ОМЧИКУСОВИ ТРАГОВИ: Меморијална поставка у два изложбена простора галерије "Арте"
СЕДАМ деценија од прве самосталне изложбе сликара и академика, једног од чланова чувене Задарске групе, Петра Омчикуса (1926-2019), београдска галерија "Арте", у два своја простора (у Улици краља Милана 3 и на Андрићевом венцу 12) обележава поставкама његових дела из свих стваралачких фаза.

Фото М. Анђела
Један од најзначајнијих југословенских и српских аутора представљен је радовима који се налазе у приватним колекцијама, а до сада готово да су била ван увида шире јавности.
- Омчикус од ране младости самостално формира свој систем вредности и идеале, свесно се измештајући ван главног тока мисли и деловања средине у којој се налази - истиче Анђела Малетић, историчар уметности, галерија "Арте" .
- Превазилазећи одређења вокације и страсти, сликање за Петра Омчикуса представља потребу коју задовољава непосредно, искрено и независно од контекста средине и времена у којима се формирао, сазревао и развијао као уметник.

"Пекара", Фото Приватна архива
На актуелној поставци, као пример те самосвојности, истичу слику из 1947. године - "Аутопортрет са шајкачом": пратиле су је бурне реакција на УЛУС-овој годишњој изложби, па је морала да буде уклоњена, због "провокативног и неподобног" садржаја.
Још на самим почецима, док је још студирао код професора Ивана Табаковића, на Омчикусовим платнима био је наглашен колорит и померање од реализма, као и психолошки портрет.
- Уочио сам да се мој рад одвија у виду спирале - изјавио је једном приликом уметник. - У сваком навоју наилазим на проблеме претходног.
СЕРИЈА ПОРТРЕТА
ПОРТРЕТИ, групни портрети, али и аутопортрети чине замашан део опуса Петра Омчикуса. И његова последња изложба у Галерији САНУ била је посвећена портретима. На поставци у Галерији "Арте" међу портретисанима су Милош Црњански, Добрица Ћосић, Исидора Секулић, али и недавно преминули историчар Душан Батаковић, својевремено амбасадор Србије у Француској, који је сликару остао веран пријатељ у најтежим тренуцима.
Навоји који су чинили ту његову стваралачку спиралу, састављену од различитих тематских и естеских целина, подељени су на поставци у десет целина. Низ отпочиње мртвим природама (препознатљиви мотиви хлеба и парадајза), следе пејзажи (настали у периоду после боравка у Задру, са мотивима из Дубровника и са Корзике, којима је најављен прелазак у апстрактну фазу), као и серија "Ритмови".

"Дрво", Фото Приватна архива
Посвећеност боји, снажан потез четком, карактеристични су за циклус "Дрво у цвату".
Ту су и силовити призори загађених градова, којима се аутор критички осврће на свет који га окружује, као и жанр-сцене свакодневног живота (фризерски салони, бербернице).
Једна од његових ликовних опсесија био је и портрет, али и Београд, па слике на којима га је представио творе портрет једног града.
Овај преглед стваралаштва Петра Омчикуса, у периоду од друге половине 20. века до прве деценије новог миленијума, чини 45 дела, међу којима су изложене и две скулптуре.
Радови су настали у његовој Велој Луци, али и у Београду и Паризу, између којих је поделио наајвећи део овоземаљских година.
Изложбу прати публикација са репродукцијама, и текстовима Чедомиле Маринковић, Павла Васића, и Анђеле Малетић.

ВЕЛИКА ПРОМЕНА У ШКОЛАМА У СРБИЈИ: Од данас ништа неће бити исто, односи се на родитеље
РОДИТЕЉИ школараца у Србији од данас добијају аутоматска звучна обавештења када наставник у електронски дневник упише изостанак детета са часа или нову оцену. Мада су деца годинама налазила начине да не кажу родитељима баш сва дешавања у школи, то сада више неће бити могуће.
17. 04. 2025. у 11:29

МАКРОН ПОСЛЕ РУСКОГ НАПАДА: Хитно нам је потребан мир
РУСКИ ракетни напад на град Суми на северу Украјине наглашава хитну потребу за наметањем примирја Русији, изјавио је данас председник Француске Емануел Макрон.
13. 04. 2025. у 15:34

ОТВОРЕН ХРИСТОВ ГРОБ Ево шта су нашли: "Колена су ми клецала, нисам то очекивао - вековима је био затворен" (ВИДЕО)
"АПСОЛУТНО сам задивљен. "
19. 04. 2025. у 08:39
Коментари (0)