ЗБОГ ТОПЉЕЊА ЛЕДНИЧКИХ ЈЕЗЕРА ОЗБИЉНА ПРЕТЊА: Од поплава угрожени Индија, Пакистан, Кина и Перу
ОБИЛНЕ поплаве проузроконе ледничким језерима која се обликују или шире због климатских промена прете да угрозе најмање 15 милиона људи у свету, оцењује се у студији објављеној у часопису Nature Communications. Четири државе посебно су изложене тој претњи: Индија, Пакистан, Кина и Перу, истичу научници.

језеро
Језера која се формирају распадањем ледњака у целом свету због глобалног загревања нарастао је за 50 одсто у 30 година, показује претходна студија. Та су језера нестабилна зато што њихову најчешћу баријеру чине лед и седименти састављени од покретних стена и отпада и када их акумулирана вода пробије могу да настану поплаве огромних размера које ће убити хиљаде људи на том путу.
Највећу претњу не чине зоне с највећим бројем ледничкихх језера или зоне у којима она најбрже расту. Опасност долази највише од броја људи који живе у близини и њихових способности да се суоче с поплавама.
Тако су хиљаде људи погинуле у поплавама изазванима плављењем тих ледничких језера у високим планинама Азије, а истовремено тек шачица људи погинула је на северозападу Пацифика у Северној Америци, иако та регија има двапут више таквих језера.
Студија говори да неких 90 милиона људи у 30 земаља живи у 1089 ледених језерских базена, а 15 милиона њих удаљени су мање од километра од пута којим би поплаве могле да крену. Само у високим азијским планинама више од девет милиона људи је на потенцијалној линији поплава ледених језера, од којих је пет милиона на северу Индије и Пакистана. Само Пакистан има више од 7.000 глечера у спектакуларним планинама Хималаја, а летошње разорне поплаве су захватиле више од 33 милиона људи.
Недавна истраживања показала су да ће се до краја века отопити половина од 215.000 глечера на Земљи и четвртина њихове масе и то чак и ако глобално загревање буде ограничено на 1,5 степени Целзијуса. Ова граница је амбициозан циљ договорен Париским споразумом о клими, али многи научници озбиљно сумњају у то да ће циљ бити остварен.

ВЕЛИКА ПРОМЕНА У ШКОЛАМА У СРБИЈИ: Од данас ништа неће бити исто, односи се на родитеље
РОДИТЕЉИ школараца у Србији од данас добијају аутоматска звучна обавештења када наставник у електронски дневник упише изостанак детета са часа или нову оцену. Мада су деца годинама налазила начине да не кажу родитељима баш сва дешавања у школи, то сада више неће бити могуће.
17. 04. 2025. у 11:29

МАКРОН ПОСЛЕ РУСКОГ НАПАДА: Хитно нам је потребан мир
РУСКИ ракетни напад на град Суми на северу Украјине наглашава хитну потребу за наметањем примирја Русији, изјавио је данас председник Француске Емануел Макрон.
13. 04. 2025. у 15:34

"КОМПЛИТЛИ ФРИ ОФ ЧАРЏ": Да ли сте чули како Путин прича енглески? (ВИДЕО)
РУСКИ председник Владимир Путин имао је у фебруару телефонски разговор с америчким председником Доналдом Трампом о окончању рата у Украјини, а иако тада није саопштено којим су језиком причала двојица државника вероватно се свако користио својим матерњим и ослонио на преводиоце.
17. 04. 2025. у 15:25
Коментари (0)