ДНЕВНИК ЗАБЛУДА: Линијски паркови

Слободан Малдини

22. 12. 2020. у 09:33

И поред жеље да учествујем на историјски важном конкурсу за урбанистичко решење београдског Линијског парка на потезу од Савског пристаништа дуж обале Дунава све до Панчевачког моста, са неозбиљно кратким роком од 45 дана, нисам могао јер је расписивач ово надметање наменио искључиво учесницима млађим од 40 година!

ДНЕВНИК ЗАБЛУДА: Линијски паркови

Хај Лајнс, Њујорк / Фото Дан Нгајен, Викимедија комонс

Мимо Закона о јавним набавкама, неодговорно се поигравши пројектом у старту вредним 55 милиона евра, градски челници донели су дискриминаторну одлуку да за пројектовање стратешки важног линијског парка буду ангажовани "млади таленти".

Уједно, одбацили су могућност да исти посао уради претходно позвани заинтересовани понуђач - њујоршки студио Дилер Скофидио + Ренфро, чији су представници 2019. лаковерно долетели из Њујорка у Београд не би ли потписали уговор. Али, зашто је овај у свету најреферентнији биро за пројектовање линијских паркова, у нашој чаршији апсурдно изгубио посао у конкуренцији са жутокљуним локалним архитектима? Шта је пројектовао овај култни студио и шта су линијски паркови?

Линијски парк Хај Лајн, бироа Дилер Скофидио + Ренфро и партнера, је озелењена бивша железничка стаза у Њујорку, на Западном Менхетну. Ова напуштена градска пруга редизајнирана је као "живи систем" на основу теорије и праксе пејзажне архитектуре, урбаног дизајна и екологије. Од отварања 2009. године, Хај Лајн је постао икона савремене пејзажне архитектуре. Рађен је на искуству Променаде Планте, првог оваквог шеталишта саграђеног у Паризу на неискоришћеној железничкој прузи давне 1993.

Шеталиште Сеуло 7017 отворено 2017. у Сеулу дизајнирали су на површини некадашњег градског надвожњака архитекти ротердамског бироа МВРДВ, садећи на њему 25.000 стабала дрвећа, грмља и цвећа. Лонг Роуд Даикањама је линијски врт у срцу Токија на месту напуштене надземне линије метроа, а називају га "Токијским Бруклином". У Чикагу је саграђен Блумингдејл, у Ротердаму Лухтсингел, Гудс Лајн у Сиднеју. Али, како су утицали линијски паркови на урбану средину?

Њујоршки Хај Лајн довео је до невиђеног раста цена оближњих некретнина. Уложених 187 милиона долара у пројекат враћено је за само годину дана. Висока исплативост наступила је захваљујући пратећем повећању пореза на имовину подстакнутом убрзаним развојем некретнина на том подручју, чија је вредност удвостручена у односу на околину.

Међутим, њујоршки модел није заживео на бројним репликама, пре свега због грешака планера и неискуства пројектаната. Због неисплативости, заустављена је градња Чапултепек коридора у Мексико Ситију и лондонског Гарден Бриџа. Хофбоген у Ротердаму је заглибио у финансијске невоље, док је Пти Сентир у Паризу стављен на лед. Али, на њујоршкој Доњој источној страни концепт линијског парка иде корак даље, где компанија "Лоу Лајн" гради први подземни парк на свету!? Да ли ће и Београд кренути овим путем?

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
СРБИ ВИШЕ НЕ МОГУ ДА ПУТУЈУ БЕСПЛАТНО У ОВУ ЕВРОПСКУ ЗЕМЉУ: Треба вам посебна дозвола, ево колико кошта

СРБИ ВИШЕ НЕ МОГУ ДА ПУТУЈУ БЕСПЛАТНО У ОВУ ЕВРОПСКУ ЗЕМЉУ: Треба вам посебна дозвола, ево колико кошта

ЕВРОПСКИ држављани који путују у Велику Британију од данас морају имати дигиталну пропусницу за улазак у земљу, за коју британска влада тврди да ће побољшати безбедност граница.

02. 04. 2025. у 10:16

НЕМОГУЋЕ ЈЕ ПОБЕЋИ ОД ТОГА: Здравко Чолић први пут о оптужбама да воли мушкарце

"НЕМОГУЋЕ ЈЕ ПОБЕЋИ ОД ТОГА": Здравко Чолић први пут о оптужбама да воли мушкарце

ПОЗНАТИ певач Здравко Чолић (73) познат је по томе што свој приватни живот чува далеко од очију јавности. Ипак, једном приликом одлучио је да направи изузетак и открије неколико личних детаља који су изненадили његове обожаваоце.

06. 04. 2025. у 11:39

Коментари (0)

ПРВИ ПУТ ПРИМЕЊЕНО НОВО ПРАВИЛО У ФУДБАЛУ! Ево како је револуционарна промена прописа изгледала на делу (ВИДЕО)