ХРВАТСКИ ГЕНЕРАЛИ ТРАЖЕ ПОМИЛОВАЊЕ УДБАША: Чека се одлука председника Зорана Милановића
ГРУПА пензионисаних хрватских генерала, међу којима је и Анте Готовина, затражили су од председника државе Зорана Милановића да помилује бивше удбаше Јосипа Перковића и Здравка Мустача.

Фото: ЕПА
Осуђени су у Немачкој на доживотни затвор због учешћа у убиству политичког емигранта Стјепана Ђурековића, али су им хрватски судови након изручења смањили казну, Перковићу на 30 година и Мустачу на 40 година.
Анто Нобило, адвокат бивших удбаша, који су се деведесетих година прошлог века приклонили новој власти у Хрватској и били блиски сарадници Фрање Туђмана, повео је акцију прикупљања потписа од стране генерала, тврдећи да су њихове заслуге у Домовинском рату аргумент за помиловање.
- Да су остали у Немачкој они би прошле године стекли право као странци да буду пуштени на условни отпуст након 7,5 година затвора, уз протеривање из Немачке - каже Нобило и да су поодмакла доб и здравствено стање двојице бивших удбаша разлог за помиловање.
- Никога ни Перковић ни Мустач нису убили. Чак ни Ђурековића нису убили. Туђман је говорио: „Да није било Перковића, не би било мене, да није било мене, не би било ни ХДЗ-а ни Хрватске” - објашњава адвокат тиме да је Перковић вратио Фрањи Туђману пасош у време док још није био председник Хрватске.
Писмо генерала изазвало је различите реакције у Хрватској, а министар правосуђа Иван Маленица каже да би помиловање било преседан. До сада Милановић није у време свог мандата никога помиловао, иако је стигло 270 молби, јер сматра да је председничко помиловање реликт прошлости.
Али у време док је Милановић био премијер жестоко се противио да Немци суде Перковићу и Мустачу, па је дошао и у сукоб са тадашњом канцеларком Ангелом Меркел. Сабор је усвојио „лекс Перковић”, закон којим је требало спречити изручење бивших обавештајаца југословенске тајне службе у Немачку, што је готово спречило улазак Хрватске у Европску унију.
Генерали у писму оцењују да су заслуге бивших удбаша у време Домовинског рата такве да их треба под старе дане пустити на слободу. Неки од генерала који су прво потписали писмо након притисака су одустали, а неки су се у међувремену придружили потписницима.
Доајен ХДЗ-а Владимир Шекс тврди да „ако је Готовина потписао захтев за помиловање, то значи да је уверен да је допринос Перковића и Мустача толико важан да је то оправдано”. Али Шекс процењује да допринос у Домовинском рату не може да буде олакшавајућа околност за почињено казнено дело.
Препоручујемо

ЧЕТИРИ ЗЕМЉЕ ЕУ ОДБИЛЕ ТРАМПОВ ПЛАН: Неће да купују америчко оружје за Украјину!
ЧЕТИРИ европске земље одбиле су да учествују у пројекту председника САД Доналда Трампа о куповини америчког оружја за Украјину.
16. 07. 2025. у 14:12

БЕБА ИЗ СРБИЈЕ СЕ УГУШИЛА НАОЧИГЛЕД РОДИТЕЉА: Незапамћена трагедија на Халкидикију
БЕБА из Србије, стара свега 13 месеци, изненада је изгубила живот у једном угоститељском објекту на Халкидикију. Како наводе грчки медији, ова незапамћена трагедија одиграла се пред очима дететових родитеља.
16. 07. 2025. у 14:33

Научници ајкулама спустили мртву краву на 1.629 метара дубине - нису могли да верују шта су рибе урадиле (ВИДЕО)
"ТО ПОКАЗУЈЕ стратегију преживљавања код врста које се не хране усамљено."
14. 07. 2025. у 13:06
Коментари (1)