ПОСЛЕ МИЛАНОВИЋЕВОГ ТРИЈУМФА У ХРВАТСКОЈ: Пленковић забранио одлазак на инаугурацију
Ни премијер ни председник парламента неће бити присутни на инаугурацији Зорана Милановића, а шеф ХДЗ-а не допушта ни слање честитке
Фото: TANJUG/ FOTO HINA/ DAMIR SENČAR
Хрватски премијер Андреј Пленковић, његови министри и председник Сабора Гордан Јандроковић одбили су доћи на инаугурацију шефа државе Зорана Милановића, а ХДЗ је забранио својим члановима да му честитају на победи. Ипак, неки политичари из владајуће странке су упутили Милановићу честитку, међу осталим и кандидат ХДЗ-а за градоначелника Сплита Томислав Шута, што је у врху странке дочекано уз љутњу и бројне критике.
Није званично објављена ни честитка коју је у име саборског одбора за одбрану упутио Арсен Баук из СДП-а. Цела атмосфера у Хрватској након епског пораза Драгана Приморца на изборима отворила је низ питања да ли је уопште могућа даља сарадња председника државе и актуелне владе. Бројни аналитичари наглашавају да Пленковић и ХДЗ чине историјску грешку када желе умањити победу Зорана Милановића, за кога је гласало више од милион грађана. У том светлу треба гледати и на следеће потезе, пре свега на жељу владајућих да смање утицај шефа државе и врховног заповедника оружаних снага на војску. Сваки покушај да се узму Милановићеве овласти изазвао би гнев и реакцију грађана који су му дали поверење, а то би водило до општег политичког хаоса са великим последицама.
Андреј Пленковић је без обзира на све то уверен да чврсто држи власт и шаље и даље поруке које би требале да компромитују Зорана Милановића. С том разликом да више не пролазе тврдње да је хрватски председник русофил који Хрватску гура на исток. Цео арсенал оптужби који се користио против Милановића сада је пао у воду, јер избори су показали какво је право расположење грађана. Мало ко верује да ће се односи у врху државе поправити, без обзира на то што је Милановић за то отворио врата. „То је ПР трик, није искрено“, тврди Пленковић, а све је више оних који сматрају да треба заборавити личне сукобе и нетрпељивост двојице политичара, а не да ХДЗ упорно понижава и даље институцију председника државе, када је проживео незапамћен пораз на изборима.
„Милановић је незаконити политички син Фрања Туђмана иако је његов кип избацио са Пантовчака, а Пленковић је изгубио додир са реалношћу“, став је политичког аналитичара Жарка Пуховског. „Није грешка то што Пленковић није честитао Милановићу на победи, јер знамо да је и Милановић трипут одбио честитати ХДЗ-у на победи. Грешка је што Пленковић није рекао да је крив за било што, а ХДЗ се понаша као да је победио, а не изгубио. То може да буде опасно“, тврди Пуховски.
Драгана Приморца више нико и не спомиње, а многи тврде да деценијама неће бити тако лошег кандидата на хрватским изборима. На ван ХДЗ жели створити дојам да се ништа посебно није догодило и да је странка јединствена, али се пукотине све више осећају. Они најхрабрији иступају и јавно, са много помирљивијом реториком од Пленковића, али засад нема никог ко би довео у питање курс шефа странке и владе. Велике турбуленције у ХДЗ-у се очекују након локалних избора ако странка доживи неуспех, а сигурно ће се Милановићев тријумф и све што се сада догађа одразити и на изборима у мају.
Препоручујемо
НЕМАЧКА У ШОКУ! Вук угризао жену у најпрометнијој улици у Хамбургу (ВИДЕО)
02. 04. 2026. у 08:11
ГОРИ БЛИСКИ ИСТОК: Иран лансирао ракете на Израел, Трамп се обратио свету
02. 04. 2026. у 07:18 >> 07:59
ТРАМП БРУТАЛНО ЗАПРЕТИО: Удараћемо Иран изузетно снажно још две-три недеље
02. 04. 2026. у 07:51
ТРАМП ЗАПРЕТИО УКРАЈИНИ И ЕУ: Нема ништа од оружја ако се ваши европски савезници не придруже деблокади Ормуског мореуза
АМЕРИЧКИ председник Доналд Трамп запретио је да ће САД прекинути да снабдевају оружјем Украјину уколико европски савезници одбију да се придруже "коалицији вољних" за деблокаду Ормуског мореуза, јавља данас Фајненшел тајмс, позивајући се на изворе.
01. 04. 2026. у 22:03
ПРОВОЦИРАЛИ НА ГОДИШЊИЦУ НАТО АГРЕСИЈЕ: Ухапшена четворица Албанаца у Србији, погледајте снимке (ВИДЕО)
ПРИПАДНИЦИ Министарства унутрашњих послова, Управе криминалистичке полиције ухапсили су на територији Републике Србије А. С. (1989), Е. В. (1984), Е. Г. (1978) и А. Ц. (2005) држављане Републике Албаније због постојања основа сумње да су извршили кривично дело изазивање националне, расне и верске мржње и нетрпељивости.
24. 03. 2026. у 20:17
ВИЛИЈАМ МОНТГОМЕРИ: "Кад смо бомбардовали Србију, нисмо имали дозволу за прелет преко Хрватске - Туђман није знао! Подела КиМ једини излаз"
НЕДАВНО је обележена 27. годишњица од почетка НАТО агресије на Савезну Републику Југославију.
30. 03. 2026. у 20:11
Коментари (0)