ЕКОЛОШКЕ ИНВЕСТИЦИЈЕ У ФОКУСУ НИС-А: Аминско постројење, когенерација… и други пројекти који доприносе зеленој енергетици у Србији
КАДА је крајем прошле године са радом почело постројење “Дубока прерада” у Рафинерији у Панчеву, медији су опширно извештавали да је посао прераде нафте у Србији постао знатно “зеленији”.

Фото: Промо
Истраживали смо, стога, који су то еколошки пројекти које је НИС, као највећи играч у нафтном бизнису у Србији развијао и какви су даљи планови.
Еколошки пројекти
У НИС-у кажу да је њихова зелена агенда део стратешког развоја ове компаније и да ниједан од тих пројеката није „од јуче“. Најпре, од 2013. године НИС реализује такозвани програм когенерације. Шта то значи? Конкретно - на осам локација у Србији изградили су мини електране које од гаса који је лошег квалитета и не може да се користи за потрошњу у индустрији и домаћинствима – НИС сада прави струју. За сада, укупна снага ових електрана износи 14 МW. У ове пројекте уложено је више од 20 милиона евра, а у њима НИС од гаса који је, због лошег квалитета, раније спаљиван на бакљи, сада производи топлотну и електричну енергију.

Постројење за когенерацију/Фото: Промо
Такође, НИС је код Елемира 2016. године пустио у рад Аминско постројење у које је уложено више од 30 милиона евра. Рад овог савременог постројења омогућава повећање квалитета домаћег природног гаса, путем издвајања угљен диоксида и других гасних примеса, док истовремено доприноси и повећању обима производње гаса. Овај пројекат има и значајну еколошку компоненту, јер начин прераде у овом постројењу је такав да у потпуности спречава доспевање угљен диоксида у атмосферу и самим тим, доприноси смањењу ефекта „стаклене баште“.
Значајне инвестиције и планови
Највећи и најважнији пројекат НИС-а у области електроенергетике у овом тренутку је изградња ТЕ-ТО Панчево, електране коју гради у сарадњи са руском компанијом “Гаспром енергохолдинг”. Вредност инвестиције је око 180 милиона евра, а инсталисани капацитет је до 200 МW. Изградња овог постројења је настављена у 2020. години, а пуштање у рад очекује се у току ове године.

Аминско постројење/Фото: Промо
У НИС-у закључуји и да Дубока прерада никако не значи крај модернизације рафинерије и да ће улагања у прераду остати један од приоритета даљег развоја НИС-а. Како наводе, у наредном периоду компанија ће радити на модернизацији комплекса каталитичког крекинга (ФЦЦ) за производњу дизела, бензина и гасова, као и изградњи погона за производњу високооктанске бензинске компоненте ЕТБЕ. Реч је о пројекту вредном 80 милиона долара, чија се финализација очекује у 2024. години.

ВЕЛИКА ПРОМЕНА У ШКОЛАМА У СРБИЈИ: Од данас ништа неће бити исто, односи се на родитеље
РОДИТЕЉИ школараца у Србији од данас добијају аутоматска звучна обавештења када наставник у електронски дневник упише изостанак детета са часа или нову оцену. Мада су деца годинама налазила начине да не кажу родитељима баш сва дешавања у школи, то сада више неће бити могуће.
17. 04. 2025. у 11:29

МАКРОН ПОСЛЕ РУСКОГ НАПАДА: Хитно нам је потребан мир
РУСКИ ракетни напад на град Суми на северу Украјине наглашава хитну потребу за наметањем примирја Русији, изјавио је данас председник Француске Емануел Макрон.
13. 04. 2025. у 15:34

"КОМПЛИТЛИ ФРИ ОФ ЧАРЏ": Да ли сте чули како Путин прича енглески? (ВИДЕО)
РУСКИ председник Владимир Путин имао је у фебруару телефонски разговор с америчким председником Доналдом Трампом о окончању рата у Украјини, а иако тада није саопштено којим су језиком причала двојица државника вероватно се свако користио својим матерњим и ослонио на преводиоце.
17. 04. 2025. у 15:25
Коментари (0)