КВАНТНИ ЦД: Научници представљају нову еру оптичке меморије
НАУЧНИЦИ су предложили нови тип формата за скадиштење који ће "позајмити" принципе квантне механике и технике названу "мултиплексирање таласних дужина".
Овај оптички меморијски уређај ултра-високе густине састајаће се од бројних меморијских ћелија које се састоје од елемената попут магнезијума оксида који емитују фонтоне (честице светлости) који имају улогу сакупљања "квантних дефеката".
Квантни дефекти су празна места у кристалној решетки која садрже невезане електроне који се активирају апсорцијом светлости.
ЦД и ДВД, као актуелне методе складиштења оптичке меморије су ограничени, те један део података који се чува на уређају не може бити мањи од таласне дужине ласерског читања и писања података услед границе дифракције светлости.
Научници претпостављају да оптички дискови могу да држе више података у истој области коришћењем технике "мултиплексирање таласних дужина" где се комбинују различите таласне дужине светлости.
- Разрадили смо основну физику која стоји иза тога како пренос енергије између дефеката може да буде у основи невероватно ефикасног оптичког метода складиштења - рекла је у саопштењу коауторка студије Ђулија Гали, професор Прицкер школе за молекуларно инжењерство Универзитета у Чикагу.
Студија је моделирала како се светлост шири на нанометарској скали да би се разумело како се енергија креће између емитера ретких земаља и квантних дефеката унутар материјала, као и како квантни дефекти складиште ухваћену енергију, додала је Гали.
Научници су већ схватили како квантни дефекти у чврстим материјалима комуницирају са светлошћу, међутим нису проучавали како се понашање квантних дефеката мења када је извор светлости невероватно близу, као што су ускопојасни емитери који су уграђени само неколико нанометара даље.
Фотони из конвенционалног оптичког или блиског инфрацрвеног ласерског емитера имају тенденцију да буду од 500 нм до 1 микрометар, тако да би ово ново истраживање могло довести до тога да квантни уређаји за складиштење података буду 1.000 пута гушћи него што је раније било могуће.
Већина квантних технологија ради на скоро апсолутној нули, што потискује декохеренцију и дефазирање — корупцију и губитак информација у квантном систему.
Да би технологија заснована на овом истраживању била одржива, требало би да ради на собној температури.
Препоручујемо
СТИПЕНДИЈА 19.800 ДИНАРА: Пријаве Министарству просвете до краја октобра
16. 10. 2024. у 18:18
ГРАМ КОШТА ВИШЕ ОД 100 МИЛИОНА ЕВРА: Ово је најскупља ствар на свету
12. 10. 2024. у 19:30
ДРАМА У ФРАНЦУСКОЈ: Масовна пуцњава, учествовало неколико стотина људи
У МАСОВНОЈ пуцњави повезаној с трговином дрогом у западној Француској, тешко је повређено петоро људи, међу којима и један тинејџер, рекао је министар унутрашњих послова Бруно Ретаиллеау, пише Гардијан.
01. 11. 2024. у 11:25
ПУТИНУ У ПОМОЋ СТИЖЕ НАЈЕЛИТНИЈА ВОЈСКА: Шта је "Олујни корпус", једна од најмоћнијих специјалних јединица на свету
СЕВЕРНОКОРЕЈСКА појачања долазе усред назнака да се Русија бори с попуњавањем својих снага.
30. 10. 2024. у 12:37
"ОД ТОГ БРАКА НЕМА НИШТА" Потез српског младожење посвађао Интернет! За згражавање или за похвале? (ВИДЕО)
ЈЕДАН младожења је током церемоније венчања у Србији покушао да буде занимљив па је одлучио да направи "шаљиви" потез, оставивши младу саму испред матичарке у тренутку када му је постављено чувено питање "да ли жели да ступи у брак".
31. 10. 2024. у 13:28
Коментари (0)