ПЛЕСАЛА ЈЕ КАДА СЕ ТИТАНИК СУДАРИО СА ЛЕДЕНИМ БРЕГОМ: Како је Мара, са двоје деце, преживела мрачне дубине леденог Атлантика
ПРОШЛО је 110 година од како је Титаник са 2.223 људи на себи, кренуо на своје прво и последње крстарење, у чему је након катастрофе, завршио у мрачним дубинама Атланског океана. Хладне морске дубине биле су и вечно почивалиште 1.517 људи, док је 710 њих било спасено.
Међу њима и Мара Бански. Мара је уз Николу Лулића, била једна од тридесетак људи са наших простора која се налазила на Титанику, а узу њих двоје, међу преживелима се нашао и Иван Јалшевац, из места Тополовица крај Сиска, пише "Вечерњи лист" а прееноси Блиц. Мара Осман-Банск, како јој је гласило пуно име и презиме, рођена је 17. 3. 1881. године у месту Ваговина у Хрватској, делу који се тада налазио унутар аустроугарског царства, од оца Мија и мајке Марије.
Сиромашна шнајдерка
Када се укрцала на "Титаник" имала је 31. годину и кренула је да се сусретне са супругом Мишком Банским, који је у Америци боравио шест година, пре него што је сакупио довољно новца да му се и она придружи. Пар је у том тренутку, имао три сина који су остали на Балкану, чекајући да родитељи сакупе довољно новца за њихов долазак у Америку.
- Маре је била шнајдерка. Њени су се у Ваговини бавили пољопривредом, али тешко се живело. Након што је преживела хаварију, причала је да је у тренутку судара плесала и забављала се. Није паничила већ је за руке завезала две тикве, узела двоје деце и скочила у хладни океан. Спасили су је из воде из неког чамца за спашавање - испричали су касније њени рођаци новинарима, додајући да се у породици причало да јој је од стреса отпала коса.
Након бродолома је дуго била у болници, а на тло Балкана се није никад вратила. За родитељима су кренула двојица синова, Иван и Фрањо, док је трећи син Антун одлучио да остане у Хрватској где је током Првог светског рата и погинуо.
О Мари писали и амерички медији
Прича преживелих са Титаника, била је у фокусу тадашњих америчких медија, те не чуди што су се у пар наврата бавили судбином породице Бански, која је судећи по писању листа "Д морнинг кол", из 1. 6. 1912. године, писао о томе како је Мишо мислио да му је супруга међу настрадалима, због чега је отишао даље на Запад, у Детроит.
- Наставак катастрофе Титаника одигран је у Лебанону у Пенсилванији у поновном сусрету госпође Мери Осман из Хрватске, Мађарске, са својим мужем. Госпођа Осман је била путница на потонулом броду и њено име се није појављивало међу онима које је спасила Карпатија. Господин Осман, који је овде радио, пријавио ју је као несталу и отишао на Запад. Када је госпођа Осман стигла у Лебанон, након што је неко време била у притвору у Њујорку, била је у недоумици шта да ради, али су се власти заинтересовале за њен случај и пронашле Османа у Детроиту. Одмах је дошао када је сазнао да му је жена спашена из олупине. Они ће живети у Детроиту - писало је на насловницама.
Преминула од последица рака
Ипак, како се наводи, поновни сусрет и заједнички живот, чак и поред двоје деце, супружницима Бански није донео срећу, те су се у наредним годинама развели под неразјашњеним околностима, односно, није наведено због чега и које године.
Након тога, Мара се наводно преудала за Американца хрватског порекла, доктора Исака Колича, али према писању "Енциклопедија Титанике", о томе није било писаних трагова.
Мара Осман Бански, преминула је скоро две деценије након потонућа Титаника, 13. јануара 1930. године у 48. години живота од последица тумора на желуцу.
ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ
О НЕКАДАШЊЕМ загребачком надбискупу Алојзију Степинцу (Брезарић, 1898 - Крашић, 1960) и његовој улози у Независној Држави Хрватској током Другог светског рата, објављен је у Републици Хрватској огроман број историографских и хагиографских књига, зборника радова, фељтона, чланака, али не и његов дневник у пет књига, који је водио од 30. маја 1934. до 13. фебруара 1945. године.
15. 12. 2024. у 13:55
ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?
Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.
14. 12. 2024. у 13:16
"ОДВЕЛИ СУ МЕ У ШАТОР, ОДУЗЕЛИ ПАСОШ" Наша певачица очи у очи са Гадафијем: "Нисам била свесна шта се дешава"
ПЕВАЧИЦА је била веома млада и није била свесна шта се дешава...
16. 12. 2024. у 09:20
Коментари (0)