15 година извештавања о одрживом пословању
Kompanija NIS je krajem maja objavila verifikovani Izveštaj o održivom razvoju i time obeležila 15 godina kontinuiranog izveštavanja o održivom poslovanju.

energize.nis.rs
Извештај о одрживом развоју за 2024. годину у потпуности је усклађен са међународно признатим ГРИ стандардима (Глобал Репортинг Инитиативе) и на свеобухватан и упоредив начин свим заинтересованим странама пружа информације о постигнућима компаније у претходној години. Током ових 15 година, НИС је остварио бројне резултате у свим кључним областима одрживости – од доприноса економском напретку, до унапређења заштите животне средине и улагања у развој запослених и шире заједнице. У овом документу, који је верификовала независна ревизорска кућа ТПА Ревизија д.о.о, наводе се кључни напори компаније да пружи допринос остварењу Циљева одрживог развоја УН и изградњи одрживе будућности, засноване на развоју, одговорности и партнерству са заједницом.
“Наше пословање почива на принципима одрживог развоја и то свакодневно примењујемо у пракси. То значи да своје пословне успехе остварујемо на начин који не угрожава животну средину и доприноси развоју заједнице. Тиме желимо и да дамо пример свим заинтересованим странама у овом процесу. Наш однос са заједницом градимо годинама и корак по корак заједничким снагама дошли смо до чврсте основе коју остављамо наредним генерацијама да је надограде у складу са својим потребама. Веома је важно и извештавање о нашим активностима на пољу одрживости, јер је то прилика да на транспарентан начин јавности прикажемо наша настојања да унапредимо и модернизујемо бизнис, истовремено улажући у пројекте друштвене одговорности и заштите животне средине”
Вадим Смирнов
Заменик генералног директора НИС-а
Зашто је извештавање о одрживом развоју важно
Циљеве одрживог развоја, познате и под називом „Глобални циљеви”, усвојиле су Уједињене нације 2015. године, као универзални позив на заједничку акцију у циљу искорењивања сиромаштва, заштите планете и обезбеђивања мира и просперитета за све људе – најкасније до 2030. Тих 17 циљева који чине Агенду 2030 треба да обезбеде решење за то како да свет планира своје економске активности и раст без штете по животну средину и како да се и наредним генерацијама обезбеди да граде своје економије и друштва, уз једнак приступ ресурсима.
Подаци Уједињених нација говоре да се страхује да ће 2030. године око 600 милиона људи широм света бити у ризику од гладовања. Око 2,4 милијарде људи на планети живи у државама које се суочавају са проблемима у снабдевању водом, а више од 670 милиона становника планете живи без приступа електричној енергији.
Поред тога, Европска служба за климатске промене Коперникус саопштила је да је лето 2024. било најтоплије у историји мерења на глобалном нивоу. Свет се приближава доњој граници пораста температуре од 1,5°Ц, како је дефинисано у Париском споразуму из 2016. године. Од усвајања Париског споразума заштита животне средине и допринос успоравању климатских промена спадају међу приоритете сваке одговорне компаније, те су енергетска транзиција и декарбонизација неизоставни део сваког одговорног бизниса.
Узимајући у обзир наведено, остваривање Циљева одрживог развоја УН није могуће без заједничке акције држава, међународних и невладиних организација, појединаца, али и компанија које свој однос према најважнијим глобалним питањима исказују и кроз своје пословање.
У великом броју држава извештавање о одрживом развоју је законска обавеза, док домаћа регулатива у складу са Законом о рачуноводству, који је ступио на снагу 2021. године, предвиђа законску обавезу нефинансијског извештавања за велика правна лица и друштва од јавног интереса која запошљавају просечно више од 500 запослених. Такође, правна лица која запошљавају више од 250 запослених, имају обрт већи од 150 милиона евра и најмање 20 милиона евра нето имовине, имају обавезу нефинансијског извештавања за своје добављаче. Извештаји о одрживом развоју представљају најбољи начин комуникације компанија са заинтересованим странама, јер јавност стиче транспарентан увид у напоре које компаније чине на пољу развоја бизниса, заштите животне средине, безбедности на раду, бриге о запосленима, заједници у којој послују и друштвено одговорним активностима. Ради додатне потврде да су објављени подаци у складу са реалним остварењима, ове публикације могу бити верификоване од стране независних ревизорских кућа, чиме се доприноси већем кредибилитету и поузданости извештаја.
Развој бизниса и заштита животне средине
У складу са својим стратешким опредељењем да допринесе остварењу глобалних циљева одрживог развоја, компанија НИС спроводи бројне пројекте и иницијативе како би допринела напретку заједнице и економском расту.
Тако је у 2024. години НИС реализовао капиталне инвестиције вредне 53,2 милијарде динара, што је један од најамбициознијих инвестиционих циклуса у историји компаније. Средства су инвестирана у даљи развој технологија, набавку модерне опреме, унапређење поузданости рада постројења, као и повећање енергетске ефикасности.
Улагања су реализована у свим сегментима бизниса. Од посебне важности је реализовани капитални ремонт Рафинерије нафте Панчево, најкомплекснији од њеног оснивања. Када је реч о истраживању и производњи нафте и гаса, годину је обележила набавка савремених постројења и нове механизације. Између осталог, набављена су два нова роботизована бушаћа постројења, названа по истакнутим домаћим научницима – „Тесла” и „Пупин”. У области малопродаје настављен је развој инфраструктуре, у рад је пуштено још 10 нових или реконструисаних објеката. У 2024. години обављена је и реконструкција складишта нафтних деривата у Нишу, уз изградњу три нова резервоара од 5.000 м3.

