НЕМАЧКИ НАУЧНИЦИ РЕШИЛИ МИСТЕРИЈУ: Ево како се догодило највеће масовно изумирање у историји Земље

Новости онлине

21. 10. 2020. у 22:14

НАЈВЕЋЕ масовно изумирање у историји Земље догодило се пре око 252 милиона година.

НЕМАЧКИ НАУЧНИЦИ РЕШИЛИ МИСТЕРИЈУ: Ево како се догодило највеће масовно изумирање у историји Земље

Фото: Танјуг/АП

Оно је означило је крај перма и почетак доба тријаса. Отприлике три четвртине целокупног живота на копну и око 95 одсто живота у океану нестало је за само неколико хиљада година.

Вулканска активност у данашњем Сибиру и испуштање великих количина метана из морског дна већ су дуго главни кривци када се расправља о потенцијалним покретачима изумирања перма-тријаса. Али тачан узрок и редослед догађаја који су довели до масовног изумирања и даље су контроверзни, пише Национална географија.

Користећи најновије аналитичке методе и детаљне прорачуне, научници из немачког ГЕОМАР Хелмхолц центра за истраживање океана у Кијелу у сарадњи са Потсдамским истраживачким центром за геонауку ГФЗ. Успели су да изведу детаљну реконструкцију геохемијских процеса који су довели до ове биотичке кризе без преседана.

За своја истраживања тим је користио узорке из претходно занемарене еколошке архиве – фосилне шкољке брачиопода.

„То су организми слични шкољкама који постоје на Земљи више од 500 милиона година. За нашу анализу користили смо добро очуване фосиле брахиопода из јужних Алпа. Ове шкољке су живеле на дну Тетиског океана пре 252 милиона година и упамтиле су еколошке прилике непосредно пре изумирања и на почетку тог процеса“, рекла је Хана Јурикова, водећи аутор студије.

Мерећи различите изотопе елемента бора у фосилизованим шкољкама, тим је успео да уђе у траг променама пХ вредности у океану пре 252 милиона година. Будући да је пХ морске воде уско повезан са концентрацијом угљен-моноксида у атмосфери, и његова реконструкција је такође постала могућа. За анализу, тим је користио изотопе високе прецизности у компанији ГЕОМАР, као и микроанализу високе резолуције на савременом спектрометру масених јона велике геометрије на ГФЗ-у.

„Овом методом не само да можемо да реконструишемо еволуцију концентрације CО2 у атмосфери, већ и да је јасно пратимо до вулканске активности. Растварање метанских хидрата, које је предложено као додатни потенцијални узрок изумирања, мало је вероватно на основу наших података“, објашњава Маркус Гутијар, коаутор студије, који ради у компанији ГЕОМАР.

Као следећи корак, тим је своје податке из студија бора и додатних изотопа угљеника убацио у компјутерски гехемијски модел који је симулирао процесе тог времена на Земљи. Резултати су показали да је загревање и закисељавање океана, повезано са огромним испуштањем вулканског СО2 у атмосферу било кобно и да је на самом почетку изумирања довело до нестајања већине морских организама.

Међутим, емисија СО2 имала је даље последице; са порастом глобалних температура изазваним ефектом стаклене баште, порастао је и утицај хемијских реакција на копну. Током хиљада година, све је више хранљивих састојака стизало до океана рекама и обалама. Резултат је био велико трошење кисеоника и промена комплетних циклуса елемената.

„Овај домино-ефекат довео је до колапса међусобно повезаних животних циклуса и процеса на крају је довео до запажених катастрофалних размера масовног изумирања на граници перма и тријаса“, каже Хана Јурикова.

Студија је спроведена у оквиру пројекта ITN BASE-LiNE Earth, који финансира ЕУ, а који је први пут систематски проучавао брахиоподе, помоћу нових аналитичких метода.

„Без ових нових метода било би тешко реконструисати еколошке процесе пре више од 250 милиона година са истом количином детаља које смо добили сада. Поред тога, нове методе могу се применити и на друге научне области“, закључује коаутор студије Антон Ајзенхауер.

rs.sputniknews.com

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ШОК САЗНАЊА НА СУЂЕЊУ: Запослени у Рибникару нису пружили помоћ деци након што их је Коста упуцао?

ШОК САЗНАЊА НА СУЂЕЊУ: Запослени у "Рибникару" нису пружили помоћ деци након што их је Коста упуцао?

ИЗ СНИМАКА се види да су теткица, којој још не знамо име, разредна Драгана Томић и домар Раде Симић, након што је Коста пуцао, а пре доласка наставника географије Зорана Нишевића и полиције, били на вратима учионице историје у којој је било "VII/2" и нико од њих није ушао унутра и пружио помоћ деци.

30. 09. 2024. у 14:56

МЛАДИЋИ РОЂЕНИ ОВЕ ГОДИНЕ ЋЕ ПРВИ У ВОЈСКУ: Генерал Мојсиловић открио све детаље о служењу војног рока

МЛАДИЋИ РОЂЕНИ ОВЕ ГОДИНЕ ЋЕ ПРВИ У ВОЈСКУ: Генерал Мојсиловић открио све детаље о служењу војног рока

НАЧЕЛНИК Генералштаба Војске Србије генерал Милан Мојсиловић рекао је у емисији "Таковска 10" да Србија касни са увођењем обавезне војне обавезе. Суштина је да се изгради одбрамбени капацитет Србије, сваки дан и сваку годину коју чекамо, губимо генерације младих војника, рекао је генерал Мојсиловић. У једној класи рачунамо до 20.000 војника-регрута, на годишњем нивоу, два и по месеца по пет хиљада њих у једној класи, односно циклусу, рекао је Мојсиловић уз напомену да ће прво бити регрутовани млађи војници, почев од 2006. годишта.

25. 09. 2024. у 22:01

СРБИН ОБЈАВИО КОЛИКО ГА КОШТА ЖИВОТ НА СЕЛУ: Дао детаљан списак на шта троши - има питање за сународнике

СРБИН ОБЈАВИО КОЛИКО ГА КОШТА ЖИВОТ НА СЕЛУ: Дао детаљан списак на шта троши - има питање за сународнике

СРБИН који живи са супругом и дететом на селу написао је на друштвеним мрежама да месечно троши између 2.000 и 2.500 евра. Објаву је поставио јер је, како каже, приметио да многи троше мање од њега, и то у граду, и занимало га је да ли у нечему претерује.

04. 10. 2024. у 18:13

Коментари (1)

Да ли знате шта су приватни дани на послу и која компанија нуди овај бенефит?