НАУЧНИЦИ ОТКРИЛИ Зашто жене спорије старе од мушкараца

Предраг Стојковић
Предраг Стојковић

12. 03. 2025. у 00:00

НЕДАВНА истраживања су открила да претходно неактивни Икс хромозоми у женском мозгу могу постати активни с годинама, потенцијално утичући на когнитивну дуговечност код жена.

НАУЧНИЦИ ОТКРИЛИ Зашто жене спорије старе од мушкараца

Фото Pixabay free images

Овај феномен, примећен и код мишева и код људи, могао би да објасни зашто жене доживљавају спорији пад когнитивних способности и дужи животни век од мушкараца.

У типичном процесу старења, жене имају мозак млађег изгледа, са мање когнитивних дефицита у поређењу с мушкарцима. Ови резултати показују да се тихи Икс хромозом код жена заправо поново буди касно у животу, што можда помаже да се успори когнитивни пад, објашњава неуролог Дена Дубал са Универзитета Калифорније у Сан Франциску (УЦСФ) и један од аутора студије, која је објављена у часопису „Сајенс адвансис“.

Икс хромозом представља око пет процената људског генома, али остаје недовољно проучаван у контексту старења, кажу Дубал и њене колеге са УЦСФ-а, које води неуронаучница Маргарет Гадек. Док женке сисара наслеђују два Икс хромозома, обично је само један активан у свакој ћелији. Међутим, неки гени избегавају инактивацију и изгледа да се њихова експресија повећава с годинама.

Да би истражили, аутори горе поменуте студије анализирали су мождане ћелије хипокампуса код женки мишева, упоређујући два соја глодара, Mus musculus и M. castaneus. РНК секвенцирање 40.000 ћелија хипокампуса открило је да је између три и седам процената гена на неактивном Икс хромозому избегло утишавање, посебно у старијим мозговима. Највише су погођени неурони зупчастог вијуга и олигодендроцити, који су неопходни за памћење и неуронску повезаност.

„Подаци добијени у студијама на људима потврдили су ове налазе. Паралелно с мишевима, старије жене су показале повећану експресију ПЛП1 у парахипокампусу, у поређењу са старијим мушкарцима“, рекли су аутори студије.

ПЛП1 ген, који утиче на изолацију неурона и сигнализацију, побољшао је когнитивну функцију када је изражен код старијих женки мишева.

Студија биологије специфичне за жене је историјски била недовољно заступљена у науци и медицини, али је важна и брзо се шири, закључили су аутори студије.

(sputnikportal.rs)

БОНУС ВИДЕО - ПИЈАН ВОЗИО 200 НА САТ ПО СУРЧИНУ: Пресретачи зауставили џип канадских таблица

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ПОДСЕЋАМО ПОЛИЦИЈУ, ОСТАЛО ЈЕ ЈОШ 48 САТИ Шешељ ће са српским четницима организовати уклањање барикада у Земуну

"ПОДСЕЋАМО ПОЛИЦИЈУ, ОСТАЛО ЈЕ ЈОШ 48 САТИ" Шешељ ће са српским четницима организовати уклањање барикада у Земуну

СРПСКА радикална странка (СРС) подсећа надлежне да је остало још 48 сати до испуњења рока који су дали полицији да ослободи центар Земуна од блокадера који блокадама обележавају границе Независне државе Хрватске.

07. 07. 2025. у 16:38

МОГЛО БИ УМРЕТИ 4.500 ЉУДИ Ова земља је најугроженија на Западном Балкану, хитан састанак у СЗО због врућина у Европи

"МОГЛО БИ УМРЕТИ 4.500 ЉУДИ" Ова земља је најугроженија на Западном Балкану, хитан састанак у СЗО због врућина у Европи

ЈУЖНА Европа суочава се са жестоким топлотним таласом - температуре прелазе 40 степени Целзијуса, а у шпанској покрајини Уелва измерено је рекордних 46 степени, што је највиша јунска температура у историји земље. Истовремено, Италија, Грчка, Португалија и Западни Балкан такође бележе рекордне врућине, праћене шумским пожарима и људским жртвама.

01. 07. 2025. у 11:45

Коментари (0)

СПРСКО - БРАЗИЛСКИ ГЕНИ УЧИНИЛИ СВОЈЕ: Овако данас изгледа ћерка Марка Јарића и Адријане Лиме! (ФОТО)