ПРАЊЕ ПОЧИЊЕ ВЕЋ ОД ПРВОГ ЗУБИЋА: Важност примарне превенције у дечјој стоматологији
"Мама, боли ме зуб!". У моменту у ком вам дете ово каже, већ је касно за превентивни преглед стоматолога, па морате хитно да решавате настале последице.
Но, да бисте узроке открили на време, потребно је са одржавањем оралне хигијене код вашег малишана започнете одмах по рођењу. Познато је да деца (а и поједини одрасли) имају страх од стоматолога, а зубе перу невољно, нередовно и неадекватно. Родитеље махом то превише не забрињава, јер се воде паролом да је реч о млечним зубима које ће свакако наследити стални, па ће се о њиховом здрављу "прописно" бринути. Међутим, то је велика грешка која може да остави трајне или теже излечиве последице на дечје зубе и вилицу уопште. Да је, нарочито код најмлађих, боље спречити него касније дуготрајно лечити, потврђује нам и проф. др Зоран Мандинић, специјалиста превентивне и дечје стоматологије са Клинике за дечју и превентивну стоматологију, Стоматолошког факултета Универзитета у Београду:
У ком узрасту би деца требало да почну да перу зубе?
- Са одржавањем оралне хигијене треба започети одмах по рођењу када би мајке, тада још безубе зубне лукове новорођенчета, требало да након сваког подоја пребришу стерилном газом или силиконским напрстком. Са прањем зуба се започиње чим никне први млечни, а то је најчешће око шестог месеца живота новорођенчета, мада се дешава да изникне и раније, око четвртог месеца. Препорука је да се и један једини изникао млечни зуб четка четкицом предвиђеном за тај узраст и пастом за зубе са флуоридима.
На који начин и колико често би малишани требало да их перу? Како их приволети на то?
- За успешно одржавање оралне хигијене неопходно је задовољити пет фактора, а то су: техника одржавања, средства за одржавање оралне хигијене, учесталост, редовност и дужина трајања четкања. Од свих њих најважнији је дужина четкања зуба, јер и са неправилном техником одржавања оралне хигијене, уколико је дужина четкања адекватна, уклонићемо више денталног плака у односу на "кратко" четкање правилном техником. Када је реч о учесталости прања, препорука је да то радимо после сваког оброка током 24 часа. Минимално, оно обавезно које не бисмо смели да пропустимо, је прво јутарње четкање и прање зуба пред спавање. Мотивација пацијента је од изузетног значаја, а постиже се првом посетом дечјем стоматологу, кроз његов индивидуално-здравствено-васпитни рад првенствено са родитељем.
* Како би у том периоду требало да одржавају хигијену уста и зуба?
- У зависности од узраста детета, применом одговарајућих средстава за одржавање оралне хигијене, саветује се четкање зуба уз помоћ родитеља, који је главни супервизор до шесте или седме године живота, док дете не стекне довољну мануелну спретност да само то ради. Сликовито, ми волимо да нагласимо да "родитељи перу зубе деци док год их и купају".
Каквим четкицама је препоручљиво да то чине?
- Препоруке стоматолога о избору средстава, четкице, интерденталне четкице и конца, пасте за зубе и раствора за испирање уста од велике су важности. Постоје мануелне и електричне четкице. Деца су често мотивисанија да четкају зубе електричним четкицама због недовољне мануелне спретности у том периоду раста и развоја, али и довитљивости произвођача да израдом "музичких" четкица и оних са јунацима из цртаних филмова, стимулишу малишане да одржавање оралне хигијене за њих буде пријатна активност. Са друге стране, за мању децу се саветује да глава четкице буде што мања, а тело, односно дршка, што масивнија ради лакше манипулације у малим устима детета. Истовремено, саветује се да тврдоћа влакана, и код мануелних и електричних четкица, буде мекана - "софт", што је препорука Светске здравствене организације и Европске академије за дечју стоматологију, у сврху превенције настанка ерозивног трошења тврдих зубних ткива влакнима четкица која су средње тврда или тврда.
Последице раног губитка
Да ли би све млечне зубе требало поправљати?
- Рани губитак млечних зуба доводи до губљења органа за жвакање и може бити узрок поремећаја ницања сталних зуба. Такође, занемаривање важности млечних зуба доводи до настанка акутних и ургентних стања у дечјој стоматологији, тешких и озбиљних инфекција, које захтевају дренажу оболелог зуба и адекватну антибиотску терапију. Често клиничку слику прати повећање телесне температуре уз развој дентоалвеоларног отока, који може да угрози живот детета. Смиривањем симптома приступа се екстракцији млечног зуба и његовом трајном губитку. Истовремено, рани губитак млечних зуба утиче и на неповољан психомоторни развој детета.
Којом врстом пасте би требало то да раде?
- Пасте су помоћно средство за одржавање оралне хигијене, па је четкање зуба могуће и без њих, применом основних средстава (четкице, интерденталне четкице, конца за зубе, апарата са воденим млазом). Међутим, пасте са флуоридима представљају "носач" флуорида, па је њихова употреба есенцијална у профилакси каријеса, нарочито у Србији, где је вода за пиће сиромашна овим једињењима флуора. Родитељима се саветује да увек бирају пасту са флуоридима у концентрацији од 1000 ppmF, за узраст од ницања првог млечног зуба до шесте године живота детета. Разлика је у томе што би количина истиснуте пасте за узраст од ницања првог млечног зуба до друге године требало да буде величине зрна пиринча, а од друге до шесте као зрно грашка, чиме се спречава задесно гутање пасте са флуоридима и остварује оптималан каријес протективни ефекат.
У чему најчешће греше родитељи када је у питању брига о зубима малишана?
- Највише у неадекватној исхрани. У најранијем периоду по рођењу, важно је обратити пажњу на дојење, нарочито на ноћне подоје, који се саветују само до ницања првог млечног зуба, а дневни до прве године живота, уз избегавање бочице са цуцлом и прелазак на исхрану уз помоћ кашичице и чаше након дојења. Хумано млеко богато је млечним шећером-лактозом и изазива циркуларни каријес.
Када могу да се наговесте будуће потешкоће попут потребе за протезом због неправилног положаја зуба?
- Неправилности раста и развоја вилица могу да се уоче у првим годинама живота детета, још док су присутни само млечни зуби. Због тога је неопходан што ранији контакт са дечјим стоматологом како би се на време избегле лоше навике које доприносе настанку ортодонтских аномалија, тискање језика, сисање прста, грицкање оловке и страних предмета. Најчешћа ортодонтска аномалија која се најраније испољава је фронтално отворен загрижај, настао као последица дуготрајног дојења или сисања палца. Кориговањем штетних навика уз помоћ вестибуларне плоче и промене понашања детета, али и родитеља, деловањем благих корективних интерцептивних захвата, могу да се спрече веће ортодонтске неправилности.
Колико често би малишани са млечним зубима требало да иду на контроле, а колико деца са сталним зубима?
- У зависности од ризика пацијента за настанак каријеса, код оних са високим ризиком саветује се долазак на контролне прегледе свака три месеца.
Који су први показатељи да нешто са зубима није у реду?
- Кавитет или "рупа у зубу" представља терминални симптом каријеса-обољења које је у усној дупљи присутно много пре него што се кавитет на зубу јавио. Унутар редовних контролних прегледа требало би да кроз анамнезу-разговор са пацијентом установимо његове навике у исхрани, оралној хигијени и флуор профилакси. Ако су присутна одступања, неопходно је упозорити га о могућим последицама, каријесу. Такође, постоје и фабрички, готови тестови, којима се мери пуферски капацитет пљувачке, pH, ниво streptococcus mutansa и lactobacillusa, микроорганизама задужених за настанак каријеса. На основу вредности тестова за дијагностику ризика за настанак каријеса, пацијенте сврставамо у групу ниског, средњег и високог ризика. Упражњавањем лоших навика код куће, попут неадекватне исхране и оралне хигијене, као и недовољне флуор профилаксе, пацијент је већ оболео од каријеса, а да тога није свестан, па је само питање времена када ће се појавити на неком од присутних зуба кавитет тј. "рупа у зубу". Истовремено, бела мрља представља рану каријесну лезију глеђи и први показатељ њене деминерализације. У тој фази каријеса, корекцијом исхране, правилном оралном хигијеном и адекватном флуор профилаксом, могуће је зауставити даље напредовање каријесне лезије, беле мрље, без употребе стоматолошке машине.
У којој мери врста хране или пића коју конзумирају утиче на болести и лош квалитет зуба?
- Храна богата угљеним хидратима погубна је за здравље тврдих зубних ткива. Када говоримо о кариогеној храни (слаткиши, шећери у воћу па чак и цеђеном, сокови), морамо бити свесни и скривених шећера присутних у сланим грицкалицама, чак и кечапу. Учестало уношење шећера помало а често погубно је за глеђ зуба, па се саветује уоброченост (три до пет оброка дневно), са конзумирањем слаткиша само једном дневно, најчешће после ручка. Скандинавци имају током недеље sweet day (слатки дан) када је дозвољено конзумирање слаткиша, уз апсолутну апстиненцију током осталих дана у седмици. Посебан осврт је на соковима и млеку, јер су чак и природни, цеђени сокови, веома кариогени. Саветује се конзумирање воде као јединог "здравог напитка" између оброка, а нарочито ноћу.
Препоручујемо
СУПЛЕМЕНТАЦИЈА, ЗА ИЛИ ПРОТИВ: И превише витамина Ц може да нашкоди
10. 04. 2024. у 06:45
ОД БОЛОВА У СТОМАКУ, ДО МРШАВЉЕЊА: 7 благотворних утицаја пиринчане воде на организам
09. 04. 2024. у 07:30
ЕКСКЛУЗИВНО: Ово су писма Милеве и Ајнштајна које је Србија купила на аукцији (ФОТО)
МИНИСТАРСТВО културе је, припремајући се за обележавање 150 година од рођења српске научнице Милеве Ајнштајн, на аукцији аукцијске куће Кристи у Лондону купило вредну документарну грађу коју чини серија од 43 потписана аутограмска писма Алберта Ајнштајна упућена Милеви Марић, са 10 аутограмских писама које је потписала Милева, упућених Ајнштајну.
12. 12. 2024. у 13:43
ОВОГ ДАТУМА ТЕМПЕРАТУРА ПАДА НА МИНУС 15: Детаљна временска прогноза до краја децембра
МЕТЕОРОЛОГ Иван Ристић најавио је да нас након краткотрајне стабилизације времена у другој половини децембра очекује јаче захлађење тачно 21. и 22. децембра.
12. 12. 2024. у 13:58
ОПЕРАЦИЈА БРЧКО '93 И СЛУЧАЈ "ЦРВЕНЕ БЕРЕТКЕ": Лепа Брена у униформи - у касарни после вести о стрељању
ИСТИНА о сликама певачице Лепе Брене у војничкој униформи.
12. 12. 2024. у 19:02
Коментари (0)