МИСТЕРИЈЕ ЗАПИСАНЕ У ЦРНОМ НОТЕСУ: На снимању завршних кадрова серије "Бележница", по роману Ратка Дмитровића и у режији Мирослава Лекића
ЛЕПА, млада девојка лежи онесвешћена на уском лежају у малој амбуланти. Кроз танку цев у њену вену се слива инфузија. На белом врату је црвена отеклина. Живот јој је спасао локални доктор којег је новинар листа "Аргумент" Бошко Стевановић пронашао на путу за Краљево. Забринути лекар, који је установио да је несретница имала алергијску реакцију на убод осе, пита новинара зна ли како се зове младица.
- Не знам ништа. У ствари, једино знам да смо се пробудили, видели је поред себе и уплашили се да је мртва. Кренули смо за болницу у Краљеву, а на путу смо наишли на вашу амбуланту. Не знам ни ко је, ни одакле је, ни колико година има - одговара Бошко.
- Између 16 и 17 - констатује доктор и пита га где су се пробудили, те сазнаје да је реч о тврђави Маглич.
- А данас је Петровдан. И ви сте одлучили да ноћ уочи Петровдана проведете горе. Нисте први, знате? Да закључимо, колико по том "реалном времену" успавана лепотица има година - знатижељан је лекар.
- Ако вам кажем, помислићете да сам луд - застаје Бошко, па додаје да девојка има 700 или 800 година.
- Добро изгледа за свој узраст. И раније су се догађале овакве ствари, само људи о томе не причају зато што мозак то не може да појми - закључује искусни медицинар.
Сцена у којој су играли Сташа Николић, Иван Томашевић и главни глумац Момчило Оташевић само је једна од многих "непојмљивих" које ћемо моћи да видимо током 12 епизода серије "Бележница" у режији Мирослава Лекића. У копродукцији Радио-телевизије Србије и "Телекома Србије", те извршној продукцији "Кошутњак филма" настаје серијал који жанровски припада мешавини фантастике, надреалног и трилера. Сценарио, заснован на роману Ратка Дмитровића "Бележница професора Мишковића" из 2014. потписују Коста Пешевски, Радослав Лале Павловић и Ђорђе Милосављевић.
Кадрови из мале ординације снимљени су у кругу касарне на Топчидеру у Београду, где су "ТВ новости" посетиле екипу серије.
- Жанр између научне фантастике и натприродног код нас заиста није рађен, мада је било остварења блиских хорору. "Бележница" и још неколико серија сличног жанра које се снимају су корак у нешто што би публици могло бити веома интересантно - каже нам редитељ Мирослав Лекић. - Изузетно ми је занимљиво што "Бележницу" у потпуности стварам унутар жанра који до сада нисам радио, а што ми даје много простора за игру. Први пут у домаћем стваралаштву серијског програма, па чак и филма, специјалне ефекте не користимо само као део сценографије, где су досад најчешће надомешћивали непостојеће објекте, већ су саставни део драматургије. Глумац мора да буде спреман да игра уз нешто што тог тренутка не види, а што ће се дешавати тек пред очима гледалаца. На основу онога што сам до сада успео да видим од урађеног материјала, чини ми се да смо на добром путу.
Снимање се полако приводи крају, а екипа је до сада посетила Стару планину, Авалу, Маглич, Пирот, Кладово, Ваљево, Иваново, Краљево...
- Прошли смо пола Србије и снимали на различитим локацијама управо зато што смо покушали да тајну која ту постоји преточимо у серију. Основа нам је оно што је баш карактеристично за нашу земљу, а причу градимо на основу постојећих предања и митова. Сама "Бележница" је аутентично српска и специфична, без обзира на то што је оквир приче универзалан - истиче Мирослав Лекић.
Намера је да гледаоци поверују да је све што виде могуће и реално, појашњава режисер и додаје да је за неколико прича из сценарија, као и књиге Ратка Дмитровића, помислио да су рађене по истинитим догађајима:
- Има нечег истинитог у њима јер имају упориште у реалности. Најинтригантнија ми је прича, којом отварамо серију, о извесном Драгану Јанкетићу који улази у маглу, а по изласку из ње свет му се окрене наглавачке. Већ у првој епизоди видећемо из којих разлога се то десило, а мистериозна магла ће наставити да се провлачи кроз цео серијал.
Главни јунак Бошко необјашњиве појаве истражује заједно са пријатељем Миленком (Милош Самолов) и девојком Јеленом (Милена Радуловић).
- Миленко је залуђеник за мистерије и његова улога је да гледаоцима исприча и објасни оно што се у серији збива - каже нам Милош Самолов. - Много детаља у сценарију је утемељено на појавама које су се заиста дешавале у Србији. Углавном је реч о случајевима мистериозних искустава људи која су необјашњива на прву лопту. Међутим, када човек уђе у свет натприродног све постане логично и објашњиво. Занимљиво ми је што Миленко од самог почетка верује и неприкосновено прихвата необичне околности. Други ликови пак сумњају у такву "логику", али на крају поверују.
