У СВАКОЈ ШКОЛИ ГРБ, ХИМНА И УНИФОРМА: Тек што су ученици отишли на распуст опет актуелизовано "вечито" питање ђачких кецеља
ЂАЧКЕ униформе опет су на дневном реду: после министарке за бригу о породици Милице Ђурђевић Стаменковски, која је недавно најавила да ће у сарадњи са Министарством просвете радити на увођењу ђачких "кецеља", за то се јуче заложила и министарка просвете Славица Ђукић Дејановић.

Ђаци у ОШ "Свети Сава" у Врчину 2016. године Фото Архива
Она је, ипак, мало проширила тему предлажући да се разморти да свака школа има своја обележја - химну, грб и униформу, како би деца заиста и волела школу коју похађају и како би се њом идентификовала.
- Школа као институција изгубила је углед, требало би размотрити да свака школа има своја обележја, како би је деца која иду у ту школу заиста и волела - рекла је министарка јуче за Танјуг.
У школама кажу да би било лепо да постоје и такви знаци идентификације, али да не верују да би увођење оваквих обележја допринело повећању угледа школе и наставника. Тако Милорад Антић, председник Форума средњих стручних школа, каже да је школа изгубила углед у целом свету, па и код нас.
Саплитање око трошка
НИЈЕДНА од досадашњих иницијатива да се у школе врате "кецеље" није заживела, а као разлози навођени су "додатни трошак за родитеље", сагласност родитеља, организација сваке школе појединачно... Ту је и питање процедуре, набавке, финансирања, али и могућих десена и варијанти школских униформи - летње и зимске... Сва та техничка питања остајала су без одговора.
- За тако нешто потребно је проверити вољу друштва - кажу у школама. - Треба разумети и то да нису све школе исте, осим у формално-правном смислу. Пуно зависи од броја ђака, територије али и организације... Негде је то изводљиво, а негде не тако лако.
- Добро би било да се поштују правила игре, односно закони и разна друга акта и то би више допринело угледу него формална обележја - сматра Антић.
Он као проблем наводи то што се не поштују законски прописи који предвиђају казне за родитеље у случају да деца беже са часова или су недисциплинована, затим се не поштују ни акта која се тичу забране мобилних телефона.
- Нема примене прописа, нико не сноси одговорност и то урушава углед школе - каже наш саговорник.-Увођење грба, химне и унформе не би било лоше као знак идентификације. Али, за то је потребна озбиљна припрема и сагласност и наставника и деце и родитеља.
Председник Форума београдских гимназија Александар Марков истакао је да је тема школских униформи "помало депласирана".
- Имам утисак да сваки пут када се појави неки озбиљнији проблем у просвети за који немамо решење или не постоји брзо решење ми рециклирамо ово питање - рекао је Марков.

РУЉА ИЗВУКЛА БРИТАНЦА ИЗ СТАНИЦЕ И ЗАПАЛИЛА ГА: Полиција није реаговала из страха за сопствену безбедност
БРИТАНСКИ држављанин преминуо је од последица тешких опекотина након што га је, према наводима локалних медија, група људи извукла из полицијске станице и запалила на улици, јавља Скај њуз.
22. 04. 2025. у 12:01

МАКРОН ПОСЛЕ РУСКОГ НАПАДА: Хитно нам је потребан мир
РУСКИ ракетни напад на град Суми на северу Украјине наглашава хитну потребу за наметањем примирја Русији, изјавио је данас председник Француске Емануел Макрон.
13. 04. 2025. у 15:34

Халид Бешлић "тежак" 13 милиона €, а живи од кирије - "увалио" се у кредит
"САДА изнајмљујем све и живим од кирије, тако је најбоље."
21. 04. 2025. у 18:56 >> 18:56
Коментари (0)