АМЕРИКАНЦИ У ЧУДУ: Одакле талибанима новац за ратовање? Криви су им Руси, наравно

Танјуг

14. 08. 2021. у 19:01

ИАКО су поједини званичници и аналитичари изненађени брзим напредовањем талибана у Авганистану, то се може објаснити милијардама долара које добијају са различитих страна, пише Глас Америке.

АМЕРИКАНЦИ У ЧУДУ: Одакле талибанима новац за ратовање? Криви су им Руси, наравно

Фото: ЕПА

Обавештајне службе наводе да није могуће тачно утврдити суму новца коју талибани имају, али да су процене да годишње добију или сакупе између 300 милиона и 1,6 милијарди долара.

Према извештају УН, већину новца талибани добију од производње и продаје опијума, изнуда и киднаповања.

Обавештајне службе процењују да само од продаје дроге талибани зараде 460 милиона долара.

Новац долази и из природних ресурса у подручјима које талибани држе под контролом, па су прошле године од рударства прикупили 464 милиона долара.

Талибански лидери добијају новац и од донатора, невладиних организација и богаташа, наводе УН.

Амерички званичници тврде да талибани годинама добијају новац, оружје и обуку из Русије, а поједини аналитичари кажу да новац стиже и из Пакистана и Ирана.

Без обзира на количину сакупљеног новца, питање је да ли би га талибани имали довољно да под контролом држе цео Авганистан.

Фото: Принтсцреен/Јутјуб/CNN

Према подацима Светске банке из 2018, авганистанска влада потрошила је 11 милијарди долара, од чега је 80 одсто новца стигло као страна помоћ.

Специјални представник САД за Авганистан Залмај Кализад рекао је да Америка и даље има одређену предност над талибанима због новца који долази као страна помоћ.

Међутим, аналитичар Бил Рођо из невладине Фондације за одбрану демократије сумња у то и каже да талибани не маре за страну помоћ, већ им је основни циљ да владају.

И други експерти упозоравају да, ако талибани на силу преузму Авганистан, неће имати проблема са новцем.

-Као и остале милитантне групе, и они ће добити приступ централној банци, владиним рачунима и приходима од пореза, каже Метју Левит из Института за Блиски исток и додаје да би у том случају "преживели губитак стране помоћи".

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ШОК САЗНАЊА НА СУЂЕЊУ: Запослени у Рибникару нису пружили помоћ деци након што их је Коста упуцао?

ШОК САЗНАЊА НА СУЂЕЊУ: Запослени у "Рибникару" нису пружили помоћ деци након што их је Коста упуцао?

ИЗ СНИМАКА се види да су теткица, којој још не знамо име, разредна Драгана Томић и домар Раде Симић, након што је Коста пуцао, а пре доласка наставника географије Зорана Нишевића и полиције, били на вратима учионице историје у којој је било "VII/2" и нико од њих није ушао унутра и пружио помоћ деци.

30. 09. 2024. у 14:56

МЛАДИЋИ РОЂЕНИ ОВЕ ГОДИНЕ ЋЕ ПРВИ У ВОЈСКУ: Генерал Мојсиловић открио све детаље о служењу војног рока

МЛАДИЋИ РОЂЕНИ ОВЕ ГОДИНЕ ЋЕ ПРВИ У ВОЈСКУ: Генерал Мојсиловић открио све детаље о служењу војног рока

НАЧЕЛНИК Генералштаба Војске Србије генерал Милан Мојсиловић рекао је у емисији "Таковска 10" да Србија касни са увођењем обавезне војне обавезе. Суштина је да се изгради одбрамбени капацитет Србије, сваки дан и сваку годину коју чекамо, губимо генерације младих војника, рекао је генерал Мојсиловић. У једној класи рачунамо до 20.000 војника-регрута, на годишњем нивоу, два и по месеца по пет хиљада њих у једној класи, односно циклусу, рекао је Мојсиловић уз напомену да ће прво бити регрутовани млађи војници, почев од 2006. годишта.

25. 09. 2024. у 22:01

СРБИН ОБЈАВИО КОЛИКО ГА КОШТА ЖИВОТ НА СЕЛУ: Дао детаљан списак на шта троши - има питање за сународнике

СРБИН ОБЈАВИО КОЛИКО ГА КОШТА ЖИВОТ НА СЕЛУ: Дао детаљан списак на шта троши - има питање за сународнике

СРБИН који живи са супругом и дететом на селу написао је на друштвеним мрежама да месечно троши између 2.000 и 2.500 евра. Објаву је поставио јер је, како каже, приметио да многи троше мање од њега, и то у граду, и занимало га је да ли у нечему претерује.

04. 10. 2024. у 18:13

Коментари (5)

ПРИНЦЕЗА ПОНОВО ТРУДНА: Нова принова у британској краљевској породици