МАЕСТРО, А САД АДИО: Композитор и диригент Војкан Борисављевић (73) отишао у легенду
ЧУВЕНИ српски композитор и диригент Војислав Војкан Борисављевић, аутор више од 500 песама, међу којима су "Одисеја", "Љубав је само реч", "А сад адио", "Ја те волим", "Моја мала Ана", "Како ти је име девојчице" и "Бела дама, црни краљ", преминуо је јуче у Београду у 73. години, од рака, од кога је боловао дуже време.
Војканове песме певали су најпознатији југословенски певачи - Лео Мартин, Здравко Чолић, Ђорђе Марјановић, Мики Јевремовић, Нада Кнежевић, Радмила Караклајић, "Индекси", Сенка Велетанлић..., а компоновао је музику за бројне филмове и серије - "Вишња на Ташмајдану" (награда за музику), "Војникова љубав", "Смрт господина Голуже", "Шпијун на штиклама", "Ноћ у кући моје мајке", "Лајање на звезде" (награђен Златном мимозом за музику), Santa Maria della Salute, "Више од игре", "Врућ ветар", "Сиви дом", "Бела лађа", "Јунаци нашег доба"...
Војкан је рођен 5. маја 1947. у Зрењанину, а већ идуће године постао је Београђанин. Студирао је на Филозофском факултету, а музички се образовао у школама "Др Војислав Вучковић" и "Станковић", као и на приватним студијама у Паризу. Уметничким радом се активно бавио од 1965. и цео радни век је провео као слободан уметник у оквиру Удружења композитора Србије са статусом истакнутог уметника. Компоновао је и дечје песме, бавио се дириговањем у позоришту, на концертима, фестивалима. За изузетне заслуге и постигнуте резултате у културним делатностима, Борисављевић је за Дан државности одликован златном медаљом. Ауторски концерт "Моја одисеја", одржао је 28. марта 2018. у Народном позоришту у Београду и тада му је уручена награда "Дарко Краљић" коју додељује Удружење композитора Србије за музичко стваралаштво у домену популарне музике. Исте године објавио је књигу "Моја одисеја", која говори о његовој каријери, људима које је сретао током година и са којима је сарађивао.
- Награда "Дарко Краљић" ми је најдража у животу, јер је доказ да је то што сам радио имало смисла - рекао је тада за "Новости" Војкан Борисављевић.
- Мој живот је био као брод који плови и повремено мења курс. Када фестивали више нису били актуелни, окренуо сам се позоришту, филму и телевизији, где сам провео највише времена. Целог живота сам био слободан уметник, лакше је то било некада. Сада је друго време, криза је, култура је на зачељу по улагању и интересовању, само они најупорнији могу тако да раде.
Лео: "Одисеја" је химна генерације
- ДУЖЕ од 50 година Војкан и ја смо били сарадници и блиски пријатељи. И ако ме питате по чему ћу се сећати Војкана, могу само да кажем - ја се уопште нећу сећати Војкана, јер ја њега не могу да заборавим. Отишао је, али нећемо дозволити да буде заборављен. Од давне 1969. не могу да побројим на колико смо песама сарађивали, најпре је био аранжер а потом и композитор, наравно ту је и "Одисеја" која остаје као химна генерација...
Први наступ Војкан је имао 1967. у Дому синдиката. Имао је 20 година и био је диригент, а свирале су "Елипсе" са Зораном Симјановићем на челу. Били су ту и гудачи, што је био први југословенски симфо-рок концерт, мада су "Шедоузи" то већ урадили у свету. Први пут се тада појавио и тек пунолетни певач Душан Прелевић Преле.
- Прва значајнија песма коју сам написао била је "Песникова гитара" из 1972, коју је Мики Јевремовић певао на "Београдском пролећу" - испричао је пре неколико година за наш лист Борисављевић.
- Освојили смо све могуће награде.
- Моја најквалитетнија песма је "Љубав је само реч", јер има квалитетан текст Свете Вуковића и изузетну интерпретацију Здравка Чолића. Чола је пева већ 40 година, а публика је много воли. Популарности песме "Одисеја" подједнако су допринели одличан текст Свете Вуковића и изванредно певање Леа Мартина.
есма "А сад адио", коју је Борисављевић компоновао за серију "Врућ ветар", а за шпицу серије отпевао Оливер Драгојевић, је Војканова најбрже компонована песма. Урадио ју је у таксију до аеродрома, а Оливер ју је снимио једне ноћи у студију Радио Београда, за само 10 минута.
- Лепо сам сарађивао са Оливером и жао ми је што се распала Југославија - признао нам је Борисављевић пре три године.
- То време, та земља, култура, музика и сарадња међу нама, изнедрили су много добрих ствари. У тој различитости народа трудили смо се да се такмичимо и будемо бољи од других на позитиван начин, што је донело немерљиве резултате.
"А сад адио" пева се у разним приликaма, а све чешће на сахранама. Глумац Љубиша Самарџић, незаборавни Боривоје Шурдиловић из "Врућег ветра", испраћен је уз ту песму, баш као и певач Мики Јевремовић.
- Ко би претпоставио да ће се певати на сахранама - причао нам је Војкан.
- Та песма се пева и политичарима када одлазе са власти, певали су Слоби Милошевићу, Млађану Динкићу, неким градоначелницима под прозором. Певала се и када су се славили испраћаји у војску, али и у кафанама кад је фајронт. Најмасовније извођење "А сад адио" било је крајем осамдесетих, на стадиону у Будимпешти, када је Љубиша Самарџић био проглашен за глумца године у Мађарској. Смоки је на мађарском певао ту песму, а 100.000 Мађара га је пратило. То је наjвећи хор који сам икада имао у својој песми.
Препоручујемо
ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ
О НЕКАДАШЊЕМ загребачком надбискупу Алојзију Степинцу (Брезарић, 1898 - Крашић, 1960) и његовој улози у Независној Држави Хрватској током Другог светског рата, објављен је у Републици Хрватској огроман број историографских и хагиографских књига, зборника радова, фељтона, чланака, али не и његов дневник у пет књига, који је водио од 30. маја 1934. до 13. фебруара 1945. године.
15. 12. 2024. у 13:55
ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?
Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.
14. 12. 2024. у 13:16
БИЛА САМ ТРУДНА, А ОН ЈЕ БИО ГРУБ: Камера забележила Нолетову и Јецину свађу - снимак изненадио све
НОВАК и Јелена Ђоковић у емотивној вези су од 18. године, што значи да су пола живота провели заједно. Важе за један од најскладнијих парова, али и код њих се дешавају несугласице.
15. 12. 2024. у 12:00
Коментари (0)