БРАК БЕЗ ЉУБАВИ НИЈЕ ЛОШ? Породични психотерапеут открива - Шта су праве основе за срећан живот удвоје
ДАВНО смо изашли из периода у ком су се уговарали бракови, а будући супружници били упућени једно на друго само зато што их је „обећала мама“.
Модерни бракови најчешће се заснивају на љубави, међутим, постоје и они у којима та компонента није градивна карика. Италијанска изрека поручује да „Ко се из љубави ожени, тај по ноћи ужива, а по дању јадикује“, док Чехов каже да је „привлачна само женидба из љубави“. Огласи за проналажење сродне душе говоре сваки за себе о побудама за брак, „понуди“ и „потражњи“.
С обзиром на то да се немали број брачних заједница склапа из неког другог, а не емотивног разлога, питали смо Јовану Јестровић, психолога и системског породичног терапеута, који су најчешћи разлози за улазак у брак без љубави:
- Неки би рекли да су то разлози економске природе, осећај да нам „откуцава“ биолошки сат, „папири“... Мени се пак, у последње време, све чешће дешава да чујем да су људи већ дошли у неке године, остварили се на осталим пољима и налазе се у вези за коју не мисле да је „то то“, али из страха да не остану сами бирају да са том особом која се тренутно налази поред њих уплове у брачне воде.
Постоји ли компонента у емотивном споју двоје људи која може бити довољно добар еквивалент љубави?
- Постоји, свака она која је за конкретну особу довољно добар еквивалент. Сви ми имамо неке своје критеријуме и нешто што нам је посебно важно. Иако се неки неизмерно труде да покажу и другима да су баш њихови „прави“, ово су све заправо легитимни еквиваленти, док нас они чине срећним и испуњеним. Оно на шта психологија као наука ставља акценат јесте комуникација и међусобно разумевање, као и посвећеност односу.
Да ли такви бракови, генерално, дуже опстају од оних у које се уђе у моменту „слепе“ заљубљености?
- Постоје истраживања која показују да су уговорени бракови стабилнији од бракова где су људи сами бирали свог партнера и ово може бити показатељ да они дуже опстају. Свакако, улазак у брак у фази заљубљености има бројне недостатке и не саветује се без разлога да се у том периоду не доносе тако значајне одлуке као што је избор партнера „за цео живот“. Ипак, овде је важно да нагласим да је заљубљеност једно, а љубав друго. И они који се нађу у уговореним браковима можда не могу да „развију“ заљубљеност, али да, упознајући га, заволе свог партнера, сигурна сам да могу. Иста ситуација је и са свим браковима где основна мотивација за ступање у исти није била искључиво љубав.
ДРЖАВЉАНСТВО, ПОТОМСТВО ИЛИ ФИНАНСИЈЕ
Ако је разлог уласка у брачну заједницу добијање држављанства, спаја ли то додатно партнере, јер су више упућени једно на друго него да су у родној земљи?
- Може бити и не мора. Постоје истраживања која указују на то да се парови додатно зближе у току кризе, али оно што ови резултати показују јесте да они који су већ добро функционисали и имали неке капацитете, додатно развију блискост током кризе, док други, код којих су постојали проблеми, обично прекину везу или се разведу. Дакле, уколико двоје људи не развије добар однос, па макар се нашли и на другом крају света, без икога познатог, нисам сигурна да је могуће да се осећају повезано и да се роди љубав.
А ако је разлог добијање потомства?
- Постоји много људи који се одлуче на брак због потомства. Чула сам неке од својих клијената, који долазе код мене након развода, како говоре да ће се наредни пут са неким венчати искључиво да би имали децу. Између супружника који имају децу постоје заправо два кључна односа – партнерски и родитељски. И, иако су они доиста повезани, ипак постоји дистинкција између њих, коју су људи склони да занемаре. Уколико се са неким венчамо искључиво због потомства, ми заиста можемо бити добар родитељски пар, али можда не можемо бити добри партнери. Са друге стране, када са неким живимо, делимо свакодневне радости и туге, природно је да се зближимо и уколико имамо добар однос развијемо емоције према њему.
Уколико је разлог финансијске природе, да ли је у реду такву особу сматрати спонзором/спонзорушом или су то људи којима је, једноставно, стабилност, односно сигурност на првом месту? Или је, пак, нешто треће у питању?
- Некако бих се више сложила са другим објашњењем. Такође, никада не знамо шта су истински нечији разлози и не можемо све људе који улазе у брак из економских разлога „ставити у исти кош“, као што то не радимо ни са свима који се венчају из љубави. Свачија прича је посебна и увек је у игри много више фактора него што нама може пасти на памет када посегнемо за таквим називима.
