ДАР СЛИКАРЕВЕ МАЈКЕ ШИДУ: После најаве Министарства културе да би галерија "Сава Шумановић" могла постати републичка установа
СТРАХ да би Шиђани могли заувек да изгубе Галерију "Сава Шумановић", изазвао је допис Министарства културе и информисања, у којем су они понудили да се са локалне самоуправе пренесу оснивачка права на Републику Србију.
Председник Општине Шид, Зоран Семеновићу, у разговору за "Новости", износи сумњу да би одрицањем оснивачких права над Галеријом, ово место у Срему овековечено на Шумановићевим платнима, изгубило даља овлашћења над њом. Самим тим, додаје, то би довело у питање останак Галерије у Шиду, а нарушио би се и даровни уговор Савине мајке Персиде.
Галерија слика са именом великог уметника, једна је од најзначајнијих музејских установа у Србији. Основана је 1952. на основу даровног уговора којим је сликарева мајка, поклонила као и Општини Шид 417 слика - од тога 350 уља на платну и 67 скица свог покојног сина Саве, родну кућу и шест јутара винограда.
Стрељале га усташе
НА Велику Госпојину 28. августа 1942. године, Саву су заједно са још 150 Срба из Шида, одвеле усташе, где су га после мучења стрељали. Сахрањен је у масовној гробници на Спомен-гробљу у Сремској Митровици.
Председник општине Семеновић, даље, цитира и део из Персидиног даровног уговора: "Ова Галерија има да се оснује и стално остане баш у месту Шиду, јер је покојни Сава Шумановић најбоље године свога уметничког рада провео и посветио своме родном месту и овековечио га својим сликарским радовима."
У допису Министарства, како тврди Семеновић, нико не гарантује да ће и убудуће Галерија остати у Шиду.
Он каже да локална самоуправа редовно измирује све обавезе које се односе на ову културну установу и да тај новац није оптерећење за општински буџет.
- У Галерији је запослено седморо радника, када измиримо њихове плате, комуналне трошкове, грејање, нас то изађе 20 милиона динара на годишњем нивоу.
Не добијамо никакву помоћ од Покрајине и Републике и без њих све добро функционише - објашњава Семеновић.
Први човек Општине не крије да се Шиђани нису у довољној мери одужили овом великом српском сликару, али да за то још није касно.
- Код нас већ две деценије постоји ликовна колонија "На путевима Саве Шумановића", на којој учествују веома добри сликари, неки долазе чак из Русије, Јапана... Тренутно имамо њихових око 500 слика, које ће ићи на јавну аукцију. Добили смо сагласност ових аутора да од прикупљених средстава подигнемо Сави споменик - наставља Семеновић, који не крије да га је срамота што у Шиду, и то у дворишту Галерије, постоји само Шумановићева биста.
Шиђани са поносом причају о овом најзначајнијем српском уметнику, са колена на колена препричавали су им њихови најдражи, како је Тито посетио Персиду Шумановић 1965. године, када јој је одао признање што је успела да сачува толико много слика. Мајка Саве Шумановића тада му је поклонила уље на платну "Мост на Шидини". Сећају се и голготе кроз коју је пролазио Сава од усташа.
- Њему су 1941. године усташе забраниле да се потписује на сликама ћирилицом, тако да је тих последњих година пред страдање уместо свог потписа стављао само годину - прича Семеновић.
Редакција "Новости" покушала је јуче, да од Министарства културе и информисања добије објашњење, али до затварања овог броја одговор није стигао.
ПРЕД НАМА СУ ТРИ ВЕЛИКА ПРАЗНИКА У НИЗУ: Сутра је Крстовдан - ове обичаје би требало да испоштујете
СРПСКА православна црква (СПЦ) сутра слави Крстовдан, као успомену на прве хришћане који су примили веру на самом почетку хришћанске проповеди. Потом следи Богојављење, па Јовањдан.
17. 01. 2025. у 15:55
"ЉУДИ ЋЕ УМРЕТИ" Ватрогасци недељама пре ужаса у Лос Анђелесу упозоравали на најгори сценарио
МАЊЕ од месец дана пре него што су пожари захватили Лос Анђелес, група искусних ватрогасаца окупила се на Градском већу како би тражили већа средства.
15. 01. 2025. у 14:03
СМРТ ЗА СРПСКУ НОВУ Преминула мајка популарне фолкерке, она се огласила: "Умрла је у миру"
ПОСЛЕДЊЕ тренутке провела је у Ваљеву, где је иначе и живела.
17. 01. 2025. у 15:45
Коментари (0)