ХРВАТСКИ ГЕНЕРАЛИ ТРАЖЕ ПОМИЛОВАЊЕ УДБАША: Чека се одлука председника Зорана Милановића
ГРУПА пензионисаних хрватских генерала, међу којима је и Анте Готовина, затражили су од председника државе Зорана Милановића да помилује бивше удбаше Јосипа Перковића и Здравка Мустача.

Фото: ЕПА
Осуђени су у Немачкој на доживотни затвор због учешћа у убиству политичког емигранта Стјепана Ђурековића, али су им хрватски судови након изручења смањили казну, Перковићу на 30 година и Мустачу на 40 година.
Анто Нобило, адвокат бивших удбаша, који су се деведесетих година прошлог века приклонили новој власти у Хрватској и били блиски сарадници Фрање Туђмана, повео је акцију прикупљања потписа од стране генерала, тврдећи да су њихове заслуге у Домовинском рату аргумент за помиловање.
- Да су остали у Немачкој они би прошле године стекли право као странци да буду пуштени на условни отпуст након 7,5 година затвора, уз протеривање из Немачке - каже Нобило и да су поодмакла доб и здравствено стање двојице бивших удбаша разлог за помиловање.
- Никога ни Перковић ни Мустач нису убили. Чак ни Ђурековића нису убили. Туђман је говорио: „Да није било Перковића, не би било мене, да није било мене, не би било ни ХДЗ-а ни Хрватске” - објашњава адвокат тиме да је Перковић вратио Фрањи Туђману пасош у време док још није био председник Хрватске.
Писмо генерала изазвало је различите реакције у Хрватској, а министар правосуђа Иван Маленица каже да би помиловање било преседан. До сада Милановић није у време свог мандата никога помиловао, иако је стигло 270 молби, јер сматра да је председничко помиловање реликт прошлости.
Али у време док је Милановић био премијер жестоко се противио да Немци суде Перковићу и Мустачу, па је дошао и у сукоб са тадашњом канцеларком Ангелом Меркел. Сабор је усвојио „лекс Перковић”, закон којим је требало спречити изручење бивших обавештајаца југословенске тајне службе у Немачку, што је готово спречило улазак Хрватске у Европску унију.
Генерали у писму оцењују да су заслуге бивших удбаша у време Домовинског рата такве да их треба под старе дане пустити на слободу. Неки од генерала који су прво потписали писмо након притисака су одустали, а неки су се у међувремену придружили потписницима.
Доајен ХДЗ-а Владимир Шекс тврди да „ако је Готовина потписао захтев за помиловање, то значи да је уверен да је допринос Перковића и Мустача толико важан да је то оправдано”. Али Шекс процењује да допринос у Домовинском рату не може да буде олакшавајућа околност за почињено казнено дело.
Препоручујемо

ЗАХАРОВА О УПОЗОРЕЊУ ВУЧИЋУ ЗБОГ ПОСЕТЕ МОСКВИ: Бандитизам и уцена, тако делују терористичке ћелије
ПОРТПАРОЛКА руског Министарства спољних послова Марија Захарова данас је назвала упозорења Европске уније председнику Србије Александру Вучићу у вези његове посете Москви за Дан победе, "бандитизмом и уценом''.
30. 04. 2025. у 16:55

МАКРОН ПОСЛЕ РУСКОГ НАПАДА: Хитно нам је потребан мир
РУСКИ ракетни напад на град Суми на северу Украјине наглашава хитну потребу за наметањем примирја Русији, изјавио је данас председник Француске Емануел Макрон.
13. 04. 2025. у 15:34

ЗВАНИЧНО КРАЈ: Коме је припао дворац у Бечу? Развели се Тони и Драгана
ПЕВАЧИЦА Драгана Мирковић и бизнисмен Тони Бијелић званично су се развели након 25 година брак.
30. 04. 2025. у 12:32
Коментари (1)