ПЛЕСАЛА ЈЕ КАДА СЕ ТИТАНИК СУДАРИО СА ЛЕДЕНИМ БРЕГОМ: Како је Мара, са двоје деце, преживела мрачне дубине леденог Атлантика
ПРОШЛО је 110 година од како је Титаник са 2.223 људи на себи, кренуо на своје прво и последње крстарење, у чему је након катастрофе, завршио у мрачним дубинама Атланског океана. Хладне морске дубине биле су и вечно почивалиште 1.517 људи, док је 710 њих било спасено.
Међу њима и Мара Бански. Мара је уз Николу Лулића, била једна од тридесетак људи са наших простора која се налазила на Титанику, а узу њих двоје, међу преживелима се нашао и Иван Јалшевац, из места Тополовица крај Сиска, пише "Вечерњи лист" а прееноси Блиц. Мара Осман-Банск, како јој је гласило пуно име и презиме, рођена је 17. 3. 1881. године у месту Ваговина у Хрватској, делу који се тада налазио унутар аустроугарског царства, од оца Мија и мајке Марије.
Сиромашна шнајдерка
Када се укрцала на "Титаник" имала је 31. годину и кренула је да се сусретне са супругом Мишком Банским, који је у Америци боравио шест година, пре него што је сакупио довољно новца да му се и она придружи. Пар је у том тренутку, имао три сина који су остали на Балкану, чекајући да родитељи сакупе довољно новца за њихов долазак у Америку.
- Маре је била шнајдерка. Њени су се у Ваговини бавили пољопривредом, али тешко се живело. Након што је преживела хаварију, причала је да је у тренутку судара плесала и забављала се. Није паничила већ је за руке завезала две тикве, узела двоје деце и скочила у хладни океан. Спасили су је из воде из неког чамца за спашавање - испричали су касније њени рођаци новинарима, додајући да се у породици причало да јој је од стреса отпала коса.
Након бродолома је дуго била у болници, а на тло Балкана се није никад вратила. За родитељима су кренула двојица синова, Иван и Фрањо, док је трећи син Антун одлучио да остане у Хрватској где је током Првог светског рата и погинуо.
О Мари писали и амерички медији
Прича преживелих са Титаника, била је у фокусу тадашњих америчких медија, те не чуди што су се у пар наврата бавили судбином породице Бански, која је судећи по писању листа "Д морнинг кол", из 1. 6. 1912. године, писао о томе како је Мишо мислио да му је супруга међу настрадалима, због чега је отишао даље на Запад, у Детроит.
- Наставак катастрофе Титаника одигран је у Лебанону у Пенсилванији у поновном сусрету госпође Мери Осман из Хрватске, Мађарске, са својим мужем. Госпођа Осман је била путница на потонулом броду и њено име се није појављивало међу онима које је спасила Карпатија. Господин Осман, који је овде радио, пријавио ју је као несталу и отишао на Запад. Када је госпођа Осман стигла у Лебанон, након што је неко време била у притвору у Њујорку, била је у недоумици шта да ради, али су се власти заинтересовале за њен случај и пронашле Османа у Детроиту. Одмах је дошао када је сазнао да му је жена спашена из олупине. Они ће живети у Детроиту - писало је на насловницама.
Преминула од последица рака
Ипак, како се наводи, поновни сусрет и заједнички живот, чак и поред двоје деце, супружницима Бански није донео срећу, те су се у наредним годинама развели под неразјашњеним околностима, односно, није наведено због чега и које године.
Након тога, Мара се наводно преудала за Американца хрватског порекла, доктора Исака Колича, али према писању "Енциклопедија Титанике", о томе није било писаних трагова.
Мара Осман Бански, преминула је скоро две деценије након потонућа Титаника, 13. јануара 1930. године у 48. години живота од последица тумора на желуцу.
РУСКИ ЗВАНИЧНИК ОТКРИО: Ово би могло бити место потенцијалног састанка Путина и Трампа
УЈЕДИЊЕНИ Арапски Емирати (УАЕ) имају снажна досадашња искуства у организовању самита и могли би бити место потенцијалног састанка између председника Русије Владимира Путина и новоизабраног председника САД Доналда Трампа, изјавио је Олег Карпович, проректор за научна питања на Дипломатској академији Министарства спољних послова Русије, за руску агенцију ТАСС.
15. 01. 2025. у 12:23
"ЉУДИ ЋЕ УМРЕТИ" Ватрогасци недељама пре ужаса у Лос Анђелесу упозоравали на најгори сценарио
МАЊЕ од месец дана пре него што су пожари захватили Лос Анђелес, група искусних ватрогасаца окупила се на Градском већу како би тражили већа средства.
15. 01. 2025. у 14:03
ОД КОЛЕГА ИЗ "ПОТЕРЕ", САМО МЕМЕД: Зашто "трагачи" нису били на сахрани?
МИЛОРАД Милинковић преминуо је у 60. години на Божић, у цркви у Јабуковцу где је пратио литургију.
13. 01. 2025. у 20:59
Коментари (0)