ЦЕНТАР НОВЕ АНГАЖОВАНЕ АВАНГАРДЕ: Пет бурних деценија београдског Студентског културног центра
САМО три дана после свечаног отварања Студентског културног центра, већ 6. априла 1971. године одржана је прва трибина, на којој је говорио академик САНУ Јован Радоњић.

Архива
Излагао је на тему "Теорије лепог у средњовековној Србији". Сутрадан, 7. априла, тема трибине била је четворотомна књига "Србљак", поводом њеног изласка, а посвећена тој посебној врсти средњовековних литургијских зборника и житија светих. На трибини су говорили Војислав Ђурић, Андрија Стојковић, Божидар Ковачевић, Борислав Михајловић Михиз и Сретен Петровић.
Српске теме што би се данас рекло и што данас можда може изазвати и неку врсту забуне, пошто се готово све реконструкције места и улоге СКЦ - на овдашњој и широј културној сцени, првенствено концентришу на оне космополитске димензије његових програма и небројених акција. Ови програми и акције су значили повезивање СКЦ с најактуелнијим праксама европске и светске уметничке авангарде, с најважнијим правцима мишљења у светској филозофској и интелектуалној заједници, што је било праћено и снажним изражавањем солидарности са народима и друштвима широм света, која траже сопствено место под сунцем слободе, у борбама против колонијализма, империјализма, хегемоније и репресивних режима.
ЗАБУНИ, међутим, нема места. Управо су и поменуте две, прве трибине, за које смо условно навели да се баве "српским темама", показале да млади ствараоци окупљени око СКЦ-а, на самом почетку свог деловања, настоје да наводно локалне теме осветле с једног вишег, универзалног становишта, а осим тога, да их отргну из окриља табуа, ове или оне врсте, против кога су млади онако снажно и бескомпромисно устали у студентској побуни 1968. године.
СКЦ је, у ствари, од самих својих почетака, изражавао онај тешко премостиви јаз између остареле владавинске структуре и једне младости у узлету, што социјалним истраживачима није било ван видокруга и пре побуне студената. Уверљиво је то показао тродневни састанак Југословенског удружења за социологију, одржан у Сплиту средином фебруара 1968, када је један од учесника овај горући проблем друштва сажео у неку врсту афоризма: "Данас постоји сукоб већине младих са већином старијих."
Из тог сукоба је израстао СКЦ и кроз тај сукоб, у различитим његовим формама и с различитим садржајима, што је у времену остављало и различите трагове, траје ових пола века.

ВЕЛИКА ПРОМЕНА У ШКОЛАМА У СРБИЈИ: Од данас ништа неће бити исто, односи се на родитеље
РОДИТЕЉИ школараца у Србији од данас добијају аутоматска звучна обавештења када наставник у електронски дневник упише изостанак детета са часа или нову оцену. Мада су деца годинама налазила начине да не кажу родитељима баш сва дешавања у школи, то сада више неће бити могуће.
17. 04. 2025. у 11:29

МАКРОН ПОСЛЕ РУСКОГ НАПАДА: Хитно нам је потребан мир
РУСКИ ракетни напад на град Суми на северу Украјине наглашава хитну потребу за наметањем примирја Русији, изјавио је данас председник Француске Емануел Макрон.
13. 04. 2025. у 15:34

"КОМПЛИТЛИ ФРИ ОФ ЧАРЏ": Да ли сте чули како Путин прича енглески? (ВИДЕО)
РУСКИ председник Владимир Путин имао је у фебруару телефонски разговор с америчким председником Доналдом Трампом о окончању рата у Украјини, а иако тада није саопштено којим су језиком причала двојица државника вероватно се свако користио својим матерњим и ослонио на преводиоце.
17. 04. 2025. у 15:25
Коментари (0)