ЧОВЕК ПРЕНЕО КОРОНУ СВОМ ПСУ: Необично откриће научника у Сарајеву

03. 02. 2021. у 15:36

НАУЧНИЦИ Ветеринарског факултета у Сарајеву су изнели важне податке из истраживања о коронавирусу. Један од најновијих података је да је у БиХ откривен случај једностраног преноса вируса са човека на кућног љубимца.

ЧОВЕК ПРЕНЕО КОРОНУ СВОМ ПСУ: Необично откриће научника у Сарајеву

Фото: Depositphotos

Како су даље навели, реч је о псу и то је само један у низу случајева који потврђују да се вирус примарно преноси са човека на човека капљично, аеросолом, блиским контактом и да је очигледно могућ пренос и на животињу, а да је то ретка појава.

Теуфик Голетић, шеф лабораторије за молекуларно-генетичка и форензичка испитивања, појаснио је да је вирус код пса утврђен ПЦР методом.

- Реч је о налазу који нас сврстава уз земље попут Холандије, САД, Кине, Шпаније, Француске, Немачке и Белгије, јер и код њих постоје извештаји о инфекцији кућних љубимаца и углавном је реч о преносу са човека. Пренос на животињу је могућ посебно ако је простор који данас људи деле с кућним љубимцима мали, а то су станови. Уколико имамо начин интеракције са животињом попут грљења, љубљења или коришћења заједничке постељине, то може бити узрок инфекције животиње. Овде се ради о тзв. зооантропонози, односно, преносу са човека на животињу, обрнут пренос још није доказан нити постоји индикација да би се такво нешто могло десити - казао је.

Додао је да је веома важно нагласити да власници кућних љубимаца не треба да брину те да нема никаквог разлога да буду забринути за здравље својих најближих уколико у домаћинству имају пса или мачку.

- До сада нигде у свету није утврђен ниједан случај да су кућни љубимци, конкретно пси и мачке, инфицирали људе. Управо је увек било обрнуто, да су пси и мачке инфицирани због изнимно блиског контакта с људима - додао је Голетић.

Мухамед Смајловић, декан Ветеринарског факултета у Сарајеву, осврнуо се на досадашња истраживања која су успешно спроведена у овој образовној установи, наглашавајући да њени научници спадају међу прве који су у БиХ диференцирали сојеве вируса.

Амир Захировић, шеф Клинике ветеринарског факултета, је појаснио на који начин су научници Ветеринарског факултета дошли до ових сазнања.

- Након сазнања да је пас живео с позитивним особама, ступили смо у контакт с власником, јер смо желели комплетан клинички преглед. Физикалним прегледом је утврђено да је пас весео и расположен, има апетит, а специјалним претрагама нисмо утврдили било каква одступања од нормалног стања. Такође, нема релевантних научно доказаних преноса са пса на човека, већ је само реч о обрнутом и једносмерном преносу - закључио је Захировић.

(Кликс.ба)

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

ПРОНАШЛИ СМО НОВУ ДЕСТИНАЦИЈУ ЗА ЛЕТО 2025! Осећајте се као на Карибима, а само два сата од Београда