ВЕШТАЧКИ МИШИЋИ КОЈЕ ПОКРЕЋЕ ТЕЧНОСТ: Хоће ли откриће италијанског научника да промени садашњост и будућност? (ВИДЕО)

СВЕ је почело посматрањем мишића полипа и невероватно ефикасних покрета пипака, а стигло се до револуционарног открића – електронских микро-пумпи пречника два милиметра, које су у облику танких влакана. Могу се уткати у тканине, уградити у материјале и, попут вештачких мишића, омогућити покретање било робота, или људи са одређеним здравственим проблемима.

ВЕШТАЧКИ МИШИЋИ КОЈЕ ПОКРЕЋЕ ТЕЧНОСТ: Хоће ли откриће италијанског научника да промени садашњост и будућност? (ВИДЕО)

Фото: Принтскрин Јутјуб

Чудо које је уз сараднике створио Вито Какућоло, инжењер истраживач из Барија на челу Политехничког универзитета из истог града, у сарадњи са Масачусетским технолошким институтом у Бостону, објављено је у научном часопису „Шенца“.

- Влакнасте пумпе за носиве флуидне системе - био би резиме открића које ће имати револуционарну примену.  Захваљујући њима постоји могућност да се направи циркуларни систем, егзоскелет, тканина са вештачким мишићима којим управљају течности које се крећу кроз електрична поља, генерисана специјалним спиралним електродама.

Испреплетена са нормалним тканинама „влакнасте пумпе“ омогућавају креирање високотехнолошке одеће са функцијом егзоскелета које покрећу вештачки мишићи, ава мрежа контролише и терморегулацију - може да хлади и да загрева тело, кроз ткива, користећи циркулацију течности. Роботи, машине и тканине сада могу бити опремљени циркуларним системом сличним онима који се налазе код људи, животиња и биљака.

Какућоло је машински инжењер и истраживач (38) са међународним искуством који се 2013. вратио у родну Пуљу, након живота и студија у Њојорку где стиче звање магистар наука. Докторат из биороботике урадио је на Високој школи Санта Ана у Пизи 2017. и од тада се фокусирао на истраживање животињских мишића, за роботе и егзоскелете, кроз истражовање на животињама развијао је математички модел мишића и њихову неуронску контролу и кренуо да изводи инжењерска истраживања вештачких мишића којима се управља путем течности.

Успоставља сарадњу са са токијским Институтом за технологију, ради са Бостоном на „растегљивој пумпи“ и стиже до пумпи са танким влакнима, пречника од само једног милиметра. Она се уграђује у „фибер пумпе“ у којима су електроде спирално распоређене. Одећа са таквим материјалом даје снагу и омогућава покрет особама са привременим, или хроничним проблемима.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

ДРУГАЧИЈА ЈЕ, ЊЕНО ВРЕМЕ ТЕК ДОЛАЗИ: Некадашња шампионка хвали Олгу Даниловић