САВРЕМЕНА "ХЕДА ГАБЛЕР": Чувени Ибзенов комад на сцени ЈДП

Вукица СТРУГАР

17. 05. 2025. у 06:30

ИБЗЕНОВА "Хеда Габлер" појавиће се премијерно, после пола века од последње инсценације, на сцени Југословенског драмског позоришта: у недељу, 18.маја, у режији Иве Милошевић.

САВРЕМЕНА ХЕДА ГАБЛЕР: Чувени Ибзенов комад на сцени ЈДП

фото Н.Бабић

Драма, мада написана (и објављена) давне 1890. године,не губи на актуелности и убедљивости "живог" лика главне јунакиње, па се тако испуњава пишчева намера да гледаоци Хеду Габлер увек доживљавају као сложено биће са манама, жељама и мотивима који можда нису увек јасни на први поглед,али су суштински део њеног бића. И ова Ибзенова драма у четири чина сведочи да је писац увек "више био заинтересован за ликове него за заплет", стављајући у центар своје пажње "политичку корупцију, измењену улогу и позицију жене, психолошке конфликте произишле из онемогућене љубави и деструктивних политичких односа".

- Постоји копча са савременим тренутком јер се постављају питања кризе смисла живота коју диктирају малограђанска уверења у неолибералном свету - истиче редитељка Ива Милошевић. - Заинтригирало ме је зашто људи пристају да живе по сценаријима за која имају рационална уверења, уместо да слушају срце. Данас је на делу конзумерска филозофија, стицање моћи и материјалних добара. Све се своди на стварање савршеног привида, за друге и за јавност. Хеда проживљава кризу смисла свог живота, у једном тренутку схватајући да јој је живот промашен.

У насловној улози гладаћемо Јовану Беловић за коју колеге имају само речи хвале, а Милица Михајловић ( у улози тетке, Јулијане Тесман) истиче да је било импресивно како је млада глумица градила свој лик:

- "Кидисала" је на улогу, од прве до последње пробе. Потрага за одговором на питање "који је ђаво тој жени", можда је било и најузбудљивије у самом процесу, у буктању нечег ирационалног и тајанственог. Било је узбудљиво одгонетање величанственог Ибзеновог комада, тананог и декадентног, насталог у време кад смо се ми још рвали са Турцима...

Јоаким Тасић ( Хедин супруг, Јерген Теман) истиче да се кроз ликове тројице јунака комад бави мушком себичношћу и да, докле год је таквог егоизма, за жене неће бити слободе. Другу двојицу мушкараца (судију Брака и Ејлерта Левборга) играју Небојша Миловановић и Марко Јанкетић, а у подели су и Ленка Петровић и Катарина Вељовић. Будући да је комад стављен у савремен контекст, такав је и костим Лане Цвијановић: одражаваће монденски, високо грађански и конзумерски свет.

Драматург је Весна Радовановић, сценограф Горчин Стојановић, композитор Владимир Пејковић, док се комад се ради у преводу Софије Биланџије.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
КРЕМЉ ОБЈАВИО УСЛОВЕ ЗА САСТАНАК ПУТИНА И ЗЕЛЕНСКОГ: Прво мора ово да се догоди!

КРЕМЉ ОБЈАВИО УСЛОВЕ ЗА САСТАНАК ПУТИНА И ЗЕЛЕНСКОГ: Прво мора ово да се догоди!

СУСРЕТ украјинског председника Владимира Зеленског и председника Русије Владимира Путина је могућ уколико делегације Украјине и Русије постигну одређене договоре, изјавио је портпарол руског председника Дмитриј Песков у обраћању новинарима.

17. 05. 2025. у 11:48

АМЕРИЧКИ МЕДИЈИ ОТКРИВАЈУ: Русију ће на преговорима у Истанбулу представљати ова два званичника

АМЕРИЧКИ МЕДИЈИ ОТКРИВАЈУ: Русију ће на преговорима у Истанбулу представљати ова два званичника

ВИСОКИ бивши званичник Кремља, који је желео да остане анониман због осетљивости теме, рекао је да ће Русију на предстојећим преговорима у Истанбулу представљати министар спољних послова Сергеј Лавров и саветник председника за спољну политику, Јуриј Ушаков, објавио је лист Вашингтон пост.

14. 05. 2025. у 09:19

Коментари (0)

Yандеx Србија уводи праћење јавног превоза уживо у Београду