Због чега су код нас тако укорењене предрасуде о људима који због финансијске обезбеђености улазе у брак, док се много „блаже“ гледа на брак у коме су људи временом престали да се воле, вређају се, свађају, отуђују, а ипак упорно о(п)стају у њему?
- Можда јер је ово прво уочљивије на први поглед. Ако мало поразмислите, ретко када ћете чути о престанку љубави, отуђивању и вређању у браку, осим уколико вам то није неко близак. Када се неко, пак, венча са „ситуираном“ особом, то је вест која брзо одјекне.
ВОЂЕНИ РАЗЛИЧИТИМ МОТИВИМА
Губи ли брак на овај начин делимично своју форму, па и сврху, суштину?
- Рекла бих да не. Суштина брака је заправо то што му придају они који се у њему налазе. Када бисмо сада спровели мини анкету о томе шта је суштина брака, сигурна сам да бисмо имали учеснике који би навели неке различите ствари. Људи који из ових мотива улазе у брак другачије посматрају шта је његова суштина и ми не можемо рећи да то није исправно, једноставно је само другачије.
ЈЕДНОМ ЉУБАВ, НИЈЕ И УВЕК
Може ли иста особа у први брак ући из велике љубави, а у други из било које врсте интереса? Ако да, шта то говори о њој као личности?
- Ово питање ме је подсетило на моје клијенте који се у првом браку, склопљеном из љубави, разочарају, па наводе да ће у други ући само због потомства. Нисам сигурна да говори ишта о личности, али свакако указује на нека искуства која је особа доживела током и након првог брака, која су обликовала њена каснија очекивања од будућности генерално, па самим тим и партнерских веза.
Да ли је љубав потребна и таквим супружницима, недостаје ли им уопште?
- Не знам одговор на ово питање, морали бисте њих да питате, али претпостављам да не. Нисам сигурна да ли би се људи којима је љубав најважнија уопште одлучили на тај брак.
Да ли су неверства чешћа у таквим браковима?
- Мислим да не постоји разлика. Преваре се заправо дешавају када у односу двоје људи нешто „не штима“, а, иако живимо у убеђењу често да је љубав довољна, итекако се догађа да понекад не штима и у браковима склопљеним из чисте љубави и нула интереса.
Шта партнери добијају, а чега остају лишени у оваквом односу?
- Врло једноставно – добијају оно због чега су тај однос изабрали. Присуствовала сам предавању о партнерским односима на ком нам је едукаторка рекла да је, када бирамо партнера, заправо најважније јасно знати шта нам је највише важно и без чега никако не бисмо могли и по томе изабрати, будући да је сасвим јасно да никада „не може све“. Сигурна сам да постоје ствари које недостају људима који су овако ушли у брак, али то је извесно за већину људи. Док и даље имају оно што им је најважније и због чега су се одлучили на брак, овај однос може да траје. Наравно, проблем настаје када у неком моменту почнемо да се фокусирамо на оно чега нема...
Дешава ли се да се љубав временом ипак развије између брачних партнера? Чиме то објашњавате?
- Апсолутно. Доказ за то јесу уговорени бракови који су још популарни у неким културама, а потенцијална објашњења огледају се у дељењу живота са том особом – мноштвом заједничких искустава, и лепих и ружних, упознавање партнера и увиђање неке његове стране за коју, можда, пре брака нисмо ни знали да постоји.
Да ли се чешће такви бракови склапају у животно, па и друштвено економски, тешким временима?
- Могуће да је то случај, могуће и да не. Уколико се базирамо само на ове бракове где је главна мотивација економске природе, можда, за друге наведене опције не верујем. Некако мислим да је све заправо до тога шта је коме важно и како ко од нас дефинише и посматра брак.
Препоручујемо
РАМА ЖЕСТОКО УДАРИО НА СРБИЈУ ЗБОГ КОСОВА: Изнео драстичан предлог после бламаже лажне државе у Бриселу
ПРЕМИЈЕР Албаније Еди Рама изјавио је да тзв. Косово треба да замрзне дијалог са Србијом без рока и да тежи нормализацији односа са њом кроз билатерални дијалог са Европском унијом, као и да терет кривице за деградацију тог процеса мора да падне на Србију.
20. 12. 2024. у 15:17
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)
ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.
20. 12. 2024. у 17:07
ТРАМП ИМА НОВУ ФРИЗУРУ: Мреже се усијале од коментара (ВИДЕО)
АМЕРИЧКИ председник Доналд Трамп због једног снимка постао је тема бројних расправа. На X-у (бившри Твитер) се, наиме, појавио снимак која га приказује са новом фризуром.
19. 12. 2024. у 08:37 >> 19:03
Коментари (0)