ИСТОРИЈСКИ ТРЕНУТАК ЗА АСТРОНОМИЈУ: Приказана егзопланета са невиђеним детаљима

Кристина Шпирковић

01. 09. 2022. у 20:12

ОЧЕКУЈЕ се да ће Џејмс Веб извршити детаљна посматрања удаљених планета сличних Земљи, укључујући и оне са потенцијално насељивим условима, пише Гардијан.

ИСТОРИЈСКИ ТРЕНУТАК ЗА АСТРОНОМИЈУ:  Приказана егзопланета са невиђеним детаљима

Фото: NASA, ESA, CSA, and STScI

Пламтећи гасни гигант обавијен прашњавим црвеним облацима откривен је у невиђеним посматрањима планете изван нашег Сунчевог система.

Запажања, за која су астрономи рекли да су означила „историјски тренутак за астрономију“, прва су директна слика планете изван нашег Сунчевог система од Насиног свемирског телескопа Џејмс Веб вредног 10 милијарди долара (8,65 милијарди фунти).

Оне су такође прве слике егзопланете које користе инфрацрвено светло, које даје далеко прецизније индикације масе и температуре планете и омогућиће астрономима да открију кретање облака који лебде по небу планете.

 - Ово је заиста историјски тренутак за астрономију - рекао је професор Саша Хинкли, астроном са Универзитета у Ексетеру, који је водио посматрања.

 - Џејмс Веб ће отворити врата читавој новој класи планета које су нам биле потпуно ван домашаја и посматрајући их на широком опсегу таласних дужина можемо да проучавамо њихов састав на много дубљи начин. Моћи ћемо да откријемо присуство времена. - додаје он.

Директно снимање егзопланета је огроман технички изазов јер је звезда домаћина много светлија. 

Фокус најновијих запажања, ХИП 65426 б, је гасни гигант отприлике пет до 10 пута већи од масе Јупитера, који се налази 385 светлосних година од Земље у сазвежђу Кентаур.

Он је око 100 пута даље од своје звезде домаћина него што је Земља од Сунца, што га чини лакшим за разликовање. Али је и даље више од 10.000 пута слабија од своје звезде домаћина – што је еквивалент покушају да се уочи свитац поред великог светионика са удаљености више од 50 миља.

Раније су астрономи добили директне слике 20-ак егзопланета, укључујући ХИП 65426 б, користећи земаљске телескопе. Али то је значило борбу са буком коју је унела Земљина атмосфера и ограничено посматрање на уски опсег видљивих таласних дужина. Насупрот томе, најновије слике, снимљене из хладног, безваздушног окружења свемира, обухватају широк спектар таласних дужина, укључујући инфрацрвену, која чини већину светлости произведене у атмосфери планете.

ХИП 65426 б је стар само 10-20 милиона година, далеко је млађи од Земље старе 4,5 милијарди година, а најновија запажања дају нове увиде у то како су Јупитер и Сатурн можда изгледали у повојима.

БОНУС ВИДЕО:

ДЕЧАК ПРЕЛЕТЕО СВЕТ: Млади пилот ушао у Гинисову књигу рекорда

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
РУСКИ ЗВАНИЧНИК ОТКРИО: Ово би могло бити место потенцијалног састанка Путина и Трампа

РУСКИ ЗВАНИЧНИК ОТКРИО: Ово би могло бити место потенцијалног састанка Путина и Трампа

УЈЕДИЊЕНИ Арапски Емирати (УАЕ) имају снажна досадашња искуства у организовању самита и могли би бити место потенцијалног састанка између председника Русије Владимира Путина и новоизабраног председника САД Доналда Трампа, изјавио је Олег Карпович, проректор за научна питања на Дипломатској академији Министарства спољних послова Русије, за руску агенцију ТАСС.

15. 01. 2025. у 12:23

Коментари (0)

ПОТПУНО ИЗГУБИО КОНТРОЛУ: Гвардиола све више дивља, залетео се на два своја играча (ВИДЕО)