СЕЋАЊЕ НА АКАДЕМИКА: Свечана академија у САНУ поводом 125 година од рођења професора Стефана Ђелинеа
У СРПСКОЈ академији наука и уметности у среду, 21. јуна, од 10 сати, биће одржана Свечана академија посвећена обележавању 125 година од рођења дописног члана САНУ Стефана Ђелинеа.

Фото: Биолошки факултет
Професор Ђелинео био је чувени физиолог и професор Универзитета у Београду. Биолошке науке студирао је у Београду, Лајпцигу и Бечу. Дипломирао је 1928. године, а већ 1929. почиње да ради у Зоолошком заводу Филозофског факултета у Београду (данашњи Биолошки факултет), где је 1931. изабран у звање асистента. Докторску дисертацију "Прилагођавање термогенезе на топлотну средину" одбранио је 1932. године, на Филозофском факултету у Београду, под менторством академика Ивана Ђаје. На истом факултету 1937. године изабран је у звање доцента за научну област физиологије.
Током Другог светског рата био је заточен у логору на Бањици. Након ослобођења враћа се професури и 1945. године добија звање редовног професора Филозофског факултета у Загребу, а годину дана касније и на Филозофском факултету у Београду. Након оснивања Природно-математичког факултета у Београду, постаје део наставног кадра Одсека за биологију. За дописног члана Српске краљевске академије изабран је 1946. Био је члан Одељења природних наука, а касније и Одељења медицинских наука. Оснивач је и први директор Института за исхрану народа, који је данас део Института за медицинска истраживања у Београду.
У свом научном раду професор Ђелинео највише се бавио истраживањем терморегулације и биоенергетике. Његова компаративно-физиолошка и онтогенетска истраживања представљају темеље проучавања еволуционе физиологије на простору Балкана. Објавио је више од 120 научних и стручних радова и увео проучавање упоредне физиологије на београдском универзитету.

НУКЛЕАРНЕ СИЛЕ БИЛЕ НА ИВИЦИ РАТА, А ОНДА ЈЕ УСЛЕДИО ОБРТ: "Кључан је био позив једног човека"
У ДРАМИ која је привукла пажњу светске јавности, амерички председник Доналд Трамп јуче је на друштвеним мрежама објавио да су Индија и Пакистан, након четири дана жестоких сукоба дуж границе, пристали на „потпуни и тренутни прекид ватре“.
11. 05. 2025. у 10:48

ПАНИКА У УКРАЈИНИ: Да ли је ово знак да Путин спрема нови напад "орешником"?
РУСИЈА ће 12. и 13. маја привремено затворити ваздушни простор изнад војног полигона и комплекса за лансирање ракета Капустин Јар, преноси украјински одбрамбени портал Militarnyi 10. маја, наводећи могућност тестирања балистичке ракете средњег домета.
10. 05. 2025. у 12:06

"ДА ЛИ СЕ МАКРОН ДРОГИРА?" Јованино питање изазвало смех у студију: "Како да се носе с толиком проблемима..."
ВОДИТЕЉКА Јована Јоксимовић у јутарњем програму на телевизији К1 дотакла се теме Емануела Макрона и спорне ситуације са марамицом и сумњом о употреби опијата, која се проширила друштвеним мрежама.
13. 05. 2025. у 16:57
Коментари (0)