Како је уопште дошло до тога да млади новинар београдског листа лута по Србији почетком овог века и трага за паранормалним?
- Чувени етнолог, професор Арсеније Мишковић, у малом црном нотесу записао је мистерије које није могуће научно објаснити. Драгоцену бележницу наменио је, пред смрт, младом новинару Бошку. Испоставиће се да је Бошков отац, иначе пензионисани полицајац и припадник Државне безбедности, био уплетен у неке од описаних догађаја, те у младости био повезан са удовицом Јелисаветом Мишковић. Тако се из 2002. кроз "читање" случајева описаних у бележници враћамо у седамдесете године прошлог века - појашњава нам уметнички директор серије Слободан Терзић.
Кроз шифроване текстове, који не могу ни да се скенирају нити фотокопирају, јер бележница то "не дозвољава", Бошко улази у свет где се судбине обичних људи преплићу са фикцијом. Покушавајући да истражи узроке догађаја записаних у нотесу, новинар ће ступити у контакт са личностима које су у њима учествовале. Бошка прати и група моћника из сенке која, не презајући ни од чега, тежи да се докопа професорове бележнице.
- Бошко се суочава са правим и лажним траговима, шокатним открићима и неизвесним расплетима ситуације. Не зна шта га је снашло и до краја серије га мучи размишљање зашто се баш њему, од свих људи на свету, догађа оно што проживљава - наводи Момчило Оташевић. - Најизазовније ми је да физички издржим много дана снимања и сцена, као и да одржим концентрацију на потребном нивоу. Радња је комплексна, има мноштво ситница за које се у првом трену чини да су безначајне. Обичан разговор ликова је заправо шифрован, јер ако саговорник препозна неке знакове или изнесе одређене детаље, значи да познаје и веће тајне. Ово је истовремено врло занимљиво и осетљиво јер има толико детаља на које морамо да обратимо пажњу.
Како нам главни глумац објашњава, Дмитровићев роман му је послужио за ширење видика и маште, као и за боље упознавање са ликом:
- Први пут радим нешто што је створено по роману, па осећам већу одговорност. Нисам до сада радио ништа слично и велико ми је задовољство и изазов да играм у "Бележници" која има толико надреалних елемената. Тешко да у тридесетима могу да поверујем у натприродно у стварном животу, али ме серија и филм могу уверити у његово постојање унутар њиховог света. Волим да маштам, а "Бележница" је феноменалан терен за уживање и маштање.
Снимање серије би, према плану продукције, требало да се заврши управо ових дана, а у постпродукцији биће до Нове године. Слојевита прича са више од 120 јунака у којој се преплићу садашњост и прошлост, оно што се догодило са оним што није, а мистерија се осећа у сваком кадру, биће емитована почетком идуће године на РТС.
ГЛУМАЧКА ПОДЕЛА
ПОШТО се у "Бележници" смењују епохе, које нас враћају скоро двадесет, односно педесет година уназад, неке од јунака видећемо и у старости и у младости. Тако Јелисавету Мишковић из прошлости тумачи Тијана Чуровић, а у садашњости Аница Добра. Професора Арсенија Мишковића игра Небојша Кундачина. Александар Радојичић и Исидора Јанковић играју пар који ће постати родитељи главног протагонисте Бошка Стевановића, док ће двојац касније дочарати Светозар Цветковић и Даница Радуловић. Улоге у серији тумаче и Александар Берчек, Миодраг Кривокапић, Александар Срећковић, Александра Балмазовић, Дејан Луткић, Стефан Бундало, Ирфан Менсур, Иван Зарић, Драгана Варагић, Александар Ђурица...
Иначе, у роману, као и у серији, једно од централних места је лист "Аргумент", који је заиста излазио деведесетих година и чији је главни уредник био Ратко Дмитровић.
Препоручујемо
ЕКСКЛУЗИВНО: Ово су писма Милеве и Ајнштајна које је Србија купила на аукцији (ФОТО)
МИНИСТАРСТВО културе је, припремајући се за обележавање 150 година од рођења српске научнице Милеве Ајнштајн, на аукцији аукцијске куће Кристи у Лондону купило вредну документарну грађу коју чини серија од 43 потписана аутограмска писма Алберта Ајнштајна упућена Милеви Марић, са 10 аутограмских писама које је потписала Милева, упућених Ајнштајну.
12. 12. 2024. у 13:43
ОВОГ ДАТУМА ТЕМПЕРАТУРА ПАДА НА МИНУС 15: Детаљна временска прогноза до краја децембра
МЕТЕОРОЛОГ Иван Ристић најавио је да нас након краткотрајне стабилизације времена у другој половини децембра очекује јаче захлађење тачно 21. и 22. децембра.
12. 12. 2024. у 13:58
"УЦЕЊИВАО НАС ЈЕ": Илић 23 године крио разлог свађе са Поповићем
МИРОСЛАВ Илић одржао је први од два велика солистичка концерта у „Сава центру”, и то баш на 74. рођендан.
13. 12. 2024. у 17:54
Коментари (0)