НАУЧНИЦИ ОТКРИЛИ Зашто жене спорије старе од мушкараца
НЕДАВНА истраживања су открила да претходно неактивни Икс хромозоми у женском мозгу могу постати активни с годинама, потенцијално утичући на когнитивну дуговечност код жена.

Фото Pixabay free images
Овај феномен, примећен и код мишева и код људи, могао би да објасни зашто жене доживљавају спорији пад когнитивних способности и дужи животни век од мушкараца.
У типичном процесу старења, жене имају мозак млађег изгледа, са мање когнитивних дефицита у поређењу с мушкарцима. Ови резултати показују да се тихи Икс хромозом код жена заправо поново буди касно у животу, што можда помаже да се успори когнитивни пад, објашњава неуролог Дена Дубал са Универзитета Калифорније у Сан Франциску (УЦСФ) и један од аутора студије, која је објављена у часопису „Сајенс адвансис“.
Икс хромозом представља око пет процената људског генома, али остаје недовољно проучаван у контексту старења, кажу Дубал и њене колеге са УЦСФ-а, које води неуронаучница Маргарет Гадек. Док женке сисара наслеђују два Икс хромозома, обично је само један активан у свакој ћелији. Међутим, неки гени избегавају инактивацију и изгледа да се њихова експресија повећава с годинама.
Да би истражили, аутори горе поменуте студије анализирали су мождане ћелије хипокампуса код женки мишева, упоређујући два соја глодара, Mus musculus и M. castaneus. РНК секвенцирање 40.000 ћелија хипокампуса открило је да је између три и седам процената гена на неактивном Икс хромозому избегло утишавање, посебно у старијим мозговима. Највише су погођени неурони зупчастог вијуга и олигодендроцити, који су неопходни за памћење и неуронску повезаност.
„Подаци добијени у студијама на људима потврдили су ове налазе. Паралелно с мишевима, старије жене су показале повећану експресију ПЛП1 у парахипокампусу, у поређењу са старијим мушкарцима“, рекли су аутори студије.
ПЛП1 ген, који утиче на изолацију неурона и сигнализацију, побољшао је когнитивну функцију када је изражен код старијих женки мишева.
Студија биологије специфичне за жене је историјски била недовољно заступљена у науци и медицини, али је важна и брзо се шири, закључили су аутори студије.
(sputnikportal.rs)
БОНУС ВИДЕО - ПИЈАН ВОЗИО 200 НА САТ ПО СУРЧИНУ: Пресретачи зауставили џип канадских таблица
Препоручујемо

ДА ЛИ ЈЕ БРОНЗАНО ДОБА ЗАОБИШЛО СЕВЕР АФРИКЕ: Шта је откривено близу Гибралтара?
11. 03. 2025. у 00:33

БИЛА СУ ВЕЋА НЕГО ШТО СЕ МИСЛИЛО: Ова морска чудовишта су живела и на простору Србије
11. 03. 2025. у 00:00

НОВИ ДОМ ЗА ЧОВЕЧАНСТВО: Суперземља удаљена само 20 светлосних година од нас
08. 03. 2025. у 18:46

"РЕЦИТЕ МИ..." Трамп се нагнуо ка Порошенку, па му поставио питање које га је оставило у чуду
АМЕРИЧКИ лидер Доналд Трамп је током свог првог председничког мандата питао бившег украјинског лидера Петра Порошенка о томе да ли је Крим Русија.
13. 04. 2025. у 15:45

МАКРОН ПОСЛЕ РУСКОГ НАПАДА: Хитно нам је потребан мир
РУСКИ ракетни напад на град Суми на северу Украјине наглашава хитну потребу за наметањем примирја Русији, изјавио је данас председник Француске Емануел Макрон.
13. 04. 2025. у 15:34

ПРАВАЦ БЕОГРАД: Хрватски певач после хапшења стигао у Србију - Миле Кекин дошао дан после скандала
МИЛЕ Кекин је ухапшен у петак ујутру, а после испитивања у УСКОК-у пуштен је на слободу, након што је изнео своју одбрану.
12. 04. 2025. у 20:23
Коментари (0)