енергизе.нис.рс
НИС је интензивно улагао и у обновљиве изворе енергије. Спроводећи зелену агенду, у циљу смањења емисије угљен-диоксида и глобалног загревања, компанија је изградила соларне електране на 45 НИС Петрол и Газпром бензинских станица. Произведена електрична енергија се највећим делом користи за потребе бензинских станица, док се мањим делом испоручује у дистрибутивну мрежу. Тако је годишња производња електричне енергије у соларним електранама на бензинским станицама порасла 20 пута у периоду 2022–2024. године, достигавши 1,46 милиона кWх. Са додатних 30 соларних електрана које се планирају за 2025. годину, укупна годишња производња ће премашити 2,5 милиона кWх, док се смањење емисија ЦО2 у том случају процењује на више од 2.500 тона годишње.
Компанија НИС брине о заштити животне средине кроз различите пројекте усмерене на строго поштовање највиших еколошких стандарда, ефикасно и одговорно коришћење расположивих ресурса и повећање енергетске ефикасности. Додатно, компанија је поставила значајан циљ на пољу заштите животне средине – смањење угљеничног интензитета за 30 одсто до 2030. године у односу на 2018. годину.
Настојање компаније да допринесе очувању животне средине огледа се и у чињеници да је током 2024. године инвестирала готово 1,1 милијарду динара у еколошке пројекте. Треба имати у виду да су ова издвајања значајно већа ако се узму у обзир и инвестиције у технологије чија примена доприноси смањењу штетних утицаја на околину.
Друштвена одговорност
Један од приоритета НИС-а у сегменту друштвене одговорности и одрживости и у 2024. години била је подршка пројектима у чијем фокусу су сви чланови друштва, са посебним акцентом на децу и младе, као и подршка развоју локалне заједнице са посебном бригом за унапређење заштите животне средине. НИС се поново истакао као један од водећих инвеститора у друштвено одговорне пројекте у Србији у које је, заједно са подршком професионалном спорту, у 2024. години уложено 481,1 милион динара.
У жељи да пружи подстрек у коришћењу обновљивих извора енергије у локалним заједницама, НИС је прва компанија у Србији која је самостално спровела и финансирала конкурс намењен изградњи соларних електрана на објектима установа од јавног значаја у 13 партнерских градова и општина широм наше земље. За ове потребе, НИС је у оквиру програма „Заједници заједно“ прошле године издвојио 144,5 милиона динара. Ови пројекти омогућавају да 40 установа које послују у области образовања, здравства, социјалне заштите, културе и спорта, самостално производе „зелену“ електричну енергију, доприносећи на тај начин постизању вишег стандарда одрживости и одговорном односу према природним ресурсима.
Клуб волонтера компаније, који је уједно и један од највећих корпоративних волонтерских клубова у земљи, будући да броји готово 2.000 чланова, наставио је са реализацијом бројних акција. Само током 2024. године, у циљу креирања хуманијег друштвеног амбијента и постизања вишег нивоа социјалне и еколошке одговорности, чланови Клуба волонтера НИС-а донирали су заједници више од 600 сати волонтерског рада.

енергизе.нис.рс
Као један од најпожељнијих послодаваца у Србији, НИС је наставио и са напорима да повећа задовољство запослених и унапреди систем професионалних обука. У 2024. години, у сарадњи са екстерним партнерима, организоване су 4.703 обуке на којима је учествовало укупно 13.343 полазника.
У складу са слоганом „Будућност на делу“, НИС наставља да улаже у пројекте који додатно модернизују бизнис док истовремено јачају заштиту животне средине и мењају набоље живот заједнице.
Извор: Портал Енергизе.

ТРАМП ОТКРИО КОЛИКО ЉУДИ НЕДЕЉНО ГИНЕ У УКРАЈИНИ: "Путин убија много украјинских војника"
ПРЕДСЕДНИК Сједињених Америчких Држава Доналд Трамп изјавио је данас да је незадовољан понашањем руског председника Владимира Путина и навео да разматра нове санкције против Русије.
08. 07. 2025. у 20:36

СКАНДАЛ! ПЛЕНКОВИЋ О УСТАШКОМ КОНЦЕРТУ ТОМПСОНА: "Поносни смо, једино он може да окупи пола милиона"
ПРЕМИЈЕР Хрватске Андреј Пленковић одржао је конференцију за медије након седнице Председништва Хрватске демократске заједнице (ХДЗ). Главна тема била је концерт Марка Перковића Томпсона на Хиподрому и усташка иконографија која се тамо могла видети, али и чути.
07. 07. 2025. у 18:33

АРКАН ЈЕ ЗБОГ ЊЕГА ЗАПЛАКАО: Пустио је сузу на сахрани кума
ДРАГАН Ковач Кова, легенда шведског подземља, ликвидиран је пре тачно 24 године, испред ресторана у Стокхолму.
09. 07. 2025. у 11:36
Коментари (0)