ДАН СВЕСТИ О ГУБИТКУ И РАСИПАЊУ ХРАНЕ: Иако један део становника планете гладује, скоро трећина прехрамбених производа заврши на депонијама

Novosti online

29. 09. 2023. у 13:00

МЕЂУНАРОДНИ дан свести о губитку и расипању хране је глобална иницијатива чији је циљ да подигне свест о проблему који утиче на милионе људи, животну средину и економију. Овај дан се обележава 29. септембра сваке године, почевши од 2020. године, када га је прогласила Генерална скупштина Уједињених нација.

ДАН СВЕСТИ О ГУБИТКУ И РАСИПАЊУ ХРАНЕ: Иако један део становника планете гладује, скоро трећина прехрамбених производа заврши на депонијама

Foto: Profimedia

Губитак хране се односи на количину хране која се произведе, али не стигне до потрошача, због различитих разлога као што су: лоше складиштење, транспорт, дистрибуција или маркетинг.

Према подацима Организације за храну и пољопривреду (ФАО), око 13% произведене хране на свету пропадне у ланцу снабдевања храном, а додатних 17% се баци или пропусти на нивоу потрошача. То значи да се скоро трећина произведене хране не искористи за исхрану људи, већ заврши на депонијама, где доприноси емисији гасова стаклене баште и загађењу животне средине.

Овогодишња тема Међународног дана свести о губитку и расипању хране: „Смањење губитка и расипања хране: предузимање акција за трансформацију система хране“ има за циљ да подстакне акције на свим нивоима - од произвођача, преко трговаца, до потрошача - како би се спречило и смањило расипање драгоцене хране.

Према најновијем извештају о сигурности и квалитету исхране у свету, око 690 милиона људи је гладно, а више од 3 милијарде људи нема приступ здравој и приступачној храни. Смањење губитка хране би могло да повећа доступност и приступачност хране за милионе људи.

Овај дан је такође прилика да се промовишу добре праксе и иновативна решења, која могу да допринесу ефикаснијем и одрживијем управљању храном. Неки од примера су: побољшање инфраструктуре и технологије за складиштење и транспорт хране; примена стандарда и ознака за квалитет и рок трајања хране; подстицање донирања вишка хране хуманитарним организацијама; едукација потрошача о планирању куповине, чувању и припреми хране; компостирање органског отпада.

Фото: Профимедиа

Зашто је важно смањити губитак и расипање хране?

Смањење губитка и отпада хране је не само морална и хуманитарна дужност, већ и економска и еколошка потреба. Свако од нас може да допринесе решавању овог проблема, тако што ће бити одговоран и рационалан у производњи, куповини и конзумирању хране. Поред тога што ћемо уштедети новац и ресурсе, тиме ћемо побољшати наше здравље и квалитет живота.

Губитак хране и отпад подривају одрживост наших прехрамбених система. Када се храна изгуби или расипа, сви ресурси који су коришћени за производњу ове хране - укључујући воду, земљу, енергију, рад и капитал - одлазе у отпад. Поред тога, одлагање хране и отпада на депонијама, доводи до емисије гасова стаклене баште, чиме се утиче на климатске промене. Губитак и расипање хране такође могу негативно утицати на сигурност, доступност хране и допринети повећању цена.

Да ли сте знали?

* Глобално, око 13% произведене хране губи се између жетве и малопродаје. Значајне количине се такође расипају у малопродаји и на нивоу потрошње.

*Процењује се да се 17% укупне глобалне производње хране баца у домаћинствима, у прехрамбеним услугама и у малопродаји заједно.

*Између 691 и 783 милиона људи суочило се са глађу 2022.године.

*Храна која је изгубљена и бачена чини 38% укупне потрошње енергије у глобалном систему исхране.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ПРИЧА О НАЈСТАРИЈЕМ СРПСКОМ КРСТУ КОЈИ ЖИВИ ПРЕКО 1.000 ГОДИНА: Преноси се са колена на колено и окупља људе све три вере (ВИДЕО)

ПРИЧА О НАЈСТАРИЈЕМ СРПСКОМ КРСТУ КОЈИ "ЖИВИ" ПРЕКО 1.000 ГОДИНА: Преноси се са колена на колено и окупља људе све три вере (ВИДЕО)

У НАЈНОВИЈЕМ пројекту "Новости" под називом "Другачије приче" доносимо вам ексклузивне снимке са планине Румије и причу о најстаријем српском крсту који породица Андровић из околине Бара чува више од 1.000 година.

02. 07. 2024. у 15:14

ХИТНА ПОРУКА ЛЕ ПЕНОВЕ: Макрон хоће да изврши административни државни удар

ХИТНА ПОРУКА ЛЕ ПЕНОВЕ: Макрон хоће да изврши административни државни удар

ЛИДЕРКА француске крајње деснице Марин ле Пен оптужила је данас француског председника Емануела Макрона да жури да именује највише званичнике, што она види, како је навела, као преотимање власти.

02. 07. 2024. у 14:14

Коментари (0)

ОДМОР ИЗ СНОВА ЗА САМО 299 ЕВРА ПО ОСОБИ! Ову егзотичну понуду не смете пропустити, ЦЕНЕ НИКАД МАЊЕ!