ВАЖАН ДОГОВОР ОКО ПУТА У ЕУ: Чланови Председништва БиХ, заједно са Борељом, обележили 25 година од потписивања "Дејтона"

Срђан Мишљеновић

21. 11. 2020. у 20:06

ДЕЈТОНСКИ споразум је донео 25 година мира у БиХ. За то време је кроз интервенције међународних фактора мењано његово изворно значење како би се уставна и правна позиција Републике Српске умањила. То Сарајеву није прошло. Високи представник у БиХ данас је највећи проблем и генератор већине проблема.

ВАЖАН ДОГОВОР ОКО ПУТА У ЕУ: Чланови Председништва БиХ, заједно са Борељом, обележили 25 година од потписивања Дејтона

Састанак Председништва БиХ са Борељом / Фото СРНА

Председавајући и српски члан Председништва БиХ Милорад Додик, оценио је у суботу и да је потписивање Дејтонског споразума историјски датум за цео свет, јер је успостављен мир на основу политичког договора и омогућена стабилност и помирење. Он је додао да иако Сарајево и Бошњаци не одустају од сна да једног дана БиХ буде унитарна, 25. рођендан Дејтонског споразума донео је и важан консензус по питању европског пута. Поводом четврт века од Дејтона, у БиХ је стигао и високи представник ЕУ за спољну и безбедносну политику Жозеп Борељ, што је јасна порука у ком правцу ЕУ жели да БиХ иде.

- У БиХ нема сукоба на бази етничког односа према другима и то је највећа вредност Дејтонског споразума. Он у себи има друге вредности, јер је показао да зараћене стране могу да успоставе суживот и да наставе да раде на бази консензуса о томе како треба да постоје односи у БиХ, која је вишенационална и вишеверска земља - рекао је Додик.

Он је напоменуо да је БиХ састављена од два ентитета и три конститутивна народа и да је то основа за све договоре у БиХ, те да апстрактна прича о грађанима неће дати резултате. Додик је истакао да се БиХ различито односи и према Дејтонског споразуму и да Република Српска обележава тај дан као свој државни празник, док то није случај у Федерацији БиХ.

Према Додиковим речима, сви апсурди примене Дејтонског мировног споразума скупили су се у мандату високог представника који, по Споразуму, има надлежност тумача. Председавајући Председништва БиХ је изјавио и да РС остаје посвећена примени слова Дејтонског споразума, али да сигурно неће гинути за спас нечега што очигледно нико не жели да буде спасено:

- Можда је највећи проблем у БиХ што су Дејтонски мировни споразум многи схватили као привремено решење којим је тек заустављен рат, а да им нико није јасно рекао да је њиме успостављен и нови политички систем у БиХ. Систем у којем је у анексу 4 Споразума, што је Устав БиХ, уписана и Република Српска, као један од два конститутивна ентитета.

И Жозеп Борељ изјавио је да је дан када се обележава 25 година од потписивања Дејтонског мировног споразума историјски важан за БиХ, али и за Европу, те да је помирење у БиХ саставни део 14 кључних приоритета из Мишљења Европске комисије. Он је поздравио заједничку изјаву чланова Председништва БиХ поводом 25 година од потписивања споразума, којом је препозната могућност јачања мира, међусобног поштовања и уважавања, као и потребе да се ода почаст свим цивилним жртвама рата.

- Ово је добра прилика да се осврнемо на све што се дешавало у прошлости, да одамо почаст и сетимо се жртава и свих оних који су радили и настављају да раде на путу помирења - изјавио је Борељ новинарима у Сарајеву.

СРБИЈА И ХРВАТСКА

ДОДИК је нагласио да је важна чињеница да је Дејтонски споразум потписан у једној европској земљи, али не треба занемарити улогу Србије и Хрватске, које су биле учеснице и потписнице овог споразума. Ентитети су потписали свих 11 анекса Дејтонског споразума и тиме потврдили своју сагласност.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије немогућа мисија у квалификацијама за Светско првенство?

ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?

Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.

14. 12. 2024. у 13:16

Коментари (0)

СИТУАЦИЈА ЈЕ ДРАМАТИЧНА, НАЈВАЖНИЈЕ ДА СЕ НЕ ПРЕТВОРИ У ПОТПУНО ТРАГИЧНУ Застрашујуће упозорење Марије Захарове