РУСКА АРМИЈА У СТАЊУ ВИСОКЕ БОРБЕНЕ ГОТОВОСТИ: Северна флота и арктичке снаге јачају одбрану на Северном полу
РУСКЕ снаге на Арктику су у стању високе борбене готовости и способне су да се супротставе војним претњама, изјавио је командант Северне флоте Русије адмирал Александар Моисејев.
Стручњаци сматрају да Москва јачањем своје одбране може да обузда растуће амбиције Запада на Арктику.
Како је саопштио Моисејев у обраћању на 11. међународном форуму „Арктик: Садашњост и будућност“, који је одржан од 2. до 4. децембра у Санкт Петербургу, Заполарна група руских Оружаних снага добија савремену војну технику и обнавља инфраструктуру база, што омогућава оперативније реаговање на безбедносне изазове. У исто време, јачају и снаге Обалске страже Пограничне службе ФСБ.
Према речима Моисејева, у делу Северне флоте врши се планирана испорука „савремених примерака наоружања, као и војне и специјалне технике опште намене“. Он је подсетио да Северна флота има и групу поморских стратешких нуклеарних снага и да Русија то оружје види пре свега као средство за обуздавање и гарант стратешке стабилности у свету.
-Русија је приморана да јачањем Северне флоте и Пограничне службе ФСБ одговори на растуће амбиције западних држава. Само тако може да заштити интересе Москве у развоју Северног морског пута и освајању најбогатијих минералних резерви на шелфу Северног леденог океана, изјавио је војни експерт Вадим Козјулин за „РТ“.
Према његовом мишљењу, стратешки циљ западних држава на Арктику је спречавање војног и економског лидерства Москве.
Геополитичку ситуацију на Арктику компликује одсуство међународних договора о подели природних богатстава тог макрорегиона и правилима за осигуравање пловидбе, сматра он. Како би постигао што повољније услове у току могућих преговора, Запад је одлучио да доследно повећава своје војно присуство на Арктику, оценио је аналитичар.
-Сада свака земља има своје аргументе у научном, економском, међународно-правном и, наравно, у војном смислу. Али, САД највише од свих подржавају војни приступ решавању спорова. Вашингтон на Арктик гледа у светлу геостратешке конфронтације са Русијом и Кином. То је део такозване политике обуздавања, објаснио је Козјулин.
У исто време, директор Бироа за војно-политичке анализе Александар Михајлов каже у разговору са „РТ“ да Русија јача контролу над Северним морским путем, а да се „Сједињеним Америчким Државама то баш и не допада“.
-Отуда и пораст војне активности НАТО-а, покушаји притиска. Међутим, сматрам да ће тренутни темпо модернизације инфраструктуре и новог снабдевања оружјем Северне флоте помоћи да се Арктик заштити од било каквих спољних претензија, констатовао је стручњак.
Демонстрација војне силе
Са своје стране, командант Северне флоте је током обраћања на форуму посебну пажњу скренуо на јачање војног присуства Сједињених Америчких Држава и њихових савезника на Арктику. Како је навео, државе НАТО-а настоје да спрече доминацију Русије „свим могућим средствима, укључујући демонстрацијом војне силе“.
Још један изазов за безбедност Руске Федерације на Арктику је повећана активност стратешке авијације САД, упозорио је Моисејев, подсећајући да је ове године Северна флота регистровала 28 авиона америчког ваздухопловства у различитим регионима Арктика.
Према његовим речима, Вашингтон не крије да разматра стално војно присуство на Арктику и могућност употребе силе „као саставног елемента опште политике осигуравања националне безбедности“.
Експерт сматра да „такве акције представљају провокације и да негативно утичу на систем регионалне безбедности у целини“.
Заменик шефа департмана Обалске страже Пограничне службе ФСБ Русије Владимир Коблов представио је још један извештај на међународном форуму. Како каже, одељења ресора учествују у сталним антитерористичким вежбама и обуци, унапређују борбену обуку, укључујући заштиту транспортних објеката и енергетског комплекса.
Истовремено, граничари су почели да добијају модерне бродове, прилагођене „за решавање читавог спектра задатака у арктичким условима“, навео је он. Приоритет у даљем развоју средстава и могућности Обалске страже ФСБ Коблов види у осигуравању пловидбе током целе године у пограничном подручју, што захтева изградњу ледоломаца.
-У ту сврху, прошле године је поринут први труп пограничног патролног брода за пловидбу на леду, додао је.
rs.sputniknews.com
Препоручујемо
ЂОКОВИЋ ОТКРИО: Отровали су ме у Аустралији, имао сам висок ниво тешких метала у крви
НАЈБОЉИ српски тенисер Новак Ђоковић открио је да је пре три године када је депортован из Аустралије отрован храном у имиграционом хотелу, где је био смештен.
09. 01. 2025. у 21:40
АМЕРИКАНЦИ ОБЈАВИЛИ МАПЕ СА РАТИШТА: Русија наставља продор дубље у Украјину, враћа територију у Курској области (ФОТО)
РУСИЈА наставља да продире дубље у Украјину и враћа сопствену територију у Курској области, показују најновије мапе са украјинског ратиша које је објавио Институт за проучавање рата (ISW).
09. 01. 2025. у 20:45
НИЈЕ НИ СЛУТИО ТРАГИЧНУ ВЕСТ: Мемедовић поделио слику са Милорадом дан пре његове смрти (ФОТО)
МИЛИНКОВИЋ је отишао у цркву на литургију где му је изненада позлило.
07. 01. 2025. у 13:21
Коментари (0)