ЕПОХАЛНО ОТКРИЋЕ: Јапански научници пронашли начин за уклањање узрока Дауновог синдрома

Предраг Стојковић
Предраг Стојковић

27. 07. 2025. у 00:33

НАЈСАВРЕМЕНИЈА технологија за замену гена могла би да у потпуности искорени Даунов синдром, који настаје услед присуства додатне копије 21. хромозома, сматрају јапански научници.

ЕПОХАЛНО ОТКРИЋЕ: Јапански научници пронашли начин за уклањање узрока Дауновог синдрома

Foto: Profimedia

Додатни хромозом, познатији и као "тризомија 21" изазива прекомеру активност ћелија, ремети бројне процесе у организму и доводи до физичких промена карактеристичних за Даунов синдром, као и, у појединим случајевима до потешкоћа у когнифивним функцијама.

Свему овоме могли би стати на пут научници са Универзитета Мије у Јапану, који су открили да се ова модификација ДНК може уклонити уз помоћ технологије CRISPR, која елиминише сувишан хромозом из захваћених ћелија и враћа им нормалну функцију.

РЕВОЛУЦИОНАРНА МЕТОДА ЕЛИМИНИШЕ УЗРОК ДАУНОВОГ СИНДРОМА

Метода CRISPR-Cas9 за уређивање гена користи посебан ензим који проналази одређене ДНК секвенце. Када се оне идентификују и мапирају, тај исти ензим циљано пресеца спорне ланце ДНК и потпуно елиминише тризомију 21, која узрокује Даунов синдром.

Своју теорију јапански научници потврдили су приликом експеримента у лабораторијским условима на узгајаним ћелијама. Пошто је додатна копија 21. хромозома успешно уклоњена, нормализовао се и начин на који се гени испољавају у остатку ткива.

Осим тога, уклањање спорног хромозома нормализовало је и развој нервног система - гени повезани са њиме постали су значајно ативнији, док су они повезани са метаболичким процесима постали мање активни, пише Оксфорд Академик PNAS Nexus, позивајући се на истраживање.

РИЗИЦИ ЈОШ УВЕК ПОСТОЈЕ, МЕТОДА ЗАХТЕВА УСАВРШАВАЊЕ

Међутим, CRISPR-Cas9 метода још увек има своје недостатке, а један од највећих јесте и тај што она може утицати и на здраве хромозоме. Зато научници теже ка томе да додатно усаврше технологију, како би се ензим везивао искључиво за ту додатну копију 21. хромозома, али не и за остале.

Рјотаро Хашузиме, водећи истраживач, и његов тим надају се да би овај рад могао бити добра основа за развој регенеративних терапија и наставиће да анализирају све ризике од промене ДНК, а све како би једног дана Даунов синдром био у потпуности искорењен.

(рт.рс)

БОНУС ВИДЕО - Потрага за деловима тела код Лазаревца

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ЕКСКЛУЗИВНИ СНИМЦИ ХАПШЕЊА ШИПТАРСКОГ ТЕРОРИСТЕ: Овако је пао бивши припадник ОВК у Свилајнцу, ево за шта се сумњичи (ВИДЕО)

ЕКСКЛУЗИВНИ СНИМЦИ ХАПШЕЊА ШИПТАРСКОГ ТЕРОРИСТЕ: Овако је пао бивши припадник ОВК у Свилајнцу, ево за шта се сумњичи (ВИДЕО)

ШИПТАРСКИ терориста и бивши истакнути припадник терористичке ОВК Халили Лулзин, ухапшен је данас у Свилајнцу, у заједничкој акцији Безбедносно-информативне агенције, Службе за откривање ратних злочина УКП МУП-а Републике Србије, а у сарадњи са Тужилаштвом за ратне злочине.

22. 07. 2025. у 20:54

НАУЧНИЦИ У СТРАХУ - РИЗИК ОД НЕСТАНКА: Ада Бојана и Бококоторски залив у опасности - море никада није било такво

НАУЧНИЦИ У СТРАХУ - РИЗИК ОД НЕСТАНКА: Ада Бојана и Бококоторски залив у опасности - море никада није било такво

НИВО Јадранског мора ће, према пројекцијама, до краја века порасти 35 центиметара (цм), што ће угрозити обалска подручја, посебно подручје Аде Бојане и делове Бококоторског залива, наводи се у прошлогодишњем Нацрту Националног плана Црне Горе за прилагођавање на климатске промене.

25. 07. 2025. у 08:55

Коментари (0)

ШЕШЕЉ ОТКРИО КАКО ЈЕ УХАПШЕН: Полиција ме претресла и нашла моје рукописе