ОСТАВИО НАМ ЈЕ РАДОСТ И СВЕТСКУ СЛАВУ: Опроштај колега од Горана Паскаљевића
НИКО од нас не зна када ће му бити крај. И уместо да се потрудимо и да покушамо да сваки тренутак, свакодневно, живимо пуним животом, често се трошимо на бесмислене и неважне ствари које, заправо, немају некакав значај за наш вечни живот.
Оно што је заиста важно јесте да за човеком треба да остану његова доброта, радост, људскост, јер према верујућим Индусима смрт не постоји, само наш живот мења овоземаљску форму, и његова се линија не прекида.
Овако је, за "Новости", говорио Горан Паскаљевић 2017, пред премијеру свог филма "Земља богова", који је снимио у Индији, са индуским глумцима. У петак, 25. септембра, у болници у Паризу, живот великог маестра нашег и европског филма променио је овоземаљску форму. Његове колеге, глумци и филмски радници с којима је сарађивао, у свом опраштању од Паскаљевића кажу да су иза њега остали и велика доброта и радост, и светска слава коју је својим остварењима донео југословенској и српској кинематографији.
За 18 играних филмова које је снимио током каријере дуге близу четири деценије, тешко је и набројати све домаће и светске награде и признања које је Паскаљевић добио.
За прво играно остварење, "Чувар плаже у зимском периоду" из 1976. освојио је награду критике у Берлину за најбољи филм, друго, "Пас који је волео возове" такође је приказано у главном такмичарском програму Берлинала, "Земаљски дани теку" приказани су у Венецији, а "Посебним третманом" 1980. очарао је Кан и био номинован за једну од главних награда. За улогу у овој драми Милена Дравић је од жирија којем је председавао легендарни Кирк Даглас освојила награду за најбољу глумицу, и до данас остала једина канска лауреаткиња у овдашњој кинематографији.
БАЊАЦ: ПОШТОВАО ЈЕ ГЛУМЦЕ
МНОГО сам тужна, Паскаљевићеви филмови у којима сам играла чине један бољи део моје каријере. Изванредно сам се споразумевала са њим, али не само ја, већ и моје остале колеге, јер је Горан много волео и искрено поштовао глумце. Био је и мој лични пријатељ, и мислим да сви много губимо његовим одласком - и наш филм, и људи који су имали среће да га упознају. Горан је заиста по свему био велики уметник и велики човек.
На домаће и светске фестивале стигли су и "Сутон", "Варљиво лето '68".", "Анђео чувар", "Време чуда", "Танго Аргентино", "Туђа Америка", "Буре барута", "Како је Хари постао дрво", "Сан зимске ноћи", "Оптимисти", "Медени месец", "Кад сване дан", "Земља богова", као и последње остварење "Упркос магли", које је код нас премијерно приказано на овогодишњем Фесту.
Паскаљевић је снимао у Америци, Ирској, у Индији, Италији, а списак светских признања које је добио дужи је од домаћег - награда критике у Венецији, награда за режију и награда публике у Кану, три специјалне награде жирија у Сан Себастијану, три Гран прија у Ваљадолиду, европски Оскар, номинације за награде БАФТА и холивудски "Златни глобус", "Федерико Фелини" за животно дело...
Лордан Зафрановић је о својој генерацији, када је "златна петорка" редитеља потекла са чувене академије у Прагу (он, Паскаљевић, Грлић, Марковић, Карановић) добила Златни печат Југословенске кинотеке, изјавио за "Новости":
- Паскаљевић се показао најуспешнијим од свих нас, јер је у иностранству снимио највећи број филмова, највише је био присутан на светским фестивалима и добио највише награда.
Са Паскаљонеом, како су га звали његови пријатељи, хтели су да снимају Џеф Бриџис, Жилијет Бинош, Шарл Азнавур, Фани Ардан, Хавијер Бардем, али се ти филмови, из продуцентских разлога, нису реализовали. Иза Паскаљевића је остала још једна занимљивост - последњи филм који је Тито гледао за живота био је "Земаљски дани теку".
МЕНСУР: ДУГУЈЕМ МУ СВОЈУ КАРИЈЕРУ
- ПАСКАЉЕВИЋ ми је отворио филмску каријеру у свом првом и другом остварењу која су постала антологијска, која су осамдесетих година вратила нашу публику у биоскопе да гледају домаћи филм и имали огромну гледаност - "Чувар плаже у зимском периоду" и "Пас који је волео возове". Горан је препознатљив по својој филмској естетици, и људи који се баве филмом и који воле филм могли су и без одјавне шпице да знају да је редитељ, а често и сценариста био Горан Паскаљевић. Његов одлазак нас је много растужио, српски филм је остао без једног од највећих аутора који је у светским оквирима доживео славу и признања.
Препоручујемо
СВЕТ МОРА ДА ПОВЕРУЈЕ У ДОБРОТУ: Последњи интервју Горана Паскаљевића за “Новости”
25. 09. 2020. у 21:04
ДАРКО БАЈИЋ: Одлазак Паскаљевића трагедија за светску културу
26. 09. 2020. у 16:09 >> 16:09
ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ
О НЕКАДАШЊЕМ загребачком надбискупу Алојзију Степинцу (Брезарић, 1898 - Крашић, 1960) и његовој улози у Независној Држави Хрватској током Другог светског рата, објављен је у Републици Хрватској огроман број историографских и хагиографских књига, зборника радова, фељтона, чланака, али не и његов дневник у пет књига, који је водио од 30. маја 1934. до 13. фебруара 1945. године.
15. 12. 2024. у 13:55
ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?
Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.
14. 12. 2024. у 13:16
БИЛА САМ ТРУДНА, А ОН ЈЕ БИО ГРУБ: Камера забележила Нолетову и Јецину свађу - снимак изненадио све
НОВАК и Јелена Ђоковић у емотивној вези су од 18. године, што значи да су пола живота провели заједно. Важе за један од најскладнијих парова, али и код њих се дешавају несугласице.
15. 12. 2024. у 12:00
Коментари (1)