НАЈВЕЋИ ВЛАДАР СТАРОГ ЕГИПТА: Величанствени саркофаг фараона Рамзеса Другог пред очима јавности (ФОТО/ВИДЕО)

Novosti online

07. 04. 2023. у 14:38

КОВЧЕГ фараона Рамзеса Другог, који се због градитељских, владарских и војничких достигнућа сматра највећим фараоном старог Египта, „звезда“ је изложбе о старом Египту која ће трајати до септембра у Паризу. Поред саркофага фараона, у ком неће бити мумије, биће приказано и 180 артефаката који до сада нису напуштали Египат.

НАЈВЕЋИ ВЛАДАР СТАРОГ ЕГИПТА: Величанствени саркофаг фараона Рамзеса Другог пред очима јавности (ФОТО/ВИДЕО)

FOTO: AP/Tanjug

Париз је једини град у Европи који ће угостити ову изложбу и једини који ће показати саркофаг Рамзеса Другог.

Фараон који је најдуже владао старим Египтом

Рамзес Други био је фараон који се најдуже задржао на владарском трону, 66 година. Био је ожењен са Нефертари, чије име се може превести као „најлепша“, а са њом и другим женама имао је 50 синова и 60 ћерки. Великог градитеља и ратника који је краљевство проширио до Сирије и Феникије, надживео је и наследио тек његов 13. син.

Саркофаг Рамзеса Другог први је пут напустио Египат 1976. године, када су француски научници спасавали мумију угрожену због буђи.

FOTO: AP/Tanjug

Према египатским законима, краљевске мумије не смеју да напусте ту земљу, али је тадашњи француски председник Валери Жискар Дестен убедио египатског колегу да пошаље мумију у Француску на спасавање, уз обећање да ће Рамзес бити дочекан као краљ. Мумија је на аеродрому Ле Бурже дочекана по протоколу резервисаном за државнике, уз црвени тепих и представнике владе.

Мумија само једном напустила Египат

Француски стручњаци су осам месеци у Музеју човека (Musée de l‘Homme) у стерилној просторији сређивали мумију како би била спасена. То је био први и последњи пут да је мумија Рамзеса Другог напустила Египат.

Током обнове мумије, откривено је да је фараон био висок за своје време (1,75 метара), светлопут и црвенокос. Показало се и да су му зуби никли укриво, да је патио од тешког остеоартритиса и имао болесно срце, а да је умро са 90 година.

На изложби у Паризу биће приказано 180 предмета који досад нису напуштали Египат, уз бројне тродимензионалне анимације које приказују фараонов живот и битке са Нубијцима и Хетитима.

Звезда изложбе је величанствени дрвени осликани Рамзесов саркофаг, али без мумије. Саркофаг приказује фараона, руку прекрштених на грудима, са пастирским штапом и бичем у њима, с краљевским покривалом за главу немесом и лажном брадом.

Египтолози се слажу да то није оригинални саркофаг у ком је Рамзес сахрањен, него је у њега премештен накнадно, али је сигурно да је у том саркофагу провео последњих 2.900 година, све док мумија није откривена 1881. и премештена у музеј.

(Спутњик)

БОНУС ВИДЕО: САДАМОВЕ ПАЛАТЕ 20 ГОДИНА ПОСЛЕ АМЕРИЧКЕ ИНВАЗИЈЕ: Пропадају иако их је УНЕСКО ставио под заштиту

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ПРИЧА О НАЈСТАРИЈЕМ СРПСКОМ КРСТУ КОЈИ ЖИВИ ПРЕКО 1.000 ГОДИНА: Преноси се са колена на колено и окупља људе све три вере (ВИДЕО)

ПРИЧА О НАЈСТАРИЈЕМ СРПСКОМ КРСТУ КОЈИ "ЖИВИ" ПРЕКО 1.000 ГОДИНА: Преноси се са колена на колено и окупља људе све три вере (ВИДЕО)

У НАЈНОВИЈЕМ пројекту "Новости" под називом "Другачије приче" доносимо вам ексклузивне снимке са планине Румије и причу о најстаријем српском крсту који породица Андровић из околине Бара чува више од 1.000 година.

02. 07. 2024. у 15:14

ХИТНА ПОРУКА ЛЕ ПЕНОВЕ: Макрон хоће да изврши административни државни удар

ХИТНА ПОРУКА ЛЕ ПЕНОВЕ: Макрон хоће да изврши административни државни удар

ЛИДЕРКА француске крајње деснице Марин ле Пен оптужила је данас француског председника Емануела Макрона да жури да именује највише званичнике, што она види, како је навела, као преотимање власти.

02. 07. 2024. у 14:14

Коментари (0)

ОВАЈ НИМАЛО НАИВАН ПРОБЛЕМ ИМАЈУ И ЖЕНЕ И МУШКАРЦИ