ОТПАДНЕ ВОДЕ НЕЋЕ ОДНОСИТИ БАШТИНУ: Више од три милиона евра за очување вредног винчанског локалитета Бело брдо (фото)

М. Краљ

03. 09. 2020. у 07:26

ПРЕ нешто више од једног века, први школовани српски археолог Миливоје Васић (1896-1956) упутио се у село удаљено 15 километара од Београда, низ Дунав, да провери на какве је то предмете "из старина" наилазило локално становништво.

ОТПАДНЕ ВОДЕ НЕЋЕ ОДНОСИТИ БАШТИНУ: Више од три милиона евра за очување вредног винчанског локалитета Бело брдо (фото)

Фото С. Миљевић

Уверио се да је реч о до тада невиђеним налазима из касног каменог доба (5.300 - 4.500 године п.н.е.), који ће потом добити име винчанска култура, према месту открића. Том првом локалитету, првог модерног доба у развоју човечанства (само на територији Србије до данас их је откривено више од 600) - Белом брду, већ годинама прете клизиште и отпадне воде.

Препознавши његов значај и угроженост, а на званични предлог Министарства кулутре и информисања, Влада Републике Србије, на иницијативу председнице Ане Брнабић и националне платформе "Србија ствара", покренула је капитални пројекат, како би га заштитила, али и представила најширим светским круговима, који ће данас бити промовисан управо на овом археолошком локалитету у саставу Музеја града Београда.

Представљању локалитета, заједно са премијерком Брнабић, присуствоваће и амбасадор САД у Србији Ентони Годфри.

- Највећу опасност по локалитет представља појава активног клизишта на делу које је настало услед подизања подземних вода услед више фактора, као што су нелегална испуштања отпадних вода у седимент налазишта, промена природног тока, изливања Дунава и повећана популација насеља Винча - објашњава извршни менаџер пројекта "Винча Бело брдо", археолог Мирослав Кочић. - Ово је довело до тога да се сваке године урушавало по више десетина кубика непроцењивог културног наслеђа.

Фото С. Миљевић

Угрожено Драгоцено налазиште Бело брдо


У спасавање вредне баштине, у наредне три године, биће уложено више од три милиона евра, тачније 364.400.000 динара. Поред санације и наставка истраживачких радова, циљ пројекта је интензивније међународно научно "умрежавање", али и подизање свести о глобалном значају винчске културе, како код нас, тако и у свету.

Јер, реч је о једној од најзначајнијих неолитских култура, неизоставној карики у развоју модерног друштва, са сталним насељима и формираним заједницама.

- Винчанци су пионири урбанизма - наглашава Кочић, а потврда постојања прото градова су и пронађене прве вишеспратнице у насељима.

На винчанским локалитетима потврђени су и, у читавој цивилизацији, први остаци топљења метала, чак 2.500 година пре изградње пирамида у Гизи. Винчанци су били изузетно вешти у обради камена, а јединствена је и њихова керамика:

- Посебно се издвајају изузетни примерци фигурина, декорисане меандрирајућим мотивима, као и полихромне посуде чије су живописне боје направљене искључиво контролом процеса паљења - техником коју је и данас тешко извести - изности Кочић.

Фото С. Миљевић

Изложени експонати


Култура, која се поред целокупне територије Србије, простирала на делове Грчке, Бугарске, Румуније, Мађарске, БиХ, Хрватске, Северне Македоније, Црне Горе, иако се изучава више од сто година, још крије своје тајне. Откривене су тек две винчанске некрополе, а потпуно је непознато и како је напрасно нестала са историјске сцене.

ИМАЛИ И ПОДНО ГРЕЈАЊЕ

У ОКВИРУ пројекта на Белом брду је, испред зграде музеја, постављен модел куће, експонат винчанске архитектуре.

Фото С. Миљевић

Изглед винчанске куће


- Винчанске куће су спектакуларне, значајних габарита, а ова реплика је умањена - додаје Кочић. - Служили смо се техникама које су се тада користиле у подизању зграда од плетаре и лепа, односно кућа од набоја. У њиховим зградама моделоване главе бивола и фигурине су излазиле из зидова. Користили су даске и имали развијене пећи, без отвора за дим, из којих се топлота ширила по поду.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије немогућа мисија у квалификацијама за Светско првенство?

ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?

Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.

14. 12. 2024. у 13:16

Коментари (0)

ШЕШЕЉ О СЦЕНАРИЈУ КОЈИ НИКО НИЈЕ НИ САЊАО: Народ је био у заблуди (ВИДЕО)