ПОЕЗИЈИ СЕ СЛУЖИ: Представљене две књиге Драгана Лакићевића и студија о његовом стваралаштву
СА две нове песничке књиге, "Прохуја" и "Жетелица и Шумановић", Драган Лакићевић (1954) обележио је пола века богатог и веома разноврсног стваралаштва.
Обе књиге су изашле у издању "Партенона", који је објавио и књигу огледа о Лакићевићевој поезији и прози "Песник и један читалац" Александре Жежељ Коцић.
На представљању ова три наслова у СКЗ Милица Кецојевић је истакла:
- У збирци "Прохуја" јавља се мотив неумитног проласка времена, па и жала због тога. Како вели песник, "песме састављам педесет година", те евоцира тренутак када је као усамљени дечак почео да их ствара подно "морачких шума и небеса". Оживљава давнашње догађаје, сећајући се пријатеља - мртвих песника, Добрице Ерића и Новице Тадића. Један циклус посвећен је дрвећу Београда - храст, дуд, трешња, топола, туја, платан, орах... - које се повремено доводе у везу и са болешћу и са лечењем.
СОНЕТИ ЗА ГЛЕДАЊЕ
ПОСЛЕДЊА деценија сликарства Саве Шумановића надахнула је Драгана Лакићевића да напише неке од својих најбољих стихова до сада. Песме сада нису директно произашле из срца и ума песника, већ су провучене и кроз душу великог сликара. Тако његови сонети могу да се гледају, а Шумановићеви "зимски пејзажи" могу да се читају, истиче Александра Жежељ Коцић.
У завршном циклусу изражена је забринутост за судбину старих књига, као и планина, река, природе уопште у околности у којима примат преузима технологија.
Песник на ироничан начин одсликава и ужурбаност модерног човека, а у једној песми се пита "шта ће бити с поезијом/у времену тржишта и тендера".
Двадесет сонета из најобимнијег циклуса у збирци "Жетелица и Шумановић" носе наслове по тзв. "Зимским пејзажима" Саве Шумановића (1896-1942) односно по сликама из последње деценије уметниковог трагичног живота из "шидског периода".
Велики сликар је својевремено објаснио како настаје слика: "Слика се рађа интуитивно из доживљаја који је код сликара ритмичан и пластичан.
Сама та интуиција и доживљај нису још слика, већ је то само подлога на којој ће тек настати слика.
" С друге стране, Лакићевић овако открива како настају његове песме: "Поезији се служи. Она је, одиста, дар.
Од нас зависи да ли умемо да примимо тај дар и да га у вештини језика и у лепоти стварања претворимо у књижевно дело."
Сећајући се својих књижевних почетака Драган Лакићевић за "Новости" каже:
- Прва моја песма "Прохуја једна песма" штампана је пре тачно пола века у сарајевским "Малим новинама".
А отприлике као што сам започео, давне 1976. са две књиге песама, тако и заокружујем ове године са две књиге.
И тада и сада једна је римована друга у слободном стиху.
И тематски су различите, због чега нису могле у исте корице.
Оно некад било је почетак и усхит; ово сада је искуство и светла горчина.
Књигом од шест огледа Александра Жежељ Коцић ставила је под лупу неколико Лакићевићевих песничких збирки, али и његове кратке приче и кратке романе. У средишту пажње нашао се роман "Љубавна књижица" из 2004. који је по мишљењу ове критичарке јединствен у ауторовом опусу, амалгам његовог разноврсног лука.
Присутна и у многобројним његовим другим књигама, љубав је, код Лакићевића, како добро примећује Коцић, с једне стране "дубоко чулна", усмерена према стварној жени, и са друге стране љубав добија једну необичну димензију те се чини бескрајна и изједначава се са смислом постојања.
Цитирајући стих "Наживех се/а не написах се", Александра Жежељ Коцић закључује да писац још ни изблиза није исцрпео све своје потенцијале.
РУСКИ ЗВАНИЧНИК ОТКРИО: Ово би могло бити место потенцијалног састанка Путина и Трампа
УЈЕДИЊЕНИ Арапски Емирати (УАЕ) имају снажна досадашња искуства у организовању самита и могли би бити место потенцијалног састанка између председника Русије Владимира Путина и новоизабраног председника САД Доналда Трампа, изјавио је Олег Карпович, проректор за научна питања на Дипломатској академији Министарства спољних послова Русије, за руску агенцију ТАСС.
15. 01. 2025. у 12:23
"ЉУДИ ЋЕ УМРЕТИ" Ватрогасци недељама пре ужаса у Лос Анђелесу упозоравали на најгори сценарио
МАЊЕ од месец дана пре него што су пожари захватили Лос Анђелес, група искусних ватрогасаца окупила се на Градском већу како би тражили већа средства.
15. 01. 2025. у 14:03
ОД КОЛЕГА ИЗ "ПОТЕРЕ", САМО МЕМЕД: Зашто "трагачи" нису били на сахрани?
МИЛОРАД Милинковић преминуо је у 60. години на Божић, у цркви у Јабуковцу где је пратио литургију.
13. 01. 2025. у 20:59
Коментари (0)