ЕВРОПСКИ ПАД ЗАЕВА НА ЛОКАЛУ: "Велико спремање" у Скопљу после тријумфа опозиције на изборима у Северној Македонији
УБЕДЉИВ тријумф опозиционе ВМРО-ДПМНЕ на локалним изборима у Северној Македонији изазвао је политички потрес у земљи која оставком премијера и челника владајућих социјалдемократа (СДСМ) Зорана Заева, а тиме и Владе у Скопљу, улази у политичку кризу.
Упркос политичкој доследности апсолутно неубичајеној у "македонској пракси", оставком на премијерску функцију и челну у СДСМ, Заев је навукао тешко бреме извлачења од последица локалних избора рефлектованих на централни државни ниво.
Остављајући унутарстраначку рачуницу и извлачење поука из тешког пораза у СДСМ, одлазећи премијер, према Уставу (члан 93), повукао је и оставку - пад владе. Према уставним одредбама влади престаје мандат самораспуштањем Собрања (Скупштине). Но, она остаје у функцији до избора нове.
Сазивањем челника коалиционих партнера у власти на иницијалне разговоре о договору за рекомпоновање састава практично нове извршне власти и премијера, Заев је потврдио да је "велико спремање" започело.
А да ли ће "проћи" залагање Заева против одржавања превремених парламентарних избора, тек ће се видети. Јер, опозициони ВМРО-ДПМНЕ тражи ванредне парламентарне изборе и тврди да је власт изгубила легитимитет.
Према незваничним резултатима Државне изборне комисије (ДИК), највећа опозициона странка ВМРО-ДПМНЕ је у другом кругу освојила градоначелничке мандате у 20 општина, СДСМ у седам, ДУИ у седам, Алијанса за Албанце, Алтернатива и Беса по два места, а ДПА, ГРОМ и Коалиција ЛДП-ДОМ по једно градоначелничко место.
Победили су и независна кандидаткиња за градоначелника Скопља Данела Арсовска, уз подршку ВМРО-ДПМНЕ и Коалиције, независни кандидат Максим Димитриевски у Куманову и независни кандидат у Дебарци Зоран Ногачески.
У првим политичким анализама (не)очекиваног пораза владајућег македонско-албанског двојца СДСМ-ДУИ, излазе на површину наслеђени "грех" Заева и актуелне централне власти плаћен на локалу због остављања на цедилу од стране европског запада и "традиционално провереног партнера" САД.
За наплату је на локалним изборима, поред застоја у реформском престројавању у странци, лоше кампање и процена "пулсирања јавности", великих промашаја у кадровској селекцији кандидата, стигао пресудан "цех" из ЕУ.
Објективно, Заев је с огромним политичким ризиком код куће, и политичким поверењем споља, доследно испуњавао све задате услове да би коначно земљу довео до врата ЕУ, као што је успео у НАТО. Македонија је кандидатски статус за улазак у ЕУ стекла још далеке 2005. Од тада је прошла кроз низ тешких обавеза без награде. На крају је Преспанским споразумом коначно решила и дведеценијски спор са суседном Грчком, променом и имена државе. Усвојила је и споразум о добросуседству са Бугарском. И, уз прећутну сагласност Брисела, Софија је блокирала европске наде Скопља чак и о почетку преговора, због идентитетских разлога... Сликовито, зато постоје оцене да је на локалним изборима "Северну, победила Македонија".
Уз Заева озбиљне ожиљке на локалу урезао је и ДУИ Аљија Ахметија. Оно што је СДСМ изгубио у Скопљу победом Данеле Арсовске, почасне конзулице Мађарске, ДУИ је прокоцкао у Тетову, где је после деценије челну функцију освојио Билал Касами из странке Бeса.
У најавама могућих сценарија за увођење новог премијера у функцију, према оценама правних стручњака у Скопљу, то нимало није једноставан и лак процес. Како се оцењује, процедура је потпуно идентична као када се обезбеђује мандат владе после парламентарних избора.
Не искључује се, међутим, могућност и да мандат добије друга странка, конкретно опозициони ВМРО-ДПМНЕ, уколико обезбеди парламентарну већину.
Професор уставног права са скопског Правног факултета Борче Давитковски је указао да "премијер и сви актуелни министри остају да обављају функцију све док се не изабере нови састав владе, рекао је професор за један скопски портал.
Заев још увек писмено није сазвао седницу владе на којој би се расправљало о његовом повлачењу, после чега би требало да достави оставку спикеру парламента. Званично, како је потврђено, о оставци Заева није информисан ни шеф државе Стево Пендаровски.
* * * * * * * * *
ВУЧИЋ: ОСТАВКА НИЈЕ САМО ЗБОГ ИЗБОРА
ПРЕДСЕДНИК Србије Александар Вучић изразио је јуче уверење да оставка македонског премијера Зорана Заева није последица само резултата локалних избора, већ и израз личног разочарења у ЕУ.
Вучић је рекао да је у разговору у Глазгову са лидерима из региона било речи и о томе како да се оснажи иницијатива "Отворени Балкан".
- Причао сам са људима из региона, са Едијем Рамом, и о "Отвореном Балкану", после оставке Заева, хоћемо ли моћи да чекамо, да видимо шта ћемо и како да урадимо - рекао је Вучић.
Из кабинета Заева у Скопљу је речено да он неће доћи у Београд 3. и 4. новембра, како је првобитно планирано, на састанак "Отвореног Балкана".
* * * * * * * * *
ТЕСНА ПОДРШКА
ЛИДЕР СДСМ-а Зоран Заев премијерску функцију је "освојио" лета турбулентне 2017. иако је на изборима годину дана раније остао у мањку за два посланичка мандата у односу на до тада владајући ВМРО-ДПМНЕ. Успео је да формира парламентарну већину са албанским странкама ДУИ и Алијансом за Албанце. После лањских избора у августу је формирао садашњу владу у оставци. У парламенту влада СДСМ и ДУИ има подршку 62 посланика од укупно 120 колико их има у једнодомном Собрању. У тој већини су и Беса, НСДП, ДОМ, ЛДП, Демократски савез, Српска странка у Македонији.
* * * * * * * * *
АРСОВСКА,"КРИВАЦ" ЗА ПРОМЕНЕ
НЕЗАВИСНА кандидаткиња за градоначелника Скопља Данела Арсовска, која је победила на изборима у Македонији, проевропска је политичарка коју подржава опозициони ВМРО-ДПМНЕ. Многи сматрају да је њен тријумф био кључан за пад премијера Зорана Заева. На власт је дошла уз помоћ македонских десних радикала, а већ је обавила оно што је њима циљ: рушење Заева и нови парламентарни избори.
Ова правница и економисткиња, чланица је Националног већа за евроинтеграције, те је и прва жена председница македонске Привредне коморе. Осим тога што је стекла образовање у Македонији, школовала се и на Оксфорду, као и на Универзитету Шефилд, а има и импресивну међународну каријеру. Од 2016. је чланица комисије Светске банке ИЦСИД у Вашингтону, а од 2017. чланица суда ОЕСС за помирење и арбитражу у Женеви.
Такође је представница Северне Македоније у Међународној трговачкој комори (ИЦЦ). Говори енглески, немачки и бугарски.
РУСИ ОСВОЈИЛИ КУРАХОВ? Рогов: Наше трупе подигле заставу над зградом градске управе
РУСКЕ трупе заузеле су зграду градског већа у западном делу града Куракова у ДНР и подигле на њу тробојку.
14. 12. 2024. у 13:48
ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?
Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.
14. 12. 2024. у 13:16
"ЖЕЉКУ САМ МОЗАК ИСПРАО" Вељко открио како васпитава децу и шта их прво учи
БОКСЕР Вељко Ражнатовић и његова супруга Богдана у мају месецу добили су трећег сина коме су дали име Исаија, а неодољиви дечак мења се из дана у дан, окружен браћом Крстаном и Жељком.
14. 12. 2024. у 20:04
Коментари (0)