МИСТЕРИЈА ЉУДСКЕ КРВИ СТАРА ПОЛА ВЕКА: Британски научници имају решење - Могло би да допринесе спасавању живота
НАУЧНИЦИ су открили редак систем крвних група решавајући тако 50 година стару мистерију и нудећи нове увиде у генетику крвних група и бригу о пацијентима.
Године 1972, узорак крви труднице открио је мистериозни недостатак површинског молекула присутног у свим другим познатим црвеним крвним зрнцима. Деценијама касније, то откриће навело је научнике из Велике Британије и Израела да идентификују нови систем људских крвних група.
ВЕЛИКО НАУЧНО ДОСТИГНУЋЕ
После година истраживања, хематолог Британске националне здравствене службе (НХС) Луиз Тили наглашава важност овог достигнућа.
-То представља велико достигнуће и кулминацију дугог тимског напора да се коначно успостави овај нови систем крвних група и да се ретким, али важним пацијентима понуди најбоља нега, изјавила је Тилијева.
Истраживање је објављено је у часопису „Блад“.
Људи имају бројне системе крвних група поред добро познатог АБО система и резус фактора (РХ). Сваки систем је одређен јединственим протеинима и шећерима који облажу црвена крвна зрнца. Ови антигенски маркери помажу телу да разликује сопствене ћелије од штетних нападача. Неусклађеност током трансфузије може изазвати озбиљне реакције, са потенцијално фаталним последицама.
Док је већина главних крвних група идентификована почетком 20. века, открића као што су нова крвна група и Ер систем, описани 2022. године, утичу на само мали број људи.
-Посао је био тежак, јер су генетски случајеви веома ретки, напомиње Тилијева.
КРВНА ГРУПА МАЛ
Истраживања показују да више од 99,9 одсто људи поседује антиген АнВј, који није био присутан у крви поменуте пацијенткиње из 1972. године. Овај антиген је повезан с протеином мијелина и лимфоцита, што је навело научнике да нови систем назову крвном групом МАЛ. Мутације у гену МАЛ могу довести до АнВј-негативне крвне групе.
-МАЛ је веома мали протеин с неким занимљивим својствима која су отежала идентификацију, објашњава ћелијски биолог Тим Сачвел.
Да би потврдили своје налазе, тим је убацио нормални МАЛ ген у АнВј-негативне крвне ћелије, враћајући антиген који недостаје.
Пацијенти се сада могу тестирати да би се утврдило да ли носе наследну мутацију МАЛ-а или да ли одсуство антигена сигнализира неко друго стање. Разумевање ових ретких крвних група могло би да доведе до спасавања живота ретких пацијената, пренео је „Сајенс алерт“.
(sputnikportal.rs)
БОНУС ВИДЕО - РУСИЈА ЛАНСИРАЛА РАКЕТУ: Погледајте тренутак лансирања
Препоручујемо
ВЕЛИКО ОТКРИЋЕ: Досад непозната Моцартова композиција откривена у библиотеци у Лајпцигу
21. 09. 2024. у 00:00
ТРАМП ОТКРИО СВОЈИМ САВЕТНИЦИМА: Ову земљу ће прву посетити када преузме дужност председника САД
НОВОИЗАБРАНИ амерички председник Доналд Трамп рекао је саветницима да жели да отпутује у Кину након преузимања дужности, објавио је јуче Волстрит џурнал, позивајући се на изворе блиске разговорима.
19. 01. 2025. у 08:22
"ЉУДИ ЋЕ УМРЕТИ" Ватрогасци недељама пре ужаса у Лос Анђелесу упозоравали на најгори сценарио
МАЊЕ од месец дана пре него што су пожари захватили Лос Анђелес, група искусних ватрогасаца окупила се на Градском већу како би тражили већа средства.
15. 01. 2025. у 14:03
РАДИОАКТИВНА ТАЈНА У ЛЕДУ ГРЕНЛАНДА: Мрежа тунела и нуклеарни отпад - потенцијални проблем за Трампа (ФОТО/ВИДЕО)
КАКО се планета загрева, "Camp Century" - смештен на једној од најудаљенијих локација на Земљи, око 1.500 километара северно од Нука, главног града Гренланда - постао је предметом обновљеног интересовања и забринутости око тога колико ће дуго остати закопан.
19. 01. 2025. у 10:15
Коментари (0)