ИГРАРИЈА ЧУДНОВАТИХ БИЋА: Графике Живка Ђака (1942-2011) у Галерији 73, подсећају на необичан и богат опус уметника
ПОНИКАВШИ у окриљу нове фигурације и поп арта, дело Живка Ђака (1942-2011) било је најснажније окренуто фантастици, а притисак модернистичких утопија и прогресивних идеја, ублажавао је кроз апсурд и парадокс, али и уз став да су витални интереси човека увек били исти, од праисторије до данас.
Између осталог, ово тврди историчар уметности Бошко Степановић, у каталогу изложбе у чукаричкој Галерији 73, где је у сусрет обележавању деценије од смрти једног од најзначајнијих српских и југословенских уметника своје генерације изложено 175 његових графика.
- Живко Ђак је био сликар, цртач и графичар, али највећи допринос српској уметности дао је у графици, служећи се свим техникама укључујући и, истина ретко, сито штампу као први српски графичар - истиче Степановић. - Занатска вештина и одмерен смисао за композицију чинили су га графичарем првог реда. Он је био мајстор акватинте коју је комбиновао са мецотинтом и бакрописом и у којој је проналазио предуслове за реализацију својих главних ликовних идеја. Сочност црних, зрнастих површина, тонске и сликарске вредности, форме које попримају калиграфски јасне обрисе и сумрачна светлост главна су обележја и вредности његових графика.
За овог ствараоца, како објашњава историчар уметности, карактеристичан је нови вид фигурације у српској графици:
- Џокеји, акробате и атлете, алкари и коњи њихалице, апстрактна тела и штапови, поседују истовремено и наивну чар лутака - играчака и загонетну појаву бића као свој основни квалитет. Ова мала, чудновата бића у разређеном простору арене учествују у такмичењима каткад забавним каткад апсурдним и опорим, комичним параболама на тему снаге и јунаштва.
Рођен у Београду, где је дипломирао у класи Бошка Карановића, 1967. године, на Академији ликовних уметности, где је касније завршио и постдипломске студије, а потом се усавршавао у Великој Британији и Италији, Ђак је до краја радног века био редовни професор на Академији у Новом Саду. Графика аутора, који нас је напустио 2. јануара 2011, и данас потврђује високе домете:
- Његове графике су сад већ делом културна баштина кроз коју са носталгијом гледамо прошлост српске графике али које представљају и заоставштину будућности - закључује Бошко Степановић.
ДЕЛА И У ЧУВЕНОЈ БЕЧКОЈ АЛБЕРТИНИ
СА италијанским песником Робертом Занезијем, Ђак је почетком седамдсетих објавио илустровану књигу Camera obscura, а био је и члан Академије наука и уметности Tomaso Campanella у Риму. Дела му се чувају у збирци Албертина у Бечу, Краљевској библиотеци у Бриселу, Викторија и Алберт музеју у Лондону, Музеју модерне уметности у Њујорку, Модерној галерији у Љубљани, Кабинету графике ЈАЗУ у Загребу, али и нашем Музеју савремене уметности, Нароном музеју и Музеју града Београда.
ТРАМП ЗАПАЛИО СВЕТ ИЗЈАВОМ: Не могу да искључим могућност употребе војне силе!
НОВОИЗАБРАНИ председник САД Доналд Трамп изјавио је данас да не може да искључи могућност употребе војне силе или економске принуде, укључујући повећање царина, када је у питању преузимање контроле над Гренландом и Панамским каналом.
07. 01. 2025. у 18:50
"ОСВЕТА МАЂАРСКОЈ ЗБОГ ПОДРШКЕ ДОНАЛДУ ТРАМПУ" Сијарто оштро о санкцијама САД-а Орбановом шефу кабинета
МИНИСТАР спољних послова Мађарске Петер Сијарто данас је критиковао одлуку Вашингтона да уведе санкције шефу кабинета мађарског премијера Виктора Орбана, Анталу Рогану, због сумње да је умешан у корупцију у Мађарској.
07. 01. 2025. у 18:12
НИЈЕ НИ СЛУТИО ТРАГИЧНУ ВЕСТ: Мемедовић поделио слику са Милорадом дан пре његове смрти (ФОТО)
МИЛИНКОВИЋ је отишао у цркву на литургију где му је изненада позлило.
07. 01. 2025. у 13:21
Коментари (0)