„ДЕСЕРТНИ ЖЕЛУДАЦ“ У МОЗГУ: Ћелије које нам кажу да смо сити чине и да - жудимо за слаткишима

Предраг Стојковић
Предраг Стојковић

18. 02. 2025. у 00:00

НАУЧНИЦИ су проучавали реакцију мишева на шећер и открили да и потпуно сити мишеви ипак једу десерте.

„ДЕСЕРТНИ ЖЕЛУДАЦ“ У МОЗГУ: Ћелије које нам кажу да смо сити чине и да - жудимо за слаткишима

Фото Shutterstock

Ради проналажења узрока „десертног желуца“ испитивања мозга показала су да је група нервних ћелија, такозвани ПОМЦ неурони, одговорна за то. Ови неурони постају активни чим мишеви добију приступ шећеру, што поспешује њихов апетит.

Кад су мишеви сити и једу шећер, ове нервне ћелије не само да ослобађају сигналне молекуле који стимулишу ситост, већ и један сопствени опијат тела – бета ендорфин.

То делује на друге нервне ћелије за рецепторима за опијате и изазива осећање награде, због чега мишеви једу шећер иако су сити. Ова опиоидна путања у мозгу била је специфично активирана кад су мишеви јели додатни шећер, али не кад су јели нормалну или масну храну. Кад су истраживачи блокирали ту путању, мишеви нису јели додатни шећер, пише портал Еурек Алерт.

Овај ефекат је виђен само код ситих животиња. Код гладних мишева, инхибиција ослобађања бета ендорфина није имала ефекта.

Занимљиво, тај механизам је већ био активиран кад су мишеви опазили шећер пре него што су га јели. Осим тога, опијат је такође био ослобађан у мозгове мишева који никад раније нису јели шећер. Чим се први шећерни раствор нашао у устима мишева, бета ендорфин је био ослобођен у „регион десертног желуца“, даље ојачан додатном конзумацијом шећера.

ШТА СЕ ДЕШАВА КОД ЉУДИ?

Научници су такође скенирали мозгове добровољаца којима је дат шећерни раствор. Иста област мозга је реаговала на шећер. У тој области, као код мишева, има много рецептора за опијате у близини неурона за ситост.

-Из еволуционе перспективе, то има смисла: шећер је редак у природи, а брзо обезбеђује енергију. Мозак је програмиран да контролише унос шећера кад год је доступан, објашњавају истраживачи из Института Макс Планк за метаболизам.

Налази могу бити значајни и за третман гојазности. Већ постоје лекови који блокирају рецепторе за опијате у мозгу, али је губитак тежине мањи него са ињекцијама за сузбијање апетита. Комбинација са њима или са другим терапијама би могла бити веома корисна.

sputnikportal.rs

БОНУС ВИДЕО - РУСИЈА ЛАНСИРАЛА РАКЕТУ: Погледајте тренутак лансирања

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
РУСИ СЕ СПРЕМАЈУ ЗА ВЕЛИКУ ОФАНЗИВУ: Напашће дуж целе линије фронта од 1.000 км, ево колико ће акција трајати

РУСИ СЕ СПРЕМАЈУ ЗА ВЕЛИКУ ОФАНЗИВУ: Напашће дуж целе линије фронта од 1.000 км, ево колико ће акција трајати

РУСКЕ трупе припремају се за нову офанзиву у наредним недељама како би појачале притисак на Украјину и ојачале позицију Кремља у евентуалним преговорима о прекиду ватре. Према тврдњама агенције АП, аналитичари сматрају да би нова офанзива могла да траје од шест до девет месеци.

29. 03. 2025. у 18:11

АМЕРИКА СПРЕМА ВЕЛИКИ УДАР: Бомбардери убице циљају нуклеарне електране у Ирану (ФОТО)

АМЕРИКА СПРЕМА ВЕЛИКИ УДАР: Бомбардери "убице" циљају нуклеарне електране у Ирану (ФОТО)

Сједињене Државе су распоредиле стелт бомбардере Б-2 Спирит у војну базу Дијего Гарсија у Индијском океану, потез који би наводно могао бити повезан са припремама за потенцијални напад на иранску нуклеарну инфраструктуру.

29. 03. 2025. у 19:25

Коментари (0)

НИЈЕ МОГАО ДА ВЕРУЈЕ: Ево шта је Дејан Станковић доживео данас у Чеченији