ИНТЕРВЈУ Марко Јанкетић: Ужаси Јасеновца нису измишљени

Ана Попадић

14. 02. 2021. у 14:00

НИЈЕ лако бити Марко Јанкетић ових дана. Тек што је завршио снимање филма и серије о Томи Здравковићу, а пре ње и "Црну свадбу", психолошку трилер-серију о разоткривању крвавог масакра у једном влашком селу, Марко истовремено снима две серије - пети наставак "Убица мог оца", али и нови ситком "Три мушкарца и тетка".

ИНТЕРВЈУ Марко Јанкетић: Ужаси Јасеновца нису измишљени

Фото Ненад Петровић

Публика ће тако овог младог глумца ускоро гледати на екрану као заводника Љубишу који живи са тетком, као инспектора Павловића, песника и боема Мирослава Мику Антића... А када се у све ово укључи и Марков позоришни опус, где као стални члан ЈДП игра у неколико представа, а планира и нове, набрајање би могло да потраје.

У тој лепези најразличитијих улога, тумачење озлоглашеног заповедника Јасеновца Вјекослава Макса Лубурића у филму Предрага Антонијевића "Дара из Јасеновца", младом глумцу је, по сопственом признању, била једна од најтежих улога у каријери. Прича о "Дари" се од самог почетка са терена филма преселила на политички терен, а Јанкетић, за "Новости", каже да га то не изненађује.

- Није ни могло бити другачије, јер је Јасеновац тема која је уско везана за политику, нашу прошлост и тумачење историје из различите перспективе различитих народа, идеја и осећања према тој теми. Зато су се овакве бурне реакције могле очекивати. Некад ми се чини да ме ствари не могу шокирати, мада, кад боље размислим, надам се да неће доћи то време, јер ће то значити да сам се помирио са судбином овог нашег духовног простора који се зове бивша Југославија. А ја и даље верујем да је то наш заједнички простор, колико год нас делили административним границама.

* Зашто је прича о српским жртвама у Јасеновцу толико "проблематична"?

- И ми овде имамо отпор према темама и филмовима који су везани за Сребреницу, као што они имају отпор према Јасеновцу. Јер, то нас доводи до суочавања са неким ужасима који су се догодили. Није лако суочити се са прошлошћу, али такве приче су прилика да нам се догоди лустрација, катарза. На срећу, много је више оних који су спремни да се суоче са сопственим грешкама, само ми се чини да су они стидљивији и не тако гласни у својим ставовима.

Фото промо

* Део критике се односио и на то да је у филму "Дара" превише суровости. Да ли је Макс Лубурић могао бити "мање крвав"?

- Јасеновац је и у доба фашизма био специфичан по перверзном садизму. Тамо су чињена непојмљива зверства. Нажалост, чекало се толико дуго на снимање оваквог филма, па је већина живих сведока умрла. Зато данас многи покушавају да кажу да је све то лаж, да шире дезинформације. Али постоје документи, сведочења, извештаји немачких, италијанских официра, то су све непобитне чињенице и докази да се све то догодило. Наравно, увек има оних који лажу себе и говоре да то није тачно. У Јасеновцу, Старој Градишки, Јастребарском... читавом том ланцу логора, десили су се стравични злочини. Јевреји су много новца уложили у тему Холокауста кроз филм, телевизију, позориште, музеје... Ваљда и ми имамо право да се бавимо страдањем српског народа. То је, на крају, наш дуг жртвама.

* Гасне коморе и логори можда припадају прошлости, али је нацизам, рекло би се, и данас врло жив?

- Није он жив само данас, он је тињао, био скривен. Многи су фашисти побегли пацовским каналима, многи су конвертити променили своје капе, прилагодили се савременом свету и били поштеђени казне. Сада је све то испливало на површину. Ово наше модерно доба довело је до ревизије историје, па су џелати напрасно постали жртве, а жртве џелати. Ово је време лажова, шпекуланата и разних мешетара, људи који без зазора клевете и измишљају. Живимо у свету друштвених мрежа и свако има могућност да објави шта жели и да то запакује тако да заличи на истину.

Фото З. Јовановић

* Ускоро ћемо вас гледати у ситкому "Три мушкарца и тетка", где играте Љубишу, чији је највећи "злочин" неозбиљност и несталност у љубави.

- Љубиша је један бенигни штеточина. Његове штете су шарманте, људске, опростиве, не боле много. Он је бонвиван, градски муфљуз, али без зле намере. Воли људе, племенит је, али и размажен, воли жене, можда и превише, неозбиљан је али довољно вешт да се кроз све те ситуације и заплете извуче као јегуља. "Три мушкарца и тетка" су права комедија карактера и ситуације.

* У филму и серији "Тома" играте Мику Антића, који је са Зораном Радмиловићем и певачем чинио нераздвојни боемски трио. Шта је остало од тог боемског живота?

- Од те некадашње боемштине није остало ништа. Има је, можда, у неким траговима. Покушавам да је "живим" и сам, колико ми здравље дозвољава, срећом, млад сам још, па могу себи да дозволим луксуз да се "опустим". Али, прави боеми ипак припадају прошлости, једном романтичном поимању живота, када се није штедело здравље, а фаворизовао се дух, племенитост и љубав. Мика, Тома, Зоран, Брана Петровић, Витомир Николић и многи други, па и мој отац Миша, били су део тог света. Миша је за своју групу говорио "то су фини пијанци". Интелектуалци са чашицом, који су умели да воле ту своју бол, да пристану на њу. Тома Здравковић има један диван стих у песми који каже баш то, "пустите ме, пустите ме, да болим своју бол". То је била њихова филозофија. Поштујем и разумем тај севдах.

Фото промо

ГЛУМАЧКИ МУЛТИТАСКИНГ

* Како изгледа тај глумачки мултитаскинг у доба пандемије?

- Веома напето! Колико год да се чувамо и поштујемо мере, људи се ипак разболевају током снимања, или чланови ансамбла у позоришту. Срећемо се и радимо са много људи, па се такве ствари неминовно дешавају, због чега смо сви под притиском. Али, тако је свима, не само глумцима, јер живот иде даље, морамо да радимо, зарађујемо, плаћамо рачуне... Сви се прилагођавамо. Ово је питање еволуције. Нове околности доведу жива бића до тога да се мењају, прилагођавају, еволуирају, тако ћемо и ми.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ШОК САЗНАЊА НА СУЂЕЊУ: Запослени у Рибникару нису пружили помоћ деци након што их је Коста упуцао?

ШОК САЗНАЊА НА СУЂЕЊУ: Запослени у "Рибникару" нису пружили помоћ деци након што их је Коста упуцао?

ИЗ СНИМАКА се види да су теткица, којој још не знамо име, разредна Драгана Томић и домар Раде Симић, након што је Коста пуцао, а пре доласка наставника географије Зорана Нишевића и полиције, били на вратима учионице историје у којој је било "VII/2" и нико од њих није ушао унутра и пружио помоћ деци.

30. 09. 2024. у 14:56

МЛАДИЋИ РОЂЕНИ ОВЕ ГОДИНЕ ЋЕ ПРВИ У ВОЈСКУ: Генерал Мојсиловић открио све детаље о служењу војног рока

МЛАДИЋИ РОЂЕНИ ОВЕ ГОДИНЕ ЋЕ ПРВИ У ВОЈСКУ: Генерал Мојсиловић открио све детаље о служењу војног рока

НАЧЕЛНИК Генералштаба Војске Србије генерал Милан Мојсиловић рекао је у емисији "Таковска 10" да Србија касни са увођењем обавезне војне обавезе. Суштина је да се изгради одбрамбени капацитет Србије, сваки дан и сваку годину коју чекамо, губимо генерације младих војника, рекао је генерал Мојсиловић. У једној класи рачунамо до 20.000 војника-регрута, на годишњем нивоу, два и по месеца по пет хиљада њих у једној класи, односно циклусу, рекао је Мојсиловић уз напомену да ће прво бити регрутовани млађи војници, почев од 2006. годишта.

25. 09. 2024. у 22:01

СРБИН ОБЈАВИО КОЛИКО ГА КОШТА ЖИВОТ НА СЕЛУ: Дао детаљан списак на шта троши - има питање за сународнике

СРБИН ОБЈАВИО КОЛИКО ГА КОШТА ЖИВОТ НА СЕЛУ: Дао детаљан списак на шта троши - има питање за сународнике

СРБИН који живи са супругом и дететом на селу написао је на друштвеним мрежама да месечно троши између 2.000 и 2.500 евра. Објаву је поставио јер је, како каже, приметио да многи троше мање од њега, и то у граду, и занимало га је да ли у нечему претерује.

04. 10. 2024. у 18:13

Коментари (0)

СТАРТ(АП)ОВАЛА  ЈОШ ЈЕДНА УНИВЕРЗУМ АВАНТУРА: Пројекат компаније Mozzart ближи се великом финалу