итекако опстајала кроз наметање моралних норми, па су се уметници и на овај начин борили за слободу изражавања. На поставци су неизоставне и прве странице ондашње штампе, попут "Пети Журнала" или "Паризјена" на којима се такође налазе афиши и други информативни сликарски изрази.
Организатори истичу да су рекламни плакати који датирају од 1880. до 1900. године у исти мах носиоци фантазма и реалности, као упечатљиво сведочанство једне епохе. Неизоставни су печат бел епока који је дочаравао позитивне промене, опуштање и економски раст у друштву између француско-пруског сукоба и Првог светског рата.
Посетиоци изложбе у Музеју Орсеј имају прилику да виде како је настао овај свет. Ту су разне верзије чувеног афиша Тулуза Лотрека са уметником Аристидом Бријаном за кабаре "Амбасадори", позиви на луде ноћи у "Фоли Бержеру", али и литографска преса из које су на светло дана излазили плакати, или монографије које прате ову врсту уметности.
Посебно је упечатљив кратки филм од 40 секунди Браће Лимијер из 6. августа 1899. године који се емитује на изложби, под насловом "У штампарији", на коме може да се сагледа процес рада, све док мајстор на крају поносно не покаже резултат у виду отиска.
За изложбу која ће трајати до почетка јула, влада велико интересовање. Међу посетиоца има, по обичају, и доста странаца, из свих крајева света. Многи од њих скочиће ових дана, док им траје туристичка тура, и до чувеног Монмартра. Ту ће, у продавничицама посејаним уз калдрму, набавити неку од копија овде виђених афиша, које ће, затим, красити узглавља над канабетима у дневним собама од Албукеркија до Сиднеја.

"РЕЦИТЕ МИ..." Трамп се нагнуо ка Порошенку, па му поставио питање које га је оставило у чуду
АМЕРИЧКИ лидер Доналд Трамп је током свог првог председничког мандата питао бившег украјинског лидера Петра Порошенка о томе да ли је Крим Русија.
13. 04. 2025. у 15:45

МАКРОН ПОСЛЕ РУСКОГ НАПАДА: Хитно нам је потребан мир
РУСКИ ракетни напад на град Суми на северу Украјине наглашава хитну потребу за наметањем примирја Русији, изјавио је данас председник Француске Емануел Макрон.
13. 04. 2025. у 15:34

ПРАВАЦ БЕОГРАД: Хрватски певач после хапшења стигао у Србију - Миле Кекин дошао дан после скандала
МИЛЕ Кекин је ухапшен у петак ујутру, а после испитивања у УСКОК-у пуштен је на слободу, након што је изнео своју одбрану.
12. 04. 2025. у 20:23
Коментари (0)