ОД СЛИКОВНИЦА, ДО ЛЕКТИРА: Како да деца заволе читање

Бојана Јовановић

24. 07. 2024. у 06:30

ЛЕТЊИ распуст уз игру и ленчарење, за основце подразумева и обавезно читање лектире.

ОД СЛИКОВНИЦА, ДО ЛЕКТИРА: Како да деца заволе читање

Фото Shutterstock

Да вашем детету то не би био баук, већ активност коју са радошћу прихвата, требало би да му развијете љубав према читању књига. Што пре заволи и почне да их самоиницијативно, пасионирано „гута“, пре ће усавршити свој говор и обогатити речник, а уз то ће на исписаним страницама упловити у најразличитије авантуре и неприметно научити много. Притом ћете се, уколико будете заједно читали, повезати са дететом на посебан начин, па оно те „само ваше“ тренутке никада неће заборавити. Доносимо вам неколико савета како да од свог малишана на лак начин направите правог књигољупца.

Почните у најранијем узрасту, јер бебе уче језик од одраслих који им понављају речи из књига. Када читате свом детенцету, причајте о ликовима и предметима у сликовници или о звуцима које испуштају животиње. Слушање вашег гласа помаже детету да у најранијем узрасту да смисао словима и сликама које види. Док читате, мењајте висину и тон гласа и користите их код различитих ликова у књизи. На овај начин активно ћете укључити вашег маленог у слушање приче.

Најмлађи уче да воле књиге много пре него што науче да читају, тако да ћете им овако помоћи да у њима уживају све док одрастају, а посебно у старијем добу. Покажите им како изгледа добар читалац. Малишанима је важно да читање доживе као нешто забавно и пријатно, а не као тежак задатак. Зато, ако вас виде да често и са ужитком читате, већа је вероватноћа да ћете их охрабрити да се и сами упусте у то. Смењујте се у читању. Све док ваше дете расте, наизменично читајте једно другом наглас.

Ако је тек почело да разазнаје слова, тражите му да укаже на она које препознаје, као и на знане му речи. Како малишанове способности читања буду расле, можете наизменично читати реченице, странице и, на крају, поглавља. Док читате заједно, постављајте питања о ономе што пише, попут: „Шта мислиш да ће се следеће догодити? Зашто ли је слон то урадио?“. Тако ћете помоћи свом наследнику да изгради самопоуздање везано за говор и утврди оно што је научио.

Слушајте своје дете. Обратите пажњу на његова интересовања током одрастања. Ако га посебно привлачи одређена тема, попут диносауруса, покушајте да пронађете књиге за децу о њима. Тако ће схватити да су књиге алати помоћу којих ће сазнати више о стварима до којих му је стало и одмах ће пожелети да прочита следећу у којој је главни јунак њихов омиљени дино! Не брините ако ваша деца још не читају Хесеа или Достојевског – најважније је да читају! Ако их тренутно занимају само стрипови и то је у реду, јер су они, уз графичке романе, и даље прилика за читање. Нема потребе да их терате на неки други избор, ако нису расположени за то.

Нека читање постане рутина. Учините га пријатним делом свакодневног живота вашег малишана тако што ћете га уврстити у дневну рутину. Одвојите посебно време за прелиставање пре спавања или док се возите заједно јавним превозом. Док сте скупа, побрините се да да вам пажњу не одвлаче мобилни телефони и телевизија. Ваше време са књигама, које проводите једно уз друго, је само ваше!

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ЕКСКЛУЗИВНО: Ово су писма Милеве и Ајнштајна које је Србија купила на аукцији (ФОТО)

ЕКСКЛУЗИВНО: Ово су писма Милеве и Ајнштајна које је Србија купила на аукцији (ФОТО)

МИНИСТАРСТВО културе је, припремајући се за обележавање 150 година од рођења српске научнице Милеве Ајнштајн, на аукцији аукцијске куће Кристи у Лондону купило вредну документарну грађу коју чини серија од 43 потписана аутограмска писма Алберта Ајнштајна упућена Милеви Марић, са 10 аутограмских писама које је потписала Милева, упућених Ајнштајну.

12. 12. 2024. у 13:43

Коментари (0)

МВП Моззарт спорт: Нека ово постане традиција!