НАУЧНИЦИ ОТКРИЛИ Зашто жене спорије старе од мушкараца
НЕДАВНА истраживања су открила да претходно неактивни Икс хромозоми у женском мозгу могу постати активни с годинама, потенцијално утичући на когнитивну дуговечност код жена.

Фото Pixabay free images
Овај феномен, примећен и код мишева и код људи, могао би да објасни зашто жене доживљавају спорији пад когнитивних способности и дужи животни век од мушкараца.
У типичном процесу старења, жене имају мозак млађег изгледа, са мање когнитивних дефицита у поређењу с мушкарцима. Ови резултати показују да се тихи Икс хромозом код жена заправо поново буди касно у животу, што можда помаже да се успори когнитивни пад, објашњава неуролог Дена Дубал са Универзитета Калифорније у Сан Франциску (УЦСФ) и један од аутора студије, која је објављена у часопису „Сајенс адвансис“.
Икс хромозом представља око пет процената људског генома, али остаје недовољно проучаван у контексту старења, кажу Дубал и њене колеге са УЦСФ-а, које води неуронаучница Маргарет Гадек. Док женке сисара наслеђују два Икс хромозома, обично је само један активан у свакој ћелији. Међутим, неки гени избегавају инактивацију и изгледа да се њихова експресија повећава с годинама.
Да би истражили, аутори горе поменуте студије анализирали су мождане ћелије хипокампуса код женки мишева, упоређујући два соја глодара, Mus musculus и M. castaneus. РНК секвенцирање 40.000 ћелија хипокампуса открило је да је између три и седам процената гена на неактивном Икс хромозому избегло утишавање, посебно у старијим мозговима. Највише су погођени неурони зупчастог вијуга и олигодендроцити, који су неопходни за памћење и неуронску повезаност.
„Подаци добијени у студијама на људима потврдили су ове налазе. Паралелно с мишевима, старије жене су показале повећану експресију ПЛП1 у парахипокампусу, у поређењу са старијим мушкарцима“, рекли су аутори студије.
ПЛП1 ген, који утиче на изолацију неурона и сигнализацију, побољшао је когнитивну функцију када је изражен код старијих женки мишева.
Студија биологије специфичне за жене је историјски била недовољно заступљена у науци и медицини, али је важна и брзо се шири, закључили су аутори студије.
(sputnikportal.rs)
БОНУС ВИДЕО - ПИЈАН ВОЗИО 200 НА САТ ПО СУРЧИНУ: Пресретачи зауставили џип канадских таблица
Препоручујемо

ДА ЛИ ЈЕ БРОНЗАНО ДОБА ЗАОБИШЛО СЕВЕР АФРИКЕ: Шта је откривено близу Гибралтара?
11. 03. 2025. у 00:33

БИЛА СУ ВЕЋА НЕГО ШТО СЕ МИСЛИЛО: Ова морска чудовишта су живела и на простору Србије
11. 03. 2025. у 00:00

НОВИ ДОМ ЗА ЧОВЕЧАНСТВО: Суперземља удаљена само 20 светлосних година од нас
08. 03. 2025. у 18:46

ЦЕО ШИД ТУГУЈЕ ЗА ЛЕПОМ МИЛАНОМ: Девојка (26) трагично преминула, данима се опраштају од ње на друштвеним мрежама
ДЕВОЈКА Милана Мишић (26) из Шида трагично је преминула 15. јула, а на вечни починак испраћена је два дана касније у пратњи неутешне породице, пријатеља, рођака и многобројних суграђани који се данима од ње опраштају на друштвеним мрежама.
27. 07. 2025. у 08:48

ЕКСКЛУЗИВНИ СНИМЦИ ХАПШЕЊА ШИПТАРСКОГ ТЕРОРИСТЕ: Овако је пао бивши припадник ОВК у Свилајнцу, ево за шта се сумњичи (ВИДЕО)
ШИПТАРСКИ терориста и бивши истакнути припадник терористичке ОВК Халили Лулзин, ухапшен је данас у Свилајнцу, у заједничкој акцији Безбедносно-информативне агенције, Службе за откривање ратних злочина УКП МУП-а Републике Србије, а у сарадњи са Тужилаштвом за ратне злочине.
22. 07. 2025. у 20:54

НАУЧНИЦИ У СТРАХУ - РИЗИК ОД НЕСТАНКА: Ада Бојана и Бококоторски залив у опасности - море никада није било такво
НИВО Јадранског мора ће, према пројекцијама, до краја века порасти 35 центиметара (цм), што ће угрозити обалска подручја, посебно подручје Аде Бојане и делове Бококоторског залива, наводи се у прошлогодишњем Нацрту Националног плана Црне Горе за прилагођавање на климатске промене.
25. 07. 2025. у 08:55
Коментари (0)