ЗЛОЧИНИ НЕ ЗАСТАРЕВАЈУ: Пре 40 година ухапшен ратни злочинац Андрија Артуковић
На данашњи дан, 14. новембра 1984. године, у Лос Анђелесу је ухапшен Андрија Артуковић, бивши министар унутрашњих послова Независне Државе Хрватске и један од најтраженијих ратних злочинаца из Другог светског рата.
Фото: Профимедија, Архива Југославије, Архив Србије, Музеј Југославије, Архив Београда и Википедија
Артуковић је, као члан усташког режима, био одговоран за низ злочина и прогона над Србима, Јеврејима и Ромима, што га је сврстало међу најозлоглашеније личности тог времена.
После рата, Артуковић је 1948. године побегао у Сједињене Америчке Државе, где је годинама живео под заштитом и са новим идентитетом. Власти САД дуго су одбијале захтеве Југославије за његову екстрадицију, упркос бројним доказима о његовим злочинима. Међутим, под притиском међународне јавности и организација за људска права, Артуковић је 12. фебруара 1986. године изручен Југославији. Уследило је суђење у Загребу, где је у мају исте године осуђен на смрт због ратних злочина.
Артуковићев случај је привукао велику пажњу светске јавности, подсећајући на ужасе Другог светског рата и на дуги пут до правде за жртве усташког режима. Његово изручење и осуда представљали су један од ретких примера да се злочини из тог периода процесуирају деценијама касније.
МИНИСТАРСТВО СПОЉНИХ ПОСЛОВА: Изненађени смо коментарима Захарове на рачун Србије и председника Вучића
ДРЖАВНА секретарка у Министарству спољних послова (МСП) Републике Србије Невена Јовановић огласила се на друштвеној мрежи "X" поводом коментара портпарола Министарства спољних послова Русије Марије Захарове на рачун Србије и председника Републике Александра Вучића, истакавши да они као МСП изражавају изненађење поводом истих.
07. 11. 2025. у 14:04
САД ИЗДАЛЕ ГЕНЕРАЛНУ ДОЗВОЛУ ДО АПРИЛА: Одлажу се санкције руској нафтној компанији
СЈЕДИЊЕНЕ Америчке Државе су данас издале тзв. "генералну дозволу" којом се привремено одлажу санкције Росњефту у Немачкој до 29. априла 2026. године, објавило је америчко министарство финансија.
29. 10. 2025. у 16:17
"ЛЕЧИЋ И ЈА СМО СЕ ПИПАЛИ И ЉУПКАЛИ!" Певачица о глумцу: "Предивно створење, савршен љубавник, јежим се док причам о њему"
Атина Ферари открила је детаље односа са глумцем Браниславом Лечићем.
08. 11. 2025. у 11:06
Коментари (0)