НОВО ОТКРИЋЕ ДОДАЈЕ БОРЕ ЉУДСКОЈ ЕВОЛУЦИЈИ: Пронађени фосилни остаци стари 1,4 милиона година

Драгана Матовић

12. 03. 2025. у 23:15

НАУЧНИЦИ су открили најстарије познате фосилне остатке људских предака у западној Европи. Они су уверени да ће откриће у пећини Слонова јама (Sima del Elefante), која се налази у Шпанији сигурно променити наше разумевање људске еволуције.

НОВО ОТКРИЋЕ ДОДАЈЕ БОРЕ ЉУДСКОЈ ЕВОЛУЦИЈИ: Пронађени фосилни остаци стари 1,4 милиона година

vikipedia

Пронађених неколико фрагмената фосила који, када се комбинују, формирају делимичну леву горњу вилицу и јагодичну кост стари су између 1,4 милиона и 1,1 милион година. Они припадају раније непознатој популацији Хомо, која представља кључ за тумачење еволуције људи у Европи.

Роса Хугует из Каталонског института истиче да нису откривени само фрагменти фосила, већ и могућност да се пише нова историја еволуције на европском континенту. Вилице и образи ових древних људских предака подсећају на Хомо еректуса, који је пре око 1,8 милиона година стигао у област која данас припада Грузији. Међутим, постоји мало доказа који би показали да су ови фосилни остаци повезани са Хомо еректусом. Истраживачи су користили дигиталне скенере за реконструкцију древног лица, формирајући 3Д модел на основу сачуваних фрагмената.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

ИМАО САМ ПРОБЛЕМЕ - ЗАТО ЈЕ ТИТУЛА ДРАЖА: Алкараз отворио душу после освојања Монте Карла