УМЕТНОСТ ЈЕ ГЛАВНИ ВАСПИТАЧ НАРОДА: Захваљујући Надежди Петровић, у Сићеву, пре 120 година почела са радом прва ликовна колонија на Балкану
ИЗНАД клисуре Нишаве, између северних огранака Суве и јужних падина Сврљишких планина, у сликовитом и инспиративном пределу села Сићево, први пут на Балкану, пре 120 година, ликовни уметници су заједно изашли да сликају у природи.

Фото Галерија савремене ликовне уметности Ниш
Захваљујући нашој великој уметници Надежди Петровић, у јулу 1905. године, управо ту, почела је са радом Прва југословенска уметничка колонија.
Обележавајући овај јубилеј, Галерија савремене ликовне уметности Ниш, која и даље негује тада започету традицију, гостује у београдској Галерији 73, са поставком "Југословенски период Ликовне колоније Сићево", која је репрезентативни избор дела из њихове богате колекције.
Изложба је и својеврсни омаж недавно преминулој Љубици Буби Миљковић (1949-2025), вишедеценијском кустосу Народног музеја Србије, једној од најбољих познавалаца Надеждиног опуса, али и стручњаку, пријатељу колоније, коју је као баштину свом народу оставила наша значајна сликарка.
- Родоначелница српске модерне, патриоткиња посвећена националним идеалима и њене колеге из минхенских дана школовања, окупљени око идеје културног уједињења јужнословенских народа, доласком у село на југу и радом у пленеру оставили су значајну тековину овом делу Србије - истиче у каталогу који прати поставку Емилија Ћоћић Билић, кустос изложбе и уметнички директор нишке Галерија савремене ликовне уметности. - Нажалост нишке установе културе не баштине ниједно дело настало 1905. у Сићеву.

Фото Галерија савремене ликовне уметности Ниш
Јубилеј је прилика, на шта указују и домаћини, Галерија 73, да се увидом у богату, брижљиво формирану колекцију од седамдесетих година до данас, укаже на значај оновременог уметничког подухвата и у контексту ширег културног простора, традиције, друштвених и политичких прилика, сагледа његов утицај на савремена уметничка промишљања, схватања ликовности и одјеке у стваралаштву.
Гости на славама и свадбама
НОВИНЕ су 30. јула објавиле да су у Сићево стигли Надежда Петровић и Федро Весел, касније Пашко Вучетић, Рихард Јакопич и Грохар, на кратко неколико пута боравио је и Бранко Поповић, сликар, ликовни критичар, професор историје уметности на Техничком факултету у Београду, док остаје упитно присуство Емануела Видовића и Ивана Мештровића, који се могуће касније и придружио - подсећа у свом тексту Емилија Ћоћић Билић. - У прилог томе, не умањујући значај њихове подршке, говоре и наводи учитељице да је сликарка, којој је пружила гостопримство у свом дому, са Словенцима дошла у село одмах по завршетку школске године почетком јула и да су ту боравили до краја августа, само се она (Надежда) задржала још неколико дана, до почетка септембра. Један од житеља Сићева Благоје Павловић, уметнике смештене у сеоским домаћинствима, описао је као дружељубиве и пријатељски расположене, честе госте на славама, свадбама и поподневним колима.
- Ова изложба је такође значајна за нас, јер је целокупну идеју да се успостави сарадња Галерије 73, са галеријом СЛУ Ниш, покренула недавно преминула историчарка уметности и музејски саветник Љубица Буба Миљковић, која је кроз свој радни век дала огроман допринос у очувању и афирмацији Колоније Сићево - каже, за "Новости", Мирела Пудар, директор Галерије 73. - Љубица Миљковић је била дугогодишњи члан нашег Уметничког савета и ова поставка, којој се она лично много радовала, али нажалост није успела да је дочека, биће знак сећања и на њен стваралачки опус.

Фото Галерија савремене ликовне уметности Ниш
Концепт изложбе у Галерији 73, према речима ауторке Емилије Ћоћић Билић, одражава идеју заједништва и југословенства кроз одабир слика и скулптура насталих током првих тридесетак сазива, односно у време постојања Југославије и учешћа уметника из бивших република:
- То је уједно период динамичних дешавања на међународној ликовној сцени, који уз класичне медије бележи егзистирање више паралелних праваца, иновативне појаве и интересовања за апстрактну, минималну и концептуалну уметност, системско сликарство и већу примену савремених медија, фотографије и видеа кроз које аутори изражавају личне ставове, критику актуелне друштвено-политичке стварности и указују на егзистенцијалне проблеме.
Зеленкасто-плава Нишава
НА почетку века сестре Петровић често су долазиле у Ниш код пријатеља својих родитеља, где су се осећале слободно и пријатно, обилазиле околину, нарочито уз Нишаву, све до Сићева - пише у каталогу изложбе. - Надежда је носила са собом боје и штафелаје, Љубица виолину. Младе, слободне, еманциповане, девојке су привлачиле погледе сељака, који су их неретко даривали воћем и поврћем. Надежда је била одушевљена људима, часовима проведеним на реци, а највише клисуром, дивљом природом сучељених планина, плаветнилом њених стена, контрастним бојама растиња, смиреним током зеленкасто-плаве Нишаве. Надеждином одушевљењу овим крајем допринело је и друговање са сеоском учитељицом Љубицом Николајевић Ловрић.
Тако ће се пред београдском публиком наћи и дела неких од најзначајнијих представника српске уметничке сцене, попут академика Ивана Табаковића, Милорада Бате Михаиловића, Стојана Ћелића, Радомира Рељића, Младена Србиновића, Миодрага Миће Поповића, као и професора Миленка Шербана, Михајла Петрова, Чедомира Крстића, Момчила Антоновића, Зорана Павловића, Велизара Крстића, Чедомира Васића... Али, и више генерација стваралаца који су имали кључни утицај на нашу сцену, од оснивача МСУ, Миодрага Протића, преко Боже Илића, Косте Брадића, Боре Иљовског, Бојана Бема, до Раде Селаковић, Перице Донкова, и многих других.
Овако широк и квалитетан избор дела са колоније у Сићеву, потврђује речи Надежде Петровић, које као својеврсни мото наводи ауторка изложбе:
- Уметност не профанише, она подиже пали морал, помаже развитак социјалних питања и еволуцију народа, подиже култ у човеку до највиших граница, вредност јединке и целог племена у очима напредних народа. Уметност је најглавнији васпитач човека и народа.

ЧЕТИРИ ЗЕМЉЕ ЕУ ОДБИЛЕ ТРАМПОВ ПЛАН: Неће да купују америчко оружје за Украјину!
ЧЕТИРИ европске земље одбиле су да учествују у пројекту председника САД Доналда Трампа о куповини америчког оружја за Украјину.
16. 07. 2025. у 14:12

БЕБА ИЗ СРБИЈЕ СЕ УГУШИЛА НАОЧИГЛЕД РОДИТЕЉА: Незапамћена трагедија на Халкидикију
БЕБА из Србије, стара свега 13 месеци, изненада је изгубила живот у једном угоститељском објекту на Халкидикију. Како наводе грчки медији, ова незапамћена трагедија одиграла се пред очима дететових родитеља.
16. 07. 2025. у 14:33

Научници ајкулама спустили мртву краву на 1.629 метара дубине - нису могли да верују шта су рибе урадиле (ВИДЕО)
"ТО ПОКАЗУЈЕ стратегију преживљавања код врста које се не хране усамљено."
14. 07. 2025. у 13:06
Коментари (0)