СВЕТИОНИК СЛОБОДНЕ МИСЛИ: 50 година од почeтка рада београдског Студенског културног центра

И. М.

09. 03. 2021. у 13:26

У РАНО пролеће 1971, радио се један београдски културни и друштвени феномен - Студентски културни центар - и на историјској мапи наше новије прошлости те године кренуо је на узбудљиво путовање дуго пола века.

СВЕТИОНИК СЛОБОДНЕ МИСЛИ: 50 година од почeтка рада београдског Студенског културног центра

Архива

Изнедрен на таласу "шездесетосмашког" разбарушеног заноса, који је омогућио простор за другачију културну политику, СКЦ постаје центар авангардних догађања у областима ликовних и музичких уметности, књижевности, филозофије, филма, позоришта. Са његове сцене изникла је културна елита српске авангарде и поставангарде. У Галерији, Великој сали, Клубу СКЦ-а, Happy центру и популарној Башти одржаване су изложбе, концерти, широк дијапазон позоришног програма од поставке класика до кабаретског типа, перформанси, аудио-визуелне инсталације. Окупљани су нови млади људи жељни да се духом се супротставе доминантним уметничким правцима.

ГОТОВО од првог дана важило је гесло: Ако поседујеш креативни бунт, СКЦ је право место где ћеш га испољити и упознати сличне себи. Због тога хроничари често СКЦ описују као уточиште контракултуре и промотера елитног и експерименталног програма у социјалистичком политичком друштву и култури. Нису изостале ни оцене да је овај простор "нове слободне уметности" заправо био и нека врста "резервата" по много чему изолована од културе која је окруживала, и служила бирократизованој власти као један од доказа да не ограничава уметничке и политичке слободе.

Истовремено врата СКЦ била су отворена и за представљање културе појединих земаља (Дани италијанске културе, Недеља, Шпаније, Латинске Америке, Солидарност - дани младе пољске културе, Дани перестројке) али и за програме студентских културних центара из Загреба, Љубљане, Сарајева...

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ

ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ

О НЕКАДАШЊЕМ загребачком надбискупу Алојзију Степинцу (Брезарић, 1898 - Крашић, 1960) и његовој улози у Независној Држави Хрватској током Другог светског рата, објављен је у Републици Хрватској огроман број историографских и хагиографских књига, зборника радова, фељтона, чланака, али не и његов дневник у пет књига, који је водио од 30. маја 1934. до 13. фебруара 1945. године.

15. 12. 2024. у 13:55

ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије немогућа мисија у квалификацијама за Светско првенство?

ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?

Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.

14. 12. 2024. у 13:16

БИЛА САМ ТРУДНА, А ОН ЈЕ БИО ГРУБ: Камера забележила Нолетову и Јецину свађу - снимак изненадио све

БИЛА САМ ТРУДНА, А ОН ЈЕ БИО ГРУБ: Камера забележила Нолетову и Јецину свађу - снимак изненадио све

НОВАК и Јелена Ђоковић у емотивној вези су од 18. године, што значи да су пола живота провели заједно. Важе за један од најскладнијих парова, али и код њих се дешавају несугласице.

15. 12. 2024. у 12:00

Коментари (0)

КОНКУРС ЗА МАЛЕ ДОМАЋЕ ПРОИЗВОЂАЧЕ: Mercator-S вас позива да постанете део бренда „укуси мога краја“