ПИШЕМО КАО ШТО ГОВОРИМО: Пре 156 година скинута забрана са правописа Вука Караџића

Драгана Матовић

12. 03. 2025. у 11:00

НА данашњи дан 1868. године скинута је забрана са правописа Вука Караџића и коначно је свако могао да пише "као што говори".Решење о томе донео је министар порсвете Димитрије Црнобарац, на основу одлуке кнеза Михаила Обреновића, а четири године после смрти реформатора српског језика, сакупљача народних умотворина и писца првог речника српског језика.

ПИШЕМО КАО ШТО ГОВОРИМО: Пре 156 година скинута забрана са правописа Вука Караџића

Вук Карџић око 1850. године , Фото Профимедија, Музеј "Вука Караџића", Музеј Србије, Народни Музеј, Документација "Новости" и Википедија

Вукова прва граматика, "Писменица сербскога језика по говору простога народа написана" објављена је у Бечу 1814. године. Иако несавршена, била је темељ за даљи развој српског језика. Његов "Српски рјечник" из 1818. године, са 26.270 речи, представио је језик народа Србије, Срема и Војводине, а касније га је на немачки превео Јакоб Грим.

Вуков "Нови завет", објављен 1847. године, упркос дуготрајним препрекама и противљењу цркве, био је прекретница у ширењу народног језика. Међутим, управо су полемике са Јованом Хаџићем, председником Матице српске и његовим дугогодишњим противником, обележиле борбу за нову језичку норму. Хаџић се залагао за славеносрпски језик.

Иако је Вук преминуо не дочекавши званично признање свог рада у Србији, одлука из 1868. године означила је коначну победу његових идеја.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

ПОЛИЦИЈА ИСТУКЛА БЛОКАДЕРЕ КО ВОЛОВЕ У КУПУСУ: Спречен хаос на факултету у Амстердаму (ВИДЕО)