IN MEMORIAM - ОДЛАЗАК АРХЕОЛОГА МАРКА ПОПОВИЋА: Педантан чувар баштине

В. Н.

22. 08. 2020. у 06:36

НАПУСТИО нас је јуче један од наших најбољих познавалаца средњовековних градова и тврђава, аутор више од 200 научних радова, марљиви чувар српске културне баштине: после дуже и тешке болести преминуо је археолог др Марко Поповић (1944- 2020).

IN MEMORIAM - ОДЛАЗАК АРХЕОЛОГА МАРКА ПОПОВИЋА: Педантан чувар баштине

Фото: В. Н.

Родио се у Ужицу, а одрастао и школовао се у Београду, где је на Одељењу за археологију Филозофског факултета, магистрирао, а потом и одбранио докторску дисертацију са темом "Настанак и развој фортификације Београдске тврђаве". Радио је на проучавању српских средњовековних градова, а дао значајан допринос и у изучавању војне архитектуре у Србији и земљама византијског света. Руководио је истраживањима тврђава у Смедереву, Расу и родном Ужицу, као и археолошким ископавањима на више значајних локалитета као што су Браничево, Студеница, Врсеница, Ново Брдо...

Бавећи се проблематиком заштите споменикa културе, резултате истраживања износио је на више међународних скупова у земљи и иностранству. Током 1993. био је и гостујући професор на СНРС у Паризу, где је одржао циклус предавања. После 2000. био је ангажован на реконструкцији ентеријера здања Савезне скупштине. Био је научни сарадник Археолошког института у Београду и руководилац научно-истраживачког пројекта за Београдску тврђаву.

- Вишедеценијски предани рад на расветљавању сачуваних трагова старих српских градова, утврђења, цркава и манастира, огледао се у његовој богатој библиографији која је постала незаобилазно полазиште за све садашње и будуће истраживаче - истиче у телеграму саучешћа породици, колегама и поштоваоцима, министар културе и информисања Владан Вукосављевић. - Својим радом овај изузетни истраживач је оживео заборављена места старе српске културе и изнова их поклонио српском народу.

Описујући Поповића као ерудиту отвореног духа, министар Вукосављевић закључује да су одласком овог научног великана, српска археологија и историја остале без једног од носећих научних стубова чије одсуство ће тешко бити надомештено.

ЗНАЧАЈАН И БОГАТ ОПУС

ИЗА Поповића је остао значајан, богат и разноврсан опус радова међу којима су "Црква Светог Николе. Катедрала града Новог Брда", "Манастир Студеница. Археолошка открића", "Смедеревски град", "Маглички замак", "Београдска тврђава", "Ужички град", "Хералдички симболи на јавним здањима Београда","Почеци барокне војне архитектуре на Београдској тврђави"... Са супругом, византологом Даницом Поповић, потписао је дела "Манастир Куманица на Лиму", "Испоснице манастира Милешеве", "Мироточиви гроб Светог Симеона у Студеници", "Келије манастира Св. Николе у Дабру", "Гробови црквених поглавара у манастиру". Овај пар научних посвећеника је у сарадњи са професорком Смиљом Марјановић Душанић написао и популарно дело "Свакодневни живот у средњовековној Србији".

- Однос Марка Поповића и Народног музеја у Београду сведочи о вишедеценијском пријатељству и професионалној посвећености из којих су произашли важни пројекти и значајна научна открића - каже Бојана Борић Брешковић, в. д. директора Народног музеја. - Реализујући небројена археолошка истраживања и научне пројекте заоставштина Марка Поповића и након данашњег дана наставиће да расте и увећава се захваљујући будућим истраживачима који ће од ње полазећи стремити ка новим археолошким достигнућима. Докле год сазнања и искуства до којих је дошао будемо помињали, наводили, користили у заштити и интерпретацији културног наслеђа неизмерно знање, труд и страст које је наш колега улагао у сваки свој пројекат наставиће да се оваплоћују.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
УКРАЈИНА ИЗДАЛА УПОЗОРЕЊЕ: Руси ће ноћас лансирати ракету која може да носи нуклеарно оружје

УКРАЈИНА ИЗДАЛА УПОЗОРЕЊЕ: Руси ће ноћас лансирати ракету која може да носи нуклеарно оружје

РУСИЈА планира „тренажно“ лансирање интерконтиненталне балистичке ракете РС-24 „Јарс“ у ноћи између 18. и 19. маја, саопштила је украјинска војна обавештајна служба (ГУР) 18. маја.

18. 05. 2025. у 15:55

ИНЦИДЕНТ У ДРУГОМ КРУГУ ИЗБОРА У РУМУНИЈИ: Полиција извела председничког кандидата са бирачког места (ВИДЕО)

ИНЦИДЕНТ У ДРУГОМ КРУГУ ИЗБОРА У РУМУНИЈИ: Полиција извела председничког кандидата са бирачког места (ВИДЕО)

РУМУНСКИ председнички кандидат и лидер националистичке странке Алијанса за уједињење Румуна Ђорђе Симион и фаворит на прошлогодишњим поништеним изборима, Калин Ђорђеску, полиција је извела са бирачког места у Могошоаји (предграђу Букурешта).

18. 05. 2025. у 09:54

КАКО ЈЕ СМОКИ САЗНАО ДА ИМА РАК МОЗГА: Пред смрт имао једну жељу - доказао да је био великан

КАКО ЈЕ СМОКИ САЗНАО ДА ИМА РАК МОЗГА: Пред смрт имао једну жељу - доказао да је био великан

ЉУБИША Самарџић, један од највољенијих глумаца са простора бивше Југославије, преминуо је 8. септембра 2017. године у Београду, у 81. години живота. Иза њега су остале десетине незаборавних улога, легендарни осмех и глас који је говорио срцем. Отишао је тихо, достојанствено, баш онако како је и живео – као господин, уметник, отац, супруг и пријатељ.

20. 05. 2025. у 10:38

Коментари (1)

АТАМАН ОДУШЕВИО НАВИЈАЧЕ ПАНАТИНАИКОСА! Шампион у појачаном саставу долази на Ф4