ХРВАТСКИ ГЕНЕРАЛИ ТРАЖЕ ПОМИЛОВАЊЕ УДБАША: Чека се одлука председника Зорана Милановића
ГРУПА пензионисаних хрватских генерала, међу којима је и Анте Готовина, затражили су од председника државе Зорана Милановића да помилује бивше удбаше Јосипа Перковића и Здравка Мустача.
Осуђени су у Немачкој на доживотни затвор због учешћа у убиству политичког емигранта Стјепана Ђурековића, али су им хрватски судови након изручења смањили казну, Перковићу на 30 година и Мустачу на 40 година.
Анто Нобило, адвокат бивших удбаша, који су се деведесетих година прошлог века приклонили новој власти у Хрватској и били блиски сарадници Фрање Туђмана, повео је акцију прикупљања потписа од стране генерала, тврдећи да су њихове заслуге у Домовинском рату аргумент за помиловање.
- Да су остали у Немачкој они би прошле године стекли право као странци да буду пуштени на условни отпуст након 7,5 година затвора, уз протеривање из Немачке - каже Нобило и да су поодмакла доб и здравствено стање двојице бивших удбаша разлог за помиловање.
- Никога ни Перковић ни Мустач нису убили. Чак ни Ђурековића нису убили. Туђман је говорио: „Да није било Перковића, не би било мене, да није било мене, не би било ни ХДЗ-а ни Хрватске” - објашњава адвокат тиме да је Перковић вратио Фрањи Туђману пасош у време док још није био председник Хрватске.
Писмо генерала изазвало је различите реакције у Хрватској, а министар правосуђа Иван Маленица каже да би помиловање било преседан. До сада Милановић није у време свог мандата никога помиловао, иако је стигло 270 молби, јер сматра да је председничко помиловање реликт прошлости.
Али у време док је Милановић био премијер жестоко се противио да Немци суде Перковићу и Мустачу, па је дошао и у сукоб са тадашњом канцеларком Ангелом Меркел. Сабор је усвојио „лекс Перковић”, закон којим је требало спречити изручење бивших обавештајаца југословенске тајне службе у Немачку, што је готово спречило улазак Хрватске у Европску унију.
Генерали у писму оцењују да су заслуге бивших удбаша у време Домовинског рата такве да их треба под старе дане пустити на слободу. Неки од генерала који су прво потписали писмо након притисака су одустали, а неки су се у међувремену придружили потписницима.
Доајен ХДЗ-а Владимир Шекс тврди да „ако је Готовина потписао захтев за помиловање, то значи да је уверен да је допринос Перковића и Мустача толико важан да је то оправдано”. Али Шекс процењује да допринос у Домовинском рату не може да буде олакшавајућа околност за почињено казнено дело.
Препоручујемо
ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ
О НЕКАДАШЊЕМ загребачком надбискупу Алојзију Степинцу (Брезарић, 1898 - Крашић, 1960) и његовој улози у Независној Држави Хрватској током Другог светског рата, објављен је у Републици Хрватској огроман број историографских и хагиографских књига, зборника радова, фељтона, чланака, али не и његов дневник у пет књига, који је водио од 30. маја 1934. до 13. фебруара 1945. године.
15. 12. 2024. у 13:55
ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?
Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.
14. 12. 2024. у 13:16
БИЛА САМ ТРУДНА, А ОН ЈЕ БИО ГРУБ: Камера забележила Нолетову и Јецину свађу - снимак изненадио све
НОВАК и Јелена Ђоковић у емотивној вези су од 18. године, што значи да су пола живота провели заједно. Важе за један од најскладнијих парова, али и код њих се дешавају несугласице.
15. 12. 2024. у 12:00
Коментари (1)