ДОМ ЗА ПРАИСТОРИЈСКЕ ФИГУРИНЕ: Увелико траје реконструкција Завичајног музеја Жупе у Александровцу
НОВА изложбена поставка Завичајног музеја Жупе у Александровцу биће отворена у септембру, а тренутно се ради прва велика реконструкција ове музејске установе од оснивања 1991. године.
Министарство културе и информисања је у оквиру пројекта "Градови у фокусу" издвојило око 5,7 милиона динара за потпуно реновирање и припрему нове сталне поставке, док је општина Александровац учествовала са милион динара.
Унутрашњост зграде која је смештена у кући попа Марка од 380 квадрата, ових дана је практично право градилиште: сређују се сви зидови, замењују подови, плочице, уграђује нова столарија, електроинсталација, спуштају се плафони, израђује нов депо и конзерваторска радионица.
- Потом следи постављање нових полица и мобилијара, као и поставке која ће садржати око 1.000 вредних експоната, до сада чуваних у поткровљу музеја и у делу Дома културе - каже историчар Иван Брборић, директор Завичајног музеја Жупе.
- Цео пројекат ради се по најновијим стандардима, са свим пратећим елементима, попут регулације влажности ваздуха, постављања видео-надзора.
ИСТРАЖИВАЊЕ ВИТКОВАЧКОГ ПОЉА
УСКОРО би требало да почне и велика археолошка кампања на праисторијском локалитету Витковачко поље, где су нађене неолитске фигурине. Истраживања води Народни музеј Београд, у сарадњи са Народним музејем Крушевац, Завичајним музејем Жупе. Тренутно локалитет заузима око 120 хектара падина Доње Жупе, а током микрорекогнисцирања и геофизичког снимања терена 2019. године утврђено је да се овде налазило насеље, које је трајало у више фаза, са кућама на редове које су се налазиле на малим узвишењима између реке Пепељуше и Стубалске реке.
На изради синопсиса изложбе ангажовали су се и многи стручњаци и уметници пореклом из жупских крајева. У фокусу поставке биће недавно конзервирана и рестаурирана праисторијска фигурина "Вита", нађена на локалитету Витковачко поље, која датира из периода од од 5500. до 4750. г.п.н.е, као и фигурине нађене пре пола века на истом локалитету "Лејди оф Александровац", "Мадам де Витково" и "Венус де Жупа"...
- Осим праисторијског периода, међу ескпонатима ће бити и трагови средњовековне прошлости, вредна баштина Првог и Другог светског рата, као и сведочанства све до деведесетих година 20. века - напомиње Брборић.
У депоима александровачког музеја који од прошле јесени има статус установе заштите, чува се археолошка, етнографска и историјска грађа са око 3.000 предмета. Епоха неолита само је један од драгоцених сегмената, будући да је у музеју "архивирана" и бронзана секира и римски ратнички појас са локалитета Ивковића куће, проналасци са средњовековне тврђаве Козник, више од 600 предмета етнографске збирке, као и бројна фото и документарна сведочанства из ослободилачких и светских ратова.
Завичајни музеј је настао захваљујући иницијативи Collegium historiсum Župa - дружине ђака основане при александровачкој Гимназији, која је под будним оком професора историје Милослава Бонџића радила на прикупљању, чувању и представљању историјског богатства Жупе. Промоције књига, истраживања, издавање чаописа "Жупски зборник", организација изложби, само су део активности музеја у Александровцу.
ПРОПАДА ЛАЖНА ДРЖАВА: Светска банка упозорава Приштину - Имате највишу стопу сиромаштва и незапослености у Европи
ТАКОЗВАНО Косово има највишу стопу сиромаштва и незапослености у Европи, упозорила је заменица директора Светске банке за Косово Џејн Спроустер истичући да Приштина што пре мора да пређе на модел конкурентног економског раста који обезбеђује више радних места и бољи квалитет живота, преноси Телеграфи.
05. 01. 2025. у 16:19
БИЋЕ ПУНО СНЕГА, ЧАК И У БЕОГРАДУ: Метеоролог дао прогнозу за празнике, па открио какво ће бити лето и све изненадио
ГОСТ јутарњег програма "Новости" био је метеоролог Иван Ристић који је говорио о томе какво нас време очекује после празника, али и током лета и целе године.
03. 01. 2025. у 20:35
НИЈЕ САМО НОВЧИЋ: Шта се још ставља у божићну чесницу
ЗНАТЕ ли шта све може да се убаци у чесницу и чиме је допуштено заменити новчић?
05. 01. 2025. у 10:17
Коментари (0)