ПРОДАЈЕ СЕ ПОСЛЕДЊИ ПОРТРЕТ РАЂЕН НА ПАУЧИНИ: Ево како је настао овај мистериозни занат
КАРОЛ Мобли, тренутна власница последње преостале слике рађене на паучини, нуди је на продају на Сајму ефереме у Гриничу, Конектикат, 14. и 15. марта, а до овог необичног предмета дошла готово случајно.

Фото: Printscreen/Instagram/ephemerausa
- Човек од кога сам је добила био је у деведесетим годинама и имао ју је око 40 година. Рекао је да му је рођак дао. Увек је планирао да истражи њено порекло, али никада није успео - каже она.
Како Атлас Обскура описује, на слици се налази мушки субјект, чији је идентитет изгубљен кроз векове, свечано гледа посматрача из свог овалног оквира, смештеног у благо пожутелу картонску футролу, а детаљи раскошне одеће, насликани прецизним потезима четкице од пера шљуке, и даље су јасни, али су ивице слике похабане – и то с добрим разлогом.
Ово дело није осликано на платну, већ на ефемерним нитима паукове мреже.
Иако остаје много непознаница о овој слици, постоји неколико трагова који откривају њено порекло. Поред ње су написане речи Gemälde auf Spinnengewebe, што на немачком значи "Слике на паучини", као и потпис Fr. Unterberger in Innsbruck (Tirol).
Скоро сигурно, ова слика је прешла Атлантски океан из Тирола у Аустрији и прошла кроз острво Елис.
- Штета је што је део паучине пропао, сигурно од сталног премештања током година - каже Мобли.
Она је додала да, с обзиром на то колики је пут прешла, право је чудо да је уопште и даље очувана.
У 19. веку, Spinnwebenbilder, слике на паучини или слике на свили, биле су релативно популаран облик народне уметности у тиролским Алпима.
Због крхке природе ових ефемерних дела, мање од 100 таквих слика је преживело до данас.
Скоро све се налазе у приватним породичним колекцијама, скривене у фиокама или преношене као породично наслеђе.
Нико не зна тачно ко је први дошао на идеју да росне нити паучине и свилених гусеница могу послужити као уметничко платно. Највероватније су то били монаси из неког манастира близу Пустерске долине, алпске долине која се протеже кроз Италију и Аустрију.
До 16. века, ти монаси су усавршили мукотрпан процес сакупљања паучине, њеног прања и слојевитог наношења.
Када би се нити сјединиле у млечно белу, полу-провидну површину, растезали би их преко подлога да би формирали минијатурна платна, а затим узимали четкице.
Коначне слике католичких светаца деловале су као да лебде попут духова на прозорима манастира. Катедрала у Честеру, у Енглеској, чува један од последњих таквих приказа – слику Богородице која држи малог Христа, коју је насликао тиролски уметник Јохан Бургман.
Како су векови пролазили, световне теме су почеле да заузимају место у овим мистичним оквирима, а Мобли претпоставља да је фигура на њеној слици аустријски војник, судећи по униформи.
Војводе, војвоткиње и други припадници богатог друштвеног слоја који су могли себи приуштити портрете били су чести субјекти, заједно са пејзажима и пасторалним сценама.
Франц Унтербергер, уметник који је потписао дело, одиграо је важну улогу у популаризацији овог стила, али за ово дело наводи се да највероватније насликао сам.
Као трговац уметнинама у својој радњи у Тиролу, наручивао је слике на паучини од анонимних уметника и продавао их, што је наставио да ради до 1930-их, када је последњи уметник који је познавао овај мистериозни занат преминуо.
Препоручујемо

ТРАМП ОТКРИО КОЛИКО ЉУДИ НЕДЕЉНО ГИНЕ У УКРАЈИНИ: "Путин убија много украјинских војника"
ПРЕДСЕДНИК Сједињених Америчких Држава Доналд Трамп изјавио је данас да је незадовољан понашањем руског председника Владимира Путина и навео да разматра нове санкције против Русије.
08. 07. 2025. у 20:36

СКАНДАЛ! ПЛЕНКОВИЋ О УСТАШКОМ КОНЦЕРТУ ТОМПСОНА: "Поносни смо, једино он може да окупи пола милиона"
ПРЕМИЈЕР Хрватске Андреј Пленковић одржао је конференцију за медије након седнице Председништва Хрватске демократске заједнице (ХДЗ). Главна тема била је концерт Марка Перковића Томпсона на Хиподрому и усташка иконографија која се тамо могла видети, али и чути.
07. 07. 2025. у 18:33

КИНЕЗИ НАПАЛИ НЕМАЧКИ АВИОН ЛАСЕРОМ? Берлин потврдио - брод је нациљао ловца, амбасадор хитно позван на разговор
КИНЕСКИ ратни брод ласерски је циљао немачки авион изнад Црвеног мора током мисије ЕУ, тврди немачка влада. Берлин је оценио инцидент као озбиљан безбедносни пропуст и позвао кинеског амбасадора на хитан разговор.
10. 07. 2025. у 12:53
Коментари